Elon Musk wpada na Twittera z ofertą gotówkową w wysokości 41 miliardów dolarów

Elon Musk przemawia na Automotive World News Congress w Renaissance Center w Detroit, Michigan, 13 stycznia 2015 r. REUTERS / Rebecca Cook / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

14 kwietnia (Reuters) – Elon Musk zaproponował zakup Twittera (TWTR.N) za około 41 miliardów dolarów w gotówce, mówiąc, że firma zajmująca się mediami społecznościowymi, którą często krytykował, musi pozostać prywatna, aby zobaczyć skuteczne zmiany.

Cena Muska w wysokości 54,20 USD za akcję, która została ujawniona w zgłoszeniu regulacyjnym w czwartek, stanowi 38% premię w stosunku do zamknięcia Twittera z 1 kwietnia, ostatniego dnia handlowego przed Teslą (TSLA.O) Ponad 9% udziałów prezesa w spółce zostało upublicznione.

Miliarder odrzucił ofertę dołączenia do zarządu Twittera na początku tego tygodnia po ujawnieniu swoich udziałów w firmie, co według analityków sygnalizowało, że zamierza przejąć firmę jako miejsce w zarządzie, ograniczyłoby jego udział do nieco poniżej 15%. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Od czasu dokonania inwestycji zdaję sobie sprawę, że firma ani nie będzie prosperować, ani służyć temu imperatywowi społecznemu w swojej obecnej formie. Twitter musi zostać przekształcony w firmę prywatną” – powiedział Musk w liście do prezesa Twittera Breta Taylora.

Musk, który nazywa siebie absolutystą wolności słowa, był krytyczny wobec platformy mediów społecznościowych i jej polityki, a ostatnio przeprowadził ankietę na Twitterze, pytając użytkowników, czy uważają, że platforma przestrzega zasady wolności słowa.

„Moja oferta jest moją najlepszą i ostateczną ofertą i jeśli nie zostanie przyjęta, będę musiał ponownie rozważyć swoją pozycję jako udziałowca” – dodał Musk.

Twitter przeanalizuje ofertę Muska z poradami Goldman Sachs & Co i Wilson Sonsini Goodrich & Rosati, powiedział Reuterowi źródło.

READ  W porządku obrad znajdują się zdjęcia z sekcji zwłok Cema Garipoğlu: zagadka obrażeń dłoni została rozwiązana

Akcje firmy wzrosły o 12% w obrocie przedrynkowym, podczas gdy akcje Tesli spadły o około 1%. Całkowita wartość transakcji została obliczona na podstawie 763,58 mln akcji pozostających w obrocie, zgodnie z danymi Refinitiv.

Musk zgromadził ponad 80 milionów obserwujących od czasu dołączenia do witryny w 2009 roku i wykorzystał platformę do wysłania kilku ogłoszeń, w tym dokuczania prywatnej umowie z Teslą, która wylądowała w gorącej wodzie z regulatorami.

Został również pozwany przez byłych akcjonariuszy Twittera, którzy twierdzą, że przegapili ostatni wzrost kursu akcji, ponieważ zbyt długo zwlekał z ujawnieniem swoich udziałów. Czytaj więcej

Niższe niż oczekiwano liczby użytkowników Twittera w ostatnich miesiącach wzbudziły wątpliwości co do perspektyw jego rozwoju, nawet jeśli realizuje on duże projekty, takie jak czaty audio i biuletyny, aby zakończyć długotrwałą stagnację.

„Trudno byłoby wyłonić się innym oferentom / konsorcjum, a zarząd Twittera będzie prawdopodobnie zmuszony do zaakceptowania tej oferty i / lub uruchomienia aktywnego procesu sprzedaży Twittera” – napisał w nocie dla klienta Daniel Ives, analityk Wedbush Securities.

„W nadchodzących dniach pojawi się wiele pytań dotyczących finansowania, regulacji, równoważenia czasu Muska (Tesla, SpaceX), ale ostatecznie w oparciu o to zgłoszenie jest to oferta, którą Twitter zaakceptuje teraz lub nigdy” – powiedział Ives.

Musk powiedział, że Morgan Stanley był doradcą finansowym tej oferty.

„Twitter ma niezwykły potencjał. Odblokuję go” – powiedział Musk w swoim liście.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Chavi Mehty, Udaya Sampatha i Grega Romeliotisa; Montaż przez Anila D’Silva

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *