Rosja skazuje naukowca zajmującego się rakietami hipersonicznymi na 14 lat więzienia za zdradę stanu

Niektórzy naukowcy pracujący w dziedzinie hiperdźwięków w Rosji zostali niedawno oskarżeni o zdradę stanu.

Reklama

Anatolij Masłow, rosyjski fizyk, który pracował w dziedzinie hiperdźwięków w Rosji, został skazany za zdradę stanu i skazany na 14 lat więzienia w najnowszej sprawie wytoczonej ekspertom w dziedzinie hiperdźwięków.

Prawniczka Masłowa, Olga Dinze, powiedziała reporterom, że jej 77-letnia klientka, która ma poważne problemy z sercem, była zszokowana wyrokiem, ale „jest zdeterminowana” bronić swoich praw i złoży apelację.

Tinze opisał swojego klienta, który utrzymywał, że jest niewinny, prowadził skromne życie i poświęcił się nauce rosyjskiej, odrzucając kilka zaproszeń do opuszczenia kraju i podjęcia studiów na zachodnim uniwersytecie.

Tinze powiedział, że śledztwo w sprawie Maslowa wszczęto po tym, jak oskarżony w innej sprawie zeznawał przeciwko swojemu klientowi w zamian za krótszy wyrok siedmiu lat więzienia.

Osoba, o której mówi Dinze, to naukowiec Alexander Kuranov, który pracował w tym samym wydziale co Maslow i został skazany w zeszłym miesiącu.

Dwóch kolejnych naukowców czeka na testy

Maslow był jednym z trzech naukowców specjalizujących się w hiperdźwiękach i został oskarżony o zdradę stanu. Podobnie jak Maslow, na proces oczekują także eksperci od hiperdźwięków Alexander Shipliuk i Valery Zvegintsev, którzy pracują w Instytucie Syberyjskim.

Zdaniem eksperta organizacji pozarządowej Pervy Otdel specjalizującej się w obronie w sprawach o zdradę stanu i szpiegostwo, wspomnianym naukowcom zarzuca się ujawnianie informacji stanowiących tajemnicę państwową podczas udziału w międzynarodowych konferencjach lub badaniach.

Instytut Syberyjski, w którym pracują eksperci, stwierdził, że te przypadki wywarły efekt mrożący na rosyjskim środowisku akademickim, uniemożliwiając naukowcom wykonywanie swojej pracy. Instytut opublikował w zeszłym roku list otwarty, w którym stwierdził, że Masłow, Shipliuk i Svegincew są niewinni oraz że artykuły naukowe, które opublikowali lub zaprezentowali na międzynarodowych konferencjach, są badane, aby upewnić się, że nie zawierają informacji kontrolowanych.

READ  Jaka jest historia Problemu trzech ciał, jednej z najlepszych powieści science fiction ostatnich lat?

Trzej wspomniani eksperci, a także kilku innych naukowców oskarżonych w podobnych sprawach, prowadzili badania teoretyczne w obszarach związanych z rozwojem rakiet hipersonicznych. Najnowocześniejsza broń, taka jak rakiety „naddźwiękowe” zdolne do przenoszenia ładunków z prędkością 10 razy większą od prędkości dźwięku, może przenikać systemy obrony powietrznej.

Prezydent Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że Rosja jest światowym liderem w produkcji broni hipersonicznej, do której użycia przyznała się w wojnie na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *