Siły rosyjskie przejmują ogromną ukraińską elektrownię atomową, pożar ugaszony

  • Intensywne walki na terenie wokół ogromnej elektrowni jądrowej
  • Brak oznak podwyższonego promieniowania – US Energy Sec
  • USA i Wielka Brytania uderzyły oligarchów kolejnymi sankcjami

Lwów, Ukraina, 4 marca (Reuters) – Siły rosyjskie zajęły największą elektrownię jądrową w Europie po tym, jak budynek na terenie kompleksu został podpalony podczas intensywnych walk z ukraińskimi obrońcami, poinformowały w piątek ukraińskie władze.

Obawy przed potencjalną katastrofą nuklearną w fabryce w Zaporożu rozprzestrzeniły alarm w stolicach świata, zanim władze poinformowały, że pożar w budynku zidentyfikowanym jako ośrodek szkoleniowy został ugaszony.

Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​nic nie wskazuje na podwyższony poziom promieniowania w elektrowni, która zapewnia ponad jedną piątą całkowitej produkcji energii elektrycznej na Ukrainie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Urzędnik w państwowym przedsiębiorstwie zarządzającym czterema elektrowniami atomowymi na Ukrainie powiedział, że nie ma dalszych walk, pożar ugasł, a Zaporoże działa normalnie

„Personel (elektrowni jądrowej) znajduje się na swoich stanowiskach pracy zapewniających normalną pracę stacji.”

Wcześniej nagranie z fabryki zweryfikowane przez Reutersa pokazywało jeden budynek w płomieniach i salwę nadlatujących pocisków, zanim wielka świecąca kula rozświetliła niebo, eksplodując obok parkingu i wysyłając dym kłębiący się po całym kompleksie.

„Europejczycy, proszę, obudźcie się. Powiedzcie swoim politykom – wojska rosyjskie strzelają do elektrowni atomowej na Ukrainie” – powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo.

Zełenski powiedział, że rosyjskie czołgi strzelały do ​​elektrowni jądrowych, chociaż nie było dowodów na to, że zostały trafione.

Burmistrz pobliskiego miasta Energodar, około 550 km (342 mil) na południowy wschód od Kijowa, powiedział, że zaciekłe walki i „ciągły ostrzał wroga” spowodowały straty w okolicy, nie podając szczegółów.

Uważa się, że od lutego zginęło lub zostało rannych tysiące ludzi, a ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy. 24, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin przypuścił największy atak na państwo europejskie od czasów II wojny światowej.

READ  Cywilny Cywilny Generalny podwyżka pensji najnowsza sytuacja! Kiedy zostanie uwzględniona podwyżka wynagrodzenia pracownika rządowego? Jaka jest minimalna pensja urzędnika w styczniu 2024 r.?

Wczesne doniesienia o pożarze i walkach w elektrowni spowodowały, że rynki finansowe w Azji zaczęły gwałtownie rosnąć, a akcje spadały, a ceny ropy dalej rosły.

„Rynki obawiają się opadu nuklearnego. Ryzyko polega na tym, że dojdzie do błędnej kalkulacji lub nadmiernej reakcji, a wojna będzie się przedłużać” – powiedział Vasu Menon, dyrektor wykonawczy ds. strategii inwestycyjnej w OCBC Bank.

Rosja przechwyciła już nieczynną fabrykę w Czarnobylu na północ od Kijowa, która po stopieniu w 1986 roku wyrzucała odpady radioaktywne na znaczną część Europy. Zakład w Zaporożu jest innego i bezpieczniejszego typu, twierdzą analitycy.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiali z Zełenskim, aby uzyskać aktualne informacje na temat sytuacji w zakładzie.

„Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego, wzywając Rosję do zaprzestania działań wojskowych na tym obszarze i umożliwienia strażakom i ratownikom dostępu do tego miejsca” – powiedział Biały Dom.

Johnson powiedział, że rosyjskie siły muszą natychmiast przerwać atak i zgodził się z Zełenskim, że zawieszenie broni jest kluczowe.

„Premier powiedział, że lekkomyślne działania prezydenta Putina mogą teraz bezpośrednio zagrozić bezpieczeństwu całej Europy” – powiedział Downing Street.

Najwyższy rzecznik japońskiego rządu określił rosyjski atak na elektrownię jako „barbarzyński i niedopuszczalny”, a rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że jego rząd wezwał „ze wszystkich stron do zachowania powściągliwości, uniknięcia eskalacji i zapewnienia bezpieczeństwa odpowiednich obiektów jądrowych”.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że jest „głęboko zaniepokojony” sytuacją w elektrowni jądrowej i że ukraińskie władze zapewniły MAEA, że „niezbędny” sprzęt nie został naruszony.

READ  Opublikowano w Dzienniku Urzędowym: Wyniki wyborów samorządowych z YSK

WALKA Z SZAŁAMI, MONTAŻ SANKCJI

W czwartek negocjatorzy z Rosji i Ukrainy zgodzili się, że potrzebne są korytarze humanitarne, aby pomóc cywilom w ucieczce oraz dostarczać leki i żywność na obszary, na których walki były najbardziej zaciekłe.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że możliwe jest także tymczasowe wstrzymanie walk w wybranych lokalizacjach.

Negocjatorzy spotkają się ponownie w przyszłym tygodniu – zacytowała słowa Podolaka białoruska państwowa agencja informacyjna Belta.

Tylko jedno ukraińskie miasto, południowy port Chersoń, poddało się siłom rosyjskim od czasu rozpoczęcia inwazji w lutym. 24, ale siły rosyjskie nadal otaczają i atakują inne miasta.

Południowo-wschodnie miasto portowe Mariupol zostało otoczone przez siły rosyjskie i poddane intensywnym strajkom, poinformowała w piątek Wielka Brytania w komunikacie wywiadowczym.

„Mariupol pozostaje pod kontrolą Ukrainy, ale prawdopodobnie został otoczony przez siły rosyjskie” – poinformowało Ministerstwo Obrony. „Infrastruktura cywilna miasta została poddana intensywnym rosyjskim strajkom”.

Północno-wschodnie miasto Charków jest atakowane od początku inwazji, ale obrońcy trzymają się mocno osłoniętego miasta. Putin nazwał działania Rosji na Ukrainie „operacją specjalną”, której celem nie jest okupacja terytorium, ale obalenie demokratycznie wybranego rządu, zniszczenie zdolności militarnych sąsiadów i przechwycenie tego, co uważa za niebezpiecznych nacjonalistów.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej. Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w czwartek, że potwierdziło, że w pierwszym tygodniu konfliktu zginęło 249 cywilów, a 553 zostało rannych.

Chociaż na Kijów nie doszło do żadnego większego szturmu, stolica została ostrzelana, a siły rosyjskie użyły niszczycielskiej siły ognia, by przełamać opór w odległym mieście Borodyanka.

W Waszyngtonie przedstawiciel obrony USA powiedział, że rosyjskie wojska wciąż znajdują się 25 km (16 mil) od centrum Kijowa.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek sankcje dla większej liczby rosyjskich oligarchów, w związku z działaniami UE, ponieważ nasilili oni presję na Kreml.

READ  Straty Adidasa rosną po tym, jak Yeezy rezygnuje z partnerstwa

Więcej firm, w tym Alphabet Inc (GOOGL.O) Google, gigant obuwniczy Nike i szwedzka firma zajmująca się wyposażeniem domów IKEA zamknęły lub ograniczyły działalność w Rosji, ponieważ ograniczenia handlowe i podażowe zwiększyły presję polityczną. Czytaj więcej

Rosyjski działacz na rzecz praw człowieka i były mistrz świata w szachach Garry Kasparow wezwał kraje zachodnie do usunięcia Rosji z globalnej agencji policyjnej Interpol i nałożenia na Ukrainę strefy zakazu lotów.

„Rosja powinna zostać wrzucona z powrotem do epoki kamienia, aby upewnić się, że przemysł naftowy i gazowy oraz wszelkie inne wrażliwe branże, które są niezbędne dla przetrwania reżimu, nie będą mogły funkcjonować bez zachodniego wsparcia technologicznego” – powiedział Kasparow.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Pavla Politiuka, Natalii Zinets, Aleksandara Vasovicia na Ukrainie, Davida Ljunggrena w Ottawie i innych biur Reutera; Pisanie przez Costasa Pitasa i Lincoln Feast; Montaż przez Stephena Coatesa i Simona Camerona-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *