G-7 dołącza do UE w maksymalnej cenie 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy

WASHINGTON (AP) – Grupa Siedmiu narodów i Australia dołączyły w piątek do Unii Europejskiej, zgadzając się na pułap 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy, co stanowi ważny krok w kierunku zachodnich sankcji mających na celu przywrócenie równowagi na światowym rynku ropy. Zatrzymać inflację i pozbawić prezydenta Władimira Putina finansowania wojny na Ukrainie..

Europa musi ustalić obniżoną cenę, którą inne kraje zapłacą do poniedziałku, kiedy UE nałoży zakaz transportu rosyjskiej ropy drogą morską. I wejdzie w życie zakaz ubezpieczania tych produktów. Pułap cenowy prowadzony przez bogate demokracje G-7Celem jest zapobieżenie nagłej utracie rosyjskiej ropy na świecie, która mogłaby doprowadzić do nowego wzrostu cen energii Również inflacja paliwa.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w oświadczeniu, że umowa pomoże Putinowi „ograniczyć główne źródło dochodów nielegalnej wojny na Ukrainie i jednocześnie chronić stabilność światowych dostaw energii”.

Porozumienie osiągnięto po napiętych negocjacjach prowadzonych w ostatniej chwili. Polska od dawna posiada traktat UE. Po ponad 24 godzinach dyskusji Warszawa ostatecznie ustąpiła w późny piątek, kiedy inne kraje UE zasygnalizowały, że poprzeją umowę.

Wspólne oświadczenie sojuszu G-7 opublikowane w piątek mówi, że grupa „jest gotowa do przeglądu i dostosowania ceny maksymalnej”, biorąc pod uwagę rozwój rynku i potencjalny wpływ na członków sojuszu oraz kraje o niskich i średnich dochodach.

„Zamrożenie dochodów Rosji z energii jest podstawą zatrzymania rosyjskiej machiny wojennej” – powiedział estoński premier Kaja Kallas, który powiedział, że cieszy się, że z wcześniejszych planów zrezygnowano z dodatkowych dolarów. Powiedział, że pułap został obniżony o 2 miliardy dolarów mniej za każdego dolara wydanego na wojnę Rosji.

„Nie jest tajemnicą, że chcemy, aby ceny były niższe” – dodał Kalas, podkreślając różnice w obrębie UE. „Cena w przedziale 30-40 dolarów znacząco wpłynie na Rosję. Jest to jednak najlepszy kompromis, jaki możemy uzyskać.

READ  Zwiększona opłata IETT 2024 | Ile kosztuje bilet autobusowy, metrobus, metro i miesięczny abonament wraz ze wzrostem transportu publicznego w Stambule?

Wartość 60 USD jest zbliżona do obecnej ceny rosyjskiej ropy naftowej, która ostatnio spadła poniżej 60 USD za baryłkę. Niektórzy krytykują go za to, że nie jest wystarczająco niski, aby odciąć jedno z głównych źródeł dochodów Rosji. To wciąż duża przecena dla międzynarodowego benchmarku Brent, który w piątek spadł do 85,48 USD za baryłkę, ale pozostaje wystarczająco wysoki, aby sprzedawać, nawet gdy Moskwa wyklucza pomysł ograniczenia.

Poważnym zagrożeniem dla światowego rynku ropy naftowej jest utrata dużych ilości ropy naftowej od producenta nr 2 na świecie. Może to spowodować wzrost cen benzyny dla kierowców W skali globalnej spowodowało to zamieszanie polityczne u prezydenta USA Joe Bidena i innych głów państw. Europa już jest w kryzysie energetycznymRządy spotykają się z protestami przeciwko rosnącym kosztom życiaKraje rozwijające się są bardziej podatne na zmiany kosztów energii.

Ale Zachód stoi w obliczu rosnącej presji, by wziąć na cel jednego z głównych rosyjskich twórców pieniędzy – Ropa – aby zaszkodzić rosyjskiej gospodarce poprzez zmniejszenie funduszy wpływających do puli wojennej Putina Wojna na Ukrainie ciągnie się już dziewiąty miesiąc. Wzrosły ceny ropy i gazu ziemnego Po ożywieniu popytu po pandemii inwazja na Ukrainę podsyciła niestabilne rynki energii, zasilając rosyjskie kasy.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, powiedział dziennikarzom w piątek, że „limit przyniesie pożądany skutek w postaci ograniczenia zysków Putina ze sprzedaży ropy i jego możliwości dalszego wykorzystywania tych pieniędzy do finansowania swojej machiny wojennej”.

Jednak nadal istnieje niepewność. Ograniczenia Covid-19 w Chinach A spowolnienie globalnej gospodarki zmniejszy apetyt na ropę. OPEC i Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, w tym Rosja, zasugerowały w październiku ograniczenie światowych dostaw.. OPEC+ ma się spotkać ponownie w niedzielę.

READ  Wiec Trumpa w Teksasie: Były prezydent drażni się z biegiem prezydenckim, wisi 6 stycznia ułaskawieniem

Konkuruje z unijnym embargiem, które może odciąć więcej dostaw ropy z rynku, budząc obawy przed ograniczeniem podaży i wyższymi cenami. Rosja eksportuje około 5 milionów baryłek ropy dziennie.

Putin powiedział, że nie będzie sprzedawał ropy poniżej pułapów cenowych i zemści się na krajach, które wdrożą ten środek. Jednak Rosja już przeniosła większość swoich dostaw do Indii i Chin i inne kraje azjatyckie po obniżonych cenach, ponieważ zachodni klienci unikali tego przed zakazem UE.

Większość ubezpieczycieli ma siedzibę w Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii i musi uczestniczyć w przedziale cenowym.

Rosja może również sprzedawać ropę poza rachunkami za pomocą tankowców „ciemnej marynarki wojennej” o niejasnym właścicielu. Olej można przenosić z jednego naczynia do drugiego i mieszać z olejem tej samej jakości, aby ukryć jego wygląd.

Nawet w tych okolicznościach sprzedaż ropy w pobliżu ograniczeń byłaby dla Rosji „droga, czasochłonna i skomplikowana” – powiedziała ekspert ds. sankcji Maria Shakina z Instytutu Międzynarodowych Studiów Strategicznych w Berlinie.

Robin Brooks, główny ekonomista Instytutu Finansów Międzynarodowych w Waszyngtonie, powiedział, że pułap cen powinien zostać wprowadzony tego lata, kiedy ropa kosztowała około 120 dolarów za baryłkę..

„Od tego czasu ceny ropy oczywiście spadły, a globalna recesja jest faktem” – powiedział. „Rzeczywistość jest taka, że ​​jest mało prawdopodobne, aby trzymać się obecnych cen ropy”.

Europejscy przywódcy zachwalali swoją pracę nad proponowanym przez Yellen pułapem cenowym.

„Umowa UE w sprawie pułapu cen ropy, skoordynowana z G7 i innymi, znacznie zmniejszy dochody Rosji” – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE. „Pomaga to ustabilizować światowe ceny energii, z korzyścią dla gospodarek wschodzących na całym świecie”.

___

Casert z Brukseli i McHugh z Frankfurtu w Niemczech. Reporter AP, Ameer Madani, przekazał z Waszyngtonu.

READ  Haluk Gorgan został mianowany prezesem Defence Industries

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *