Jak zaćmienie słońca wpływa na naszą psychikę? – Technologia naukowa w ostatniej chwili, wiadomości z życia

Przed Chrystusem (BC) 28 maja 585… Medowie zamieszkujący dzisiejsze ziemie Anatolii w granicach Iranu i Lidyjczycy, którzy rządzili na południu dzisiejszej Turcji, walczyli od sześciu lat. Według greckiego historyka Herodota nic nie wskazywało na zakończenie wojny i żadna ze stron nie mogła poczynić postępów.

Krwawienie może zatrzymać tylko zaćmienie słońca.

Herodot napisał: „W miarę zaostrzania się bitwy dzień nagle zmienił się w noc. Kiedy Medowie i Lidyjczycy zauważyli zmianę, wycofali się z walki; zgodzili się, że powinni zgodzić się na warunki pokojowe”.

Być może nie reagujemy tak dramatycznie na tegoroczne zaćmienie słońca, które miało miejsce 8 kwietnia w Ameryce Północnej, ale ostatnie badania sugerują, że to budzące podziw wydarzenie może mieć potężny wpływ na naszą psychikę.

Niewiele jest wydarzeń bardziej budzących podziw niż seria niebiańskich zbiegów okoliczności, które pozwalają nam doświadczyć całkowitego zaćmienia słońca.

Badania pokazują, że bycie świadkiem tego szokującego wydarzenia czyni nas bardziej pokornymi i troskliwymi w stosunku do innych.

Sean Goldie, psycholog z Johns Hopkins University w Stanach Zjednoczonych, który w 2017 roku badał psychologiczne skutki zaćmienia słońca, mówi: „Ludzie mogą doświadczać silnej intymności i mogą twierdzić, że nawiązali bliskie relacje społeczne z innymi lub ze swoimi społecznościami .”

Wynik może zmienić Twoje życie

Podziw, dawno wyłączony z badań naukowych, stał się obszarem rosnącego zainteresowania w ciągu ostatnich 20 lat.

Emocję definiuje się jako poczucie ciekawości i zachwytu napędzane poczuciem ogromu, które sprawia, że ​​czujemy się mali.

Dobre zdjęcia
Zjawiska astronomiczne nie tylko budzą podziw, ale także gigantyczne drzewa potrafią wywołać podobne uczucia.

Ciekawość może uciszyć głos, który sam się tłumi

„To uczucie, gdy odczuwasz coś, co podważa Twój pogląd na świat. To uczucie związane z przedmiotem lub osobą jest tak niezwykłe, że nie można go poczuć” – mówi Jennifer Steller, psycholog z Uniwersytetu Michigan. Toronto w Kanadzie.

READ  Naukowcy ujawniają, jak gigantyczne galaktyki formowały się we wczesnym wszechświecie

Wynik może zmienić Twoje życie.

Docher Keltner, psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, USA Groza Jak pisze w swojej książce, ciekawość może wzmocnić i uciszyć „wyszukujący błędy, samokrytyczny, represyjny i świadomy statusu głos naszego ja lub ego”.

Pozwala nam „współpracować, otwierać umysły na zdumienie i dostrzegać głębsze wzorce życia”.

To ambitna teza, ale Keltner i jego współpracownicy zgromadzili mnóstwo dowodów na jej poparcie.

Jednym z nich było badanie przeprowadzone w 2018 roku, w którym zbadano związek między podziwem a pokorą.

Zespół badawczy pokazał połowie uczestników krótki film przedstawiający oddalanie się wszechświata od Ziemi, a drugiej połowie relaksujący film wyjaśniający, jak budować płoty ogrodowe.

Następnie obie grupy poproszono o zapisanie swoich mocnych i słabych stron.

Zgodnie z hipotezą, grupa, która pokazała wideo z kosmosu, doświadczyła największego poczucia podziwu, a ich siła w pisaniu była mniejsza niż pozostałych.

To był znak pokory.

W innym badaniu opublikowanym w tym samym artykule badacze poprosili jedną trzecią uczestników, aby przypomniała sobie sytuację, kiedy ich chwalono.

Kolejna trzecia osób wspomina sytuację, w której podobało im się obejrzenie czegoś zabawnego, podczas gdy reszta pamięta przypadkową wycieczkę po jedzenie.

Uczestnicy odpowiedzieli na serię pytań, które oceniały, w jakim stopniu różne czynniki przyczyniły się do ich sukcesu życiowego, w skali od 0 do 100 procent.

Czynnikami tymi są własne zdolności lub czynniki zewnętrzne takie jak szczęście czy Bóg.

Naukowcy odkryli, że osoby, które doświadczyły uczucia podziwu, odpowiedziały na to pytanie z większą pokorą.

„Ma to sens, jeśli podziw zmniejsza koncentrację na sobie i znaczenie” – mówi Stellar, główny autor artykułu.

„Nasze ego kieruje naszą percepcją i decyzjami, ale uczucie wykraczające poza nas, podziw itp. mogą położyć kres wpływowi ego na nas”.

Dobre zdjęcia

Poczucie zarządzania może prowadzić do zachowań ofiarnych

Skromniejsza ocena naszych możliwości i osłabienie naszego ego pozwala nam spojrzeć na otaczających nas ludzi nowymi oczami.

READ  Odkryto „najjaśniejszy” obiekt w kosmosie: 500 bilionów razy jaśniejszy od Słońca

„Kiedy przestajemy skupiać się na sobie, granice między tobą a mną zaczynają się zacierać. Każdego możemy postrzegać jako część tej samej ludzkiej sieci” – mówi Stellar.

Ponadto istnieją dowody wskazujące, że poczucie podziwu sprawia, że ​​ludzie czują się bardziej związani ze swoją społecznością.

Podobne efekty stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez psycholog Catherine Nelson-Coffey i współpracowników z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.

Za to Carl Sagan z grupy 47 Jasnoniebieska kropka Poproszono go o spacer kosmiczny z zestawami słuchawkowymi do wirtualnej rzeczywistości, któremu towarzyszył głos czytający tekst zaadaptowany z jego pracy.

Drugiej grupie pokazano mały model Ziemi i Plutona.

Pierwsza grupa częściej popierała stwierdzenia takie jak „Poczułem się bliżej innych i całej ludzkości”.

Badania pokazują, że poczucie bycia docenianym prowadzi ludzi do bardziej altruistycznych zachowań.

Paul Biff, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i jego współpracownicy porównali grupę, która oglądała film dokumentalny o Ziemi, z inną grupą, która oglądała program komediowy, i odkrył, że ci, którzy oglądali dokument, częściej dzielili się biletami. Loteria o wartości 100 dolarów.

Zamknięcie siebie

Dobre zdjęcia

Chociaż eksperymenty te są interesujące, mogą nie odzwierciedlać spontanicznych reakcji ludzi na zjawiska naturalne zachodzące poza laboratorium.

Na podstawie tego pytania Sean Goldie znalazł odpowiedzi, których szukał podczas zaćmienia w 2017 roku.

Rzadka koniunkcja Księżyca i Słońca wywoła uczucie podziwu.

Badając natychmiastowe reakcje ludzi w mediach społecznościowych, Goldiell był w stanie wykorzystać lokalizacje postów X (wcześniej znanych jako Twitter), aby przewidzieć, którzy użytkownicy zobaczyli wydarzenie, a którzy nie.

Następnie przeprowadził analizę językową postów.

Na przykład uważano, że słowa takie jak „niesamowity” lub „oszałamiający” wskazują na podziw, podczas gdy słowa ostrzegawcze, takie jak „może” i „prawdopodobnie” wskazują na pokorę.

Skłonność do towarzyskości kodowano za pomocą słów takich jak „zainteresowany”, „wolontariusz”, a także wyrażeń wdzięczności i miłości.

READ  Dlaczego nauka jest tutaj, a nie tutaj?

Z wyników wynika, że ​​osoby, które oglądały zaćmienie słońca, dwukrotnie częściej niż inne wyrażały uznanie w swoich tweetach.

Jak przewidywano, wiąże się to z większym poczuciem pokory i towarzyskości.

Efekty były również widoczne w zaimkach używanych przez ludzi: ci, którzy widzieli zaćmienie, częściej używali zaimków w pierwszej osobie liczby mnogiej, takich jak „my”. Odzwierciedlało to zbiorowe doświadczenie.

„To tylko na 24 godziny” – mówi Goldie, podkreślając, że efekty te są stosunkowo krótkotrwałe.

Jednakże, nawet jeśli tylko na krótką chwilę, zwiększone poczucie połączenia zapewnia ulgę od napięć w naszych codziennych interakcjach.

W epoce polaryzacji i podziałów społecznych możemy przynajmniej zjednoczyć się w postrzeganiu otaczającego nas wszechświata.

Jeśli mamy zamiar ujrzeć świetność 8 kwietnia, warto się nim delektować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *