Korea Północna strzela po raz pierwszy podejrzewany ICBM od 2017 roku

Podejrzewany ICBM przeleciał na wysokość 6000 kilometrów (3728 mil) i na odległość 1080 kilometrów (671 mil) z czasem lotu 71 minut, zanim w czwartek rozpłynął się w wodach u zachodniego wybrzeża Japonii, według japońskiego Ministerstwa Obrony .

Wysokość sugerowałaby, że jest to „nowy typ ICBM”, powiedział dziennikarzom wiceminister obrony Japonii Makoto Oniki. Pocisk wylądował w japońskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, 150 kilometrów (93 mil) na zachód od półwyspu Oshima na Hokkaido, najbardziej wysuniętej na północ głównej wyspie Japonii, potwierdziło Ministerstwo Obrony.

Czwartkowa premiera to 11. dzień Korei Północnej, w tym jeden 16 marca który prawdopodobnie się nie powiódł, a jego najdłuższy zasięg od listopada 2017 r., kiedy wysłał pocisk Hwasong-15 na wysokość 4475 km (2800 mil) z zasięgiem 950 km (590 mil) i czasem lotu 53 minuty.

Stany Zjednoczone dołączyły do ​​sojuszników Korei Południowej i Japonii, stanowczo potępiając rozpoczęcie. W oświadczeniu wydanym w czwartek Biały Dom stwierdził, że posunięcie to „niepotrzebnie wywołuje napięcia i grozi destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa w regionie”.

Prezydent USA Joe Biden przebywa obecnie w Belgii, gdzie wraz z premierem Japonii Fumio Kishidą uczestniczy w szczycie G7. Spotkanie jest częścią serii spotkań, w tym nadzwyczajnego szczytu NATO, na którym zachodni przywódcy starają się dostosować swoje reakcje do brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. W czwartek odbędzie się również posiedzenie Rady Europejskiej.

Według analityków, niedawna fala testów rakietowych Korei Północnej sugeruje, że przywódca tego kraju, Kim Dzong Un, próbuje pokazać coraz bardziej burzliwemu światu, że Pjongjang pozostaje graczem w walce o władzę i wpływy.

„Korea Północna nie chce być ignorowana i może próbować wykorzystać globalne zainteresowanie wojną na Ukrainie, aby wymusić fakt dokonany co do jej statusu państwa z bronią jądrową”, Leif-Eric Easley, profesor nadzwyczajny studiów międzynarodowych w Ewha Womans. Uniwersytet w Seulu, powiedział CNN.

READ  El Nino trwa i jest coraz gorzej! Zdejmij pikowane rękawiczki, a powietrze zamarznie

„Korea Północna nie zbliża się do rozpoczęcia agresji na skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ale ambicje Pjongjangu również wykraczają poza samoobronę, ponieważ chce obalić powojenny porządek bezpieczeństwa w Azji”, dodał Easley.

Czwartkowy test również nadchodzi zaledwie dwa tygodnie po Korei Południowej wybrał nowego konserwatywnego prezydenta, Yoon Suk Yeol, który ma zająć twardsze stanowisko wobec Korei Północnej niż ustępujący piastun urzędu prezydent Moon Jae-in.

Prowokacyjny akt

Analitycy stwierdzili, że czwartkowy test może być pociskiem o największym zasięgu wystrzelonym dotychczas przez Koreę Północną.

„Wydaje się, że Korea Północna przeprowadziła test pocisków „podniesionych”. Jest to taktyka często stosowana przez nich do testowania systemów o większym zasięgu bez bardziej prowokacyjnego nadlatywania nad innym krajem” – powiedział Joseph Dempsey, pracownik naukowy ds. analiz obronnych i wojskowych w Międzynarodowym Instytucie. dla Studiów Strategicznych w Londynie.

Powiedział, że wstępne dane z czwartkowego testu wskazują, że może to być Hwasong-17, znacznie większy ICBM niż Hwasong-15 testowany w 2017 roku.

Kim Dong-yub, profesor z University of North Korean Studies w Seulu, powiedział, że dane wskazują, że czwartkowy pocisk może mieć maksymalny zasięg około 15 000 kilometrów (9 320 mil) – teoretycznie umieszczając go w zasięgu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, w zależności od ciężar głowicy, którą mógł przenosić – i około 3000 kilometrów (1864 mil) dalej niż Hwasong-15.

Pomimo potencjalnie zwiększonego zasięgu, Kim powiedział, że Pjongjang nadal nie wykazał, że opanował technologię niezbędną do umożliwienia głowicy bojowej pomyślnego ponownego wejścia w ziemską atmosferę w końcowe etapy lotu.

odpowiedź USA

Inne ostatnie starty Pjongjangu, 26 lutego i 4 marca, prawdopodobnie miały na celu: przetestuj nowy system ICBMpowiedział Departament Obrony USA na początku tego miesiąca.

Dowództwo Indo-Pacyfiku USA ogłosiło na początku tego miesiąca, że ​​Stany Zjednoczone intensyfikują „działania wywiadowcze, gotowość i inwigilację” związane z Koreą Północną po niedawnej fali wystrzeliwania rakiet.

READ  Zakazana miłość, narkotyki i groźby: nowe szczegóły w sprawie zawieszonej sędziny

Posunięcie to jest sygnałem ze strony administracji Bidena, że ​​musi wzmocnić swoją pozycję militarną, aby zapewnić USA i sojusznikom w regionie, takim jak Korea Południowa i Japonia, ochronę przed testami rakietowymi Korei Północnej.

Dowództwo poinformowało, że „nakazało zintensyfikowane działania wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze na Morzu Żółtym, a także zwiększoną gotowość naszych sił obrony przeciwrakietowej w regionie”.

Na początku tego miesiąca wojsko amerykańskie zorganizowało ćwiczenia na Półwyspie Koreańskim i wokół niego, aby pokazać swoją gotowość w obliczu aktywności Korei Północnej, w tym symulowania systemów obrony przeciwrakietowej.

35. Brygada Artylerii Obrony Powietrznej Armii USA przeniosła się w odległe miejsce, „zajmując swoją pozycję obronną w czasie wojny, umieszczając system rakietowy Patriot i wykonując operacje obrony powietrznej i przeciwrakietowej w symulowanym scenariuszu bojowym” – poinformowały amerykańskie siły zbrojne Korea w komunikacie prasowym.

A na morzu myśliwce F-35 i F/A-18 lecące z lotniskowca USS Abraham Lincoln wraz z zasobami Sił Powietrznych USA w regionie pokazały siłę na Morzu Żółtym u zachodniego wybrzeża Korei Południowej , zgodnie z oświadczeniem 7. Floty Marynarki Wojennej USA w Japonii.

Ta historia została zaktualizowana w celu wyjaśnienia lokalizacji pocisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *