Lutowy raport o zatrudnieniu pokazuje kolejny silny wzrost: aktualizacje na żywo

Kredyt …TJ Kirkpatrick dla The New York Times

Już teraz jest jasne, że Rezerwa Federalna jest gotowa podnieść w tym miesiącu stopy procentowe o jedną czwartą punktu, ponieważ chce, aby pożyczki były droższe, próbując ochłodzić gospodarkę.

Prezes banku centralnego, Jerome H. Powell, wyjaśnił to w tym tygodniu.

Jednak opublikowane w piątek dane o zatrudnieniu w lutym będą informowały decydentów o planach zmniejszenia bilansu banku centralnego (co może wycisnąć jeszcze więcej energii z gospodarki) oraz o szacunkach, jak szybko wzrosną stopy procentowe w kolejnych miesiącach. dalej.

Najnowszy raport o zatrudnieniu wykazał, że w ubiegłym miesiącu gospodarka dodała 678 000 miejsc pracy. Co jednak ważniejsze, z perspektywy Fed pokazał, że bezrobocie spadło do 3,8 proc., pracownicy powrócili do siły roboczej, a wzrost płac ustabilizował się po serii gwałtownych podwyżek.

5

10

15%

’19’

’20’

’21’

’22’

Dane potwierdzają, że rynek pracy jest żywy, a także może nieco zmniejszyć obawy, że naród znajduje się na początku spirali inflacyjnej, w której wzrost płac i cen stale pcha się nawzajem w górę. Ale na razie prawdopodobnie będą trzymać bankierów centralnych na dobrej drodze do planu. Powell ruszył w tym tygodniu.

„To dobra wiadomość, tak naprawdę nie zmienia to niczego, do czego prezes Powell w pewnym sensie wcześniej pozycjonował Fed” – Charles Evans, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Chicago, powiedział w CNBC Piątek.

READ  LA Pursuit – Kierowca rezygnuje z odbioru SUV-a w NBC Los Angeles

Podczas gdy pan Evans nadal trzymał ostrożny ton, sugerując, że płace i ceny mogą nadal rosnąć, świeże dane mogą mieć niewielki wpływ na to, jak niektórzy urzędnicy myślą o perspektywach stóp procentowych w nadchodzących miesiącach i latach. Fed opublikuje prognozy w swoim kwartalniku Podsumowanie prognoz ekonomicznych wraz z marcową decyzją polityczną i biorąc pod uwagę, że oczekuje się już podwyżki stóp, te oczekiwania polityczne prawdopodobnie znajdą się w centrum uwagi.

Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że ​​droga do przodu stała się bardziej niepewna, więc prognozy gospodarcze będą bardziej szorstkim planem niż żelaznym planem. Ale na razie gospodarka wygląda na silną – a urzędnicy prawdopodobnie zaplanują serię zmian politycznych w 2022 i 2023 roku.

Jednak skromniejszy wzrost płac, jeśli się utrzyma, może dać Fedowi trochę więcej miejsca na wycofywanie wsparcia w sposób stały, ale nie gorączkowy. Ponieważ miejsc pracy było mnóstwo, a pracowników trudno było znaleźć, płace zaczęły szybko rosnąć, przykuwając uwagę Fed. Szybkie wzrosty płac zwiększyły prawdopodobieństwo, że koszty pracy mogą zacząć wpływać na wyższe ceny, co wydłuży ich trwałość.

„Wielką rzeczą, której nie chcemy, jest to, aby inflacja stała się zakorzeniona i samonapędzająca” – Mr. Powell powiedział podczas zeznań w Kongresie w tym tygodniu. „Dlatego posuwamy się naprzód z naszym programem podnoszenia stóp procentowych i kontrolowania inflacji”.

Opublikowany w piątek raport to tylko jedna liczba, a dane o płacach odbijają się w górę, ale może to zmniejszyć presję na marginesie. Średnie zarobki godzinowe wzrosły o 5,1 proc. w ciągu roku do lutego, znacznie poniżej 5,8 proc. wzrostu, którego spodziewali się ekonomiści. W ujęciu miesięcznym wynagrodzenie w ogóle się nie podniosło.

Roczny wzrost płac nadal jest solidnym tempem wzrostu płac dla amerykańskich pracowników – godzinowe zarobki zwykle wzrosły o 2-3 procent w latach poprzedzających pandemię – ale jeśli wzrost płac nadal będzie umiarkowany, może uderzyć bankierów centralnych jako bardziej trwałe.

READ  NFL zawiesił właściciela Dolphins i ukarał grzywną, pozbawiając zespół dwóch typów do draftu

Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ spowolnienie nastąpiło wraz ze wzrostem odsetka osób pracujących lub poszukujących pracy oraz ze wzrostem godzin pracy, co sugeruje, że pracodawcom udaje się znaleźć bardziej gotową podaż siły roboczej. Przy większej liczbie dostępnych pracowników gospodarka może być w stanie produkować więcej i szybciej rosnąć bez przegrzania.

Podczas gdy pracownicy oczywiście woleliby szybsze tempo wzrostu płac, nawet solidne podwyżki nie wystarczyły, aby nadążyć za inflacją w ostatnich miesiącach. Jeśli Fed i siły rynkowe mogą obniżyć wzrost cen bez powodowania bolesnej recesji, która pozbawia ludzi pracy, może to zapewnić, że stałe wzrosty płac będą mogły być kontynuowane bez całkowitego pożerania przez wyższe ceny – dobry wynik, który czasami odnoszą ekonomiści jako „miękkie lądowanie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *