EKSKLUZYWNIE: Biden uderza w Chiny szerokim zakazem eksportu chipów i sprzętu z USA

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON, 11 września (Reuters) – Administracja Bidena planuje w przyszłym miesiącu rozszerzyć dostawy z USA do Chin półprzewodników wykorzystywanych w sztucznej inteligencji i sprzęcie do produkcji chipów, powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Departament Handlu chce wydać nowe przepisy w oparciu o ograniczenia, które ogłosił w listach na początku tego roku do trzech amerykańskich firm – KLA Corp (KLAC.O)Lam Research Corp (LRCX.O) i Stosowanych Materiałów Inc (AMAT.O), ludzie mówili pod warunkiem zachowania anonimowości. Plan dotyczący nowych zasad nie był wcześniej zgłaszany.

Listy, na które firmy zgodziły się publicznie, zakazywały eksportu sprzętu do produkcji chipów do chińskich fabryk, które produkują zaawansowane półprzewodniki w procesach poniżej 14 nanometrów, chyba że sprzedający uzyskają licencje dla sektora biznesowego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zasady ujednolicają również ograniczenia dotyczące korespondencji branżowej wysyłanej do Nvidia Corp (NVDA.O) i zaawansowane mikrourządzenia (AMD.O) W zeszłym miesiącu nakazał zaprzestać wysyłania do Chin kilku chipów komputerowych wykorzystujących sztuczną inteligencję, chyba że są one licencjonowane. Czytaj więcej

Niektóre źródła podają, że warunki obejmują dodatkowe środki przeciwko Chinom. Regulamin może ulec zmianie, a regulamin może zostać opublikowany później niż oczekiwano.

Tak zwane „listy notyfikowane” pozwalają Departamentowi Handlu na przyspieszenie długotrwałych procesów pisania reguł, ale listy te dotyczą tylko firm, które je otrzymują.

Przekształcenie liter w zasady może rozszerzyć ich zasięg i nałożyć ograniczenia na inne amerykańskie firmy produkujące podobną technologię. Regulacje mogą dotyczyć również firm próbujących zakwestionować dominację Nvidii i AMD w układach sztucznej inteligencji.

Intel Corp (WEWN.O) A start-upy, takie jak Cerebras Systems, kierują się na te same zaawansowane rynki komputerowe. Intel powiedział, że uważnie monitoruje sytuację, podczas gdy Cerebras odmówił komentarza.

READ  Biden popycha Karolinę Południową do pierwszego pierwotnego stanu, wywyższając Georgię i Michigan

Według źródła, przepisy mogą również nakładać wymagania licencyjne na eksport produktów zawierających ukierunkowane chipy do Chin. Technologie firmy Dell (DELL.N)Hewlett Packard Enterprise (HPE.N) i super mikrokomputer (SMCI.O) Twórz serwery centrum danych z chipem Nvidia A100.

Dell i HPE powiedziały, że monitorują sytuację, podczas gdy Super Micro Computer nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Wysoki urzędnik ds. handlu odmówił komentarza na temat nadchodzącego ruchu, ale powiedział: „Z zasady chcemy skodyfikować ograniczenia w listach poinformowanych o zmianie regulacyjnej”.

Na tym zdjęciu wykonanym 25 lutego 2022 r. na płytce drukowanej komputera widoczne są układy półprzewodnikowe. REUTERS / Florencja Lo / Ilustracja / Zdjęcie pliku

Rzeczniczka Departamentu Handlu w piątek odmówiła komentarza na temat konkretnych przepisów, ale powtórzyła, że ​​przyjmuje „kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych środków … w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej, w tym uniemożliwienia Chinom nabycia amerykańskiej technologii”. Dotyczy modernizacji wojskowej.

KLA, Applied Materials i Nvidia odmówiły komentarza, natomiast Lam nie odpowiedział na prośby o komentarz. AMD nie skomentowało konkretnego posunięcia polityki, ale powtórzyło, że nie spodziewa się „istotnego wpływu” na nowe wymagania licencyjne.

„Przewężenie”

Planowany ruch ma miejsce, gdy administracja prezydenta Joe Bidena stara się przeciwdziałać postępom Chin, atakując technologie, które nadal dominują w USA.

„Strategia polega na tym, aby zadusić Chiny, a oni odkryli, że chipy są punktem dławienia. Nie mogą wytwarzać tych rzeczy, nie mogą wytwarzać sprzętu produkcyjnego” – powiedział Jim Lewis, specjalista ds. technologii w Centrum Strategicznym. i Studia Międzynarodowe. studia. „To się zmieni.”

W aktualizacji dotyczącej działań związanych z Chinami w zeszłym tygodniu, amerykańska grupa lobbystów biznesowych, Izba Handlowa, ostrzegła członków przed zbliżającymi się ograniczeniami dotyczącymi chipów AI i sprzętu do produkcji chipów.

„Słyszymy teraz, że członkowie powinni spodziewać się albo serii zasad, albo nadrzędnej zasady przed wyborami w połowie kadencji, aby skodyfikować wytyczne zawarte w niedawno wydanych (Departament Handlu) listach o „powiadomieniu” skierowanych do firm zajmujących się sprzętem i projektowaniem układów scalonych”. powiedział komora.

READ  Święty Koran został spalony przed Wielkim Meczetem w Sztokholmie w Szwecji

Agencja planuje również dodać chińskie firmy superkomputerowe do listy embarga handlowego, podała grupa.

Reuters po raz pierwszy poinformował w lipcu, że administracja Bidena aktywnie dyskutuje o zakazie eksportu sprzętu do produkcji chipów do chińskich fabryk, które wytwarzają zaawansowane półprzewodniki na 14-nanometrowej końcówce. Czytaj więcej

Urzędnicy amerykańscy zwrócili się do sojuszników, aby wprowadzić podobną politykę, zabraniając amerykańskim firmom wysyłki do Chin, aby zagraniczne firmy nie mogły sprzedawać technologii do Chin.

„Koordynacja z partnerami ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji wydajności i minimalizacji niezamierzonych konsekwencji” – powiedział Cleet Willems, były urzędnik ds. handlu w administracji Trumpa. „Powinna faworyzować szersze regulacje, które inni mogą powielać, zamiast jednorazowych „zapowiedzianych” listów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Karen Freifeld i Alexandry Alber; Dodatkowe reportaże Stephena Nellisa i Jane Lanhee Lee; Montaż przez Chrisa Saundersa i Cynthię Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *