Dolar zniknął! Raport ministra gospodarki!

Fakt, że równowaga dolar/dl wymyka się spod kontroli i niestabilność gospodarcza w Turcji pokazuje, że poszukiwanie rozwiązania rozpoczęło się wraz z wdrożeniem przez Bank Centralny Republiki Turcji aplikacji Waluty Pokrytej Depozytu (KKM). (CBRT) w dniu 21 grudnia 2021 r. Ale tak zwana „dolaryzacja” tej praktyki wzbudziła niepokój wśród ekonomistów, ponieważ depozyty gospodyń domowych są denominowane w dolarach, a wartość dolara szybko się umacnia.

Chociaż wycena depozytów na rachunkach w dolarach po rozpoczęciu wdrażania KKM jest przedstawiana przez administrację gospodarczą jako „liryzacja”, w rzeczywistości jest uważana za wynik dolaryzacji. Może to dodatkowo zdestabilizować gospodarkę i zwiększyć wartość dolara.

Od początku 2023 r. administracja gospodarcza zwiększyła presję na kurs walutowy i podjęła działania takie jak wdrożenie KKM. Bank centralny podjął działania zmierzające do ograniczenia popytu na waluty obce i miał na celu zapobieżenie kryzysowi kursowemu. Jednak oprócz takich środków KKM był promowany jako posiadacz aktywów i zapewniał rozwiązania w celu rozwiązania problemu niestabilności gospodarczej. Praktyka ta zwiększała jednak obciążenie skarbu państwa i banków oraz zwiększała koszty.

Według danych Agencji Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDK), łączne depozyty na rachunkach KKM osiągnęły 2 biliony 719 miliardów 608 milionów TL na dzień 23 czerwca 2023 r. Liczba ta jest rekordem wszechczasów. Rozwój KKM trwa nawet po wyborach. Gwałtowny wzrost parytetu dolar/dl zwiększył wysokość oprocentowania rachunków KKM.

Sytuacja ta oceniana jest przez ekonomistów jako konieczność jak najszybszego zaprzestania praktyki KKM. Dodatkowo nowy zarząd gospodarczy AKP musiał zmierzyć się z praktyką KKM.

READ  Sprawozdania gospodarcze są słabe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *