Liczba ofiar śmiertelnych w hotelu w Hawanie, w którym psy szukają ocalałych, wzrosła do 31

HAWANA (AP) – Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku potężnej eksplozji w luksusowym hotelu w stolicy Kuby wzrosła w niedzielę do 31, a zespoły poszukiwawcze poszukują osób, które wciąż zaginęły po tym, jak zostali wytropieni w gruzach XIX-wiecznego kultowego budynku.

Saradoka, pięciogwiazdkowy hotel z 96 pokojami w starej Hawanie, przygotowywał się do ponownego otwarcia po dwóch latach zamknięcia, kiedy ewidentny wyciek gazu wybuchł i zatrzasnął zewnętrzne ściany ruchliwej ulicy o północy w przecznicy od stolicy kraju. Piątek Budynek.

Kilka pobliskich budowli zostało uszkodzonych, w tym zabytkowy Teatr Mardi i siedziba Kościoła Baptystów Kalwarii na zachodniej Kubie. Kościół powiedział na swojej stronie na Facebooku, że budynek „doznał poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, z wieloma zawalonymi lub popękanymi ścianami i kolumnami (i) zawaleniem się części dachu”, chociaż żaden z pracowników kościoła nie został ranny.

Ministerstwo zdrowia, które ujawniło nazwiska zabitych, poinformowało, że wśród ofiar znalazły się czworo nieletnich, kobieta w ciąży i hiszpańska turystka, a jego wspólnik został poważnie ranny.

Ministerstwo podało, że 54 osoby zostały ranne, a 24 trafiło do szpitala. Wcześniej podano, że 85 osób zostało rannych, ale liczba ta obejmuje również osoby zabite w wybuchu.

Dziewiętnaście rodzin skarżyło się, że ludzie zaginęli do soboty wieczorem, ale urzędnicy nie powiedzieli w niedzielę, czy liczba się zmieniła.

Władze twierdzą, że przyczyna wybuchu w hotelu Grupo de Turismo Gaviota SA jest nadal badana, ale uważa się, że była spowodowana wyciekiem gazu. Duży dźwig podniósł w sobotę płonącą cysternę z gazem z gruzów.

Groby ofiar rozpoczęły się, poinformowali urzędnicy miejscy, podczas gdy niektórzy czekali na wieści o zaginionych przyjaciołach i krewnych.

„Mamy nadzieję, że dowiemy się czegoś o matce mojej kuzynki” – powiedziała Associated Press Angela Acosta w pobliżu miejsca wybuchu. Jego kuzynka, María de la Concepción Alard, mieszkała z czarnym labradorem w mieszkaniu przylegającym do hotelu, który został uratowany w niedzielę z innym psem.

Miniatura wideo z YouTube

Personel był zajęty sprzątaniem ulic wokół hotelu, a do sobotniego popołudnia ruch pieszych został wznowiony.

READ  Stragany z głosowaniem wotum nieufności w Pakistanie. Oto, co się stało

W niedzielny Dzień Matki na Kubie Mata Verde, która spacerowała w pobliżu Saratogi, powiedziała: „Są matki bez dzieci”. Mówi kobietom, które w bombardowaniach straciły synów lub córki, że „muszą iść dalej”.

Erupcja pogłębiła nieszczęście kluczowego sektora turystycznego nękanego epidemią wirusa Corona i surowymi sankcjami nałożonymi przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i administrację Bidena. Ograniczone wizyty turystów z USA na wyspy oraz przekazy pieniężne z Kuby w Stanach Zjednoczonych do ich rodzin na Kubie są zabronione.

Turystyka zaczęła się odradzać nieco wcześniej w tym roku, ale wojna na Ukrainie spowolniła napływ rosyjskich gości, którzy stanowili prawie jedną trzecią liczby turystów odwiedzających Kubę w zeszłym roku.

Objęty epidemiami Saratoga jest jednym z elitarnych hosteli w Hawanie, odwiedzanym przez VIP-ów i celebrytów. Jej właściciel jest jednym z przedsiębiorstw Armii Kubańskiej.

Część uwagi na Kubie zaczęła skupiać się na oficjalnej wizycie meksykańskiego prezydenta Andresa Manuela Lபpeza Obradora, który przybył w sobotę wieczorem pod koniec pięcionarodowej trasy koncertowej, która rozpoczęła się w Ameryce Środkowej.

Lopez Obrador spotkał się w niedzielę z kubańskim prezydentem Miguelem Diaz-Colonelem, który wręczył mu Order Jose Marti „za wybitne osiągnięcia dla ludzkości”. To najważniejsza nagroda, jaką kraj może przyznać obcokrajowcowi.

Biuro Diaza-pułkownika napisało na Twitterze, że Lopez O’Brien powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, aby nie wykluczał Kuby z amerykańskiego szczytu w Los Angeles w czerwcu.

Lopez Obrador powiedział, że celem podróży było podpisanie umów dotyczących handlu, zdrowia, edukacji i współpracy z wyspą, jednocześnie potwierdził swoje stanowisko w sprawie polityki zagranicznej.

„Nie jesteśmy zwolennikami hegemonii” – powiedział. „Nikt nie powinien być odsuwany na bok, ponieważ jesteśmy niezależnymi narodami, suwerennymi narodami i nikt nie może stać ponad prawami ludzi i narodów”.

Diaz-Connell odwiedził w zeszłym roku podczas obchodów Dnia Niepodległości w Meksyku. Lopez Obrador ostatnio wypowiedział się przeciwko zamiarowi wykluczenia przez rząd USA Kuby, Wenezueli i Nikaragui z nadchodzącego szczytu.

READ  ONZ publicznie odrzuciła rosyjskie wezwanie do przeprowadzenia tajnego referendum w sprawie Ukrainy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.