Globalny regulator mówi o „martwym polu” długu FX swap o wartości 80 bilionów dolarów

LONDYN, 5 grudnia (Reuters) – Fundusze emerytalne i inne „niebankowe” instytucje finansowe mają ponad 80 bilionów dolarów ukrytego, pozabilansowego zadłużenia dolarowego w swapach walutowych, podał Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Również BIS, znany jako banki centralne świata, w swoim najnowszym kwartalnym raporcie stwierdził, że ożywienie rynku w 2022 roku przebiega bez większych problemów.

Wielokrotnie wzywając banki centralne do zdecydowanych działań w celu obniżenia inflacji, przyjęto bardziej wyważony ton i wyróżniono kwestie związane z rynkiem kryptograficznym oraz wrześniowe zawirowania na rynku obligacji w Wielkiej Brytanii.

W swoim głównym ostrzeżeniu opisał swapy walutowe jako „martwy punkt” zadłużenia, który grozi pozostawieniem decydentów „w mgle”.

Rynki swapów walutowych, takie jak holenderski fundusz emerytalny lub japoński ubezpieczyciel pożyczający dolary przed spłatą pożyczki w euro lub jenie, miały historię problemów.

Kiedy globalny kryzys finansowy i pandemia Covid-19 siały spustoszenie w marcu 2020 r., dostrzegli potrzebę interwencji banków centralnych, takich jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, w liniach wymiany dolara.

Szacuje się, że ponad 80 bilionów dolarów „ukrytego” długu przekracza zapasy dolarowych bonów skarbowych, transakcji repo i papierów komercyjnych, powiedział BIS. To wzrosła z ponad 55 bilionów dolarów dziesięć lat temu, podczas gdy kontrakty FX swap opiewały na prawie 5 bilionów dolarów dziennie w kwietniu, co stanowi około dwóch trzecich dziennych światowych obrotów walutowych.

Szacuje się, że zarówno w przypadku banków spoza USA, jak i „banków” spoza Stanów Zjednoczonych, takich jak fundusze emerytalne, zobowiązania dolarowe z tytułu przelewów walutowych podwajają ich bilansowe zobowiązania dolarowe.

„Brakujące zadłużenie w dolarach z tytułu swapów walutowych/forwardów i swapów walutowych jest ogromne” – powiedziała szwajcarska firma, powołując się na brak bezpośrednich informacji o skali i lokalizacji problemów.

Pozabilansowe i bilansowe zadłużenie w dolarach

Bliższy

Raport zawiera również ocenę ogólnych ostatnich zmian rynkowych.

W miarę jak inflacja się utrzymywała, przedstawiciele BIS głośno wzywali do bardziej zdecydowanych podwyżek stóp procentowych ze strony banków centralnych, ale tym razem przyjęli bardziej wyważony ton.

READ  Wynik Guardians vs. Yankees: Cleveland bierze udział w drugiej grze, gdy Jameson rezygnuje z dwóch dodatków Taylon.

Zapytany, czy koniec cyklu zaostrzania polityki pieniężnej może nastąpić w przyszłym roku, Claudio Borrio, szef departamentu monetarnego i ekonomicznego BIS, powiedział, że będzie to zależało od rozwoju warunków, zwracając uwagę na problemy związane z wysokim poziomem kredytów i niepewnością co do wrażliwości kredytobiorców. Są rosnące stawki.

Kryzys, który wybuchł na brytyjskich rynkach złota we wrześniu, pokazał, że banki centralne mogą zostać zmuszone do interwencji i interwencji – w przypadku Wielkiej Brytanii poprzez kupowanie obligacji nawet wtedy, gdy podnoszą stopy procentowe, aby kontrolować inflację.

„Prosta odpowiedź jest taka, że ​​jest bliżej niż początkowo, ale nie wiemy, jak daleko banki centralne muszą się posunąć” – powiedział Borrio o stopach procentowych.

„Wróg jest starym i znanym wrogiem” – mówi, odnosząc się do inflacji. „Ale minęło dużo czasu, odkąd stoczyliśmy tę bitwę”.

Zmienność rynku

Dino-Mite

Raport koncentruje się również na wynikach najnowszego badania BIS Global FX Market Survey, które szacuje, że transakcje walutowe o wartości 2,2 biliona USD są zagrożone każdego dnia.

Kwota obarczona ryzykiem stanowi jedną trzecią całkowitych dochodów walutowych możliwych do dostarczenia i jest o 1,9 bln USD wyższa niż trzy lata temu, kiedy przeprowadzono ostatnią ankietę walutową.

Handel walutami odchodzi od wielostronnych platform transakcyjnych do „mniej widocznych” miejsc, uniemożliwiając decydentom „odpowiednie monitorowanie rynków walutowych”.

Tymczasem szef działu badań i doradca ekonomiczny banku, Hyun Chang Shin, opisał ostatnie problemy rynku kryptograficznego, takie jak upadek giełdy FTX i stablecoinów TerraUSD i Luna, jako mające cechy podobne do upadłości banków.

Opisał wiele kryptowalut jako „DINO – zdecentralizowane tylko z nazwy” i że znaczna część związanej z nimi działalności odbywała się za pośrednictwem tradycyjnych pośredników.

„Chodzi głównie o przyjmowanie depozytów ludzi w nieuregulowanych bankach” – powiedział Shin, dodając, że chodzi o zlikwidowanie dużej dźwigni finansowej i niedopasowań terminów zapadalności, tak jak to miało miejsce podczas krachu finansowego ponad dziesięć lat temu.

READ  Nagłówek prasy zagranicznej: Wszyscy myśleliśmy, że Erdogan zostanie pokonany

Raporty Marka Jonesa; Montaż autorstwa Toby’ego Chopry i Alexandra Smitha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *