Davos przenosi się do Chin – Bloomberg HD

SADİ KAYMAZ/BLOOMBERG HT Przedstawiciel Azji

Chiny są gospodarzami corocznych spotkań zwanych Summer Davos. W Tianjin rozpoczęły się spotkania organizowane przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Premier Chin Li Keqiang wygłosił przemówienie otwierające forum, w którym wzięło udział około 1500 osób ze świata biznesu, rządów, organizacji międzynarodowych i naukowców.

Premier Li, który objął urząd w marcu, przekazał wiadomości światu zachodniemu na forum, które odkurzył po podróżach do Berlina i Paryża.

Zauważając, że Chiny są ważną kotwicą dla wolnego handlu i zrównoważonego rozwoju na świecie, Li nie zapomniał wymienić wkładu swojego kraju w światową gospodarkę. Premier powiedział, że są zobowiązani do otwarcia się i reformowania oraz podkreślił, że ich drzwi zawsze pozostaną otwarte dla zachodnich firm.

Chiński premier sprzeciwił się ostatnio koncepcji „redukowania ryzyka”, twierdząc, że w tych ramach należy odrzucić izolacjonizm i antyglobalizację.

Koncepcja, która odnosi się do zmniejszenia lub zakończenia zależności od Chin w łańcuchach dostaw, stała się ostatnio priorytetem dla firm z Niemiec, Japonii, Korei i Stanów Zjednoczonych. Firmy z głównych branż, takich jak chipy, motoryzacja i elektronika, przenoszą lub planują przenieść swoją produkcję, zwłaszcza do Azji Południowej.

W tym procesie dużą rolę odegrały wojny handlowe zapoczątkowane w czasach Trumpa, covidowe przestoje Chin, napięcia Waszyngton-Pekin i wreszcie obawy Tajwanu podsycane rosyjską agresją na Ukrainie.

Interesujące sesje

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przedsiębiorczość” jako siła napędowa światowej gospodarki. Zagadnienia poruszane przez gości w tym ramach skupiają się na kwestiach, na które w tej chwili zwraca uwagę świat.

Zmiany klimatu i transformacja energetyczna wyróżniały się jako najczęściej poruszane tematy podczas sesji. Uwagę uczestników zwracają również takie kwestie, jak przywrócenie wzrostu i miejsce Chin w światowej gospodarce. Ponadto w sesjach poruszono tematy dotyczące tego, czy sztuczna inteligencja jest przyjacielem, czy wrogiem i co to oznacza dla światowej gospodarki.

READ  Wiadomości z Gazy: Oczy Zachodu powróciły! Wyjątkowe: Niemcy odwdzięczają się Izraelowi

Temat sesji środkowej ścieżki

Kolejnym szczególnym punktem programu jest Korytarz Centralny, do którego Turcja przywiązuje dużą wagę.

Przewodniczący Sabancı Holding Industry Group Ahmet Cevdet Alemdar był jednym z prelegentów sesji poświęconej tej tematyce. Drugim gościem sesji był minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szyjardo.

Ma też sens, by Szjjardo uczestniczył w spotkaniach, na których nie ma wielu europejskich urzędników wysokiego szczebla. Wynika to z faktu, że jest to jeden z krajów, którymi chińskie firmy produkujące akumulatory i pojazdy elektryczne, takie jak CATL, EVE i BYD, wykazują duże zainteresowanie, zwłaszcza w okresie transformacji energetycznej i przechodzenia na pojazdy elektryczne. Kwota inwestycji kapitałowych ogłoszonych lub rozpoczętych przez chińskie firmy tylko w ciągu ostatnich kilku lat przekroczyła 10 miliardów. Wśród tych inwestycji prym wiedzie producent akumulatorów CATL, który zainwestował 7,6 miliarda dolarów. Chińska firma, która rozpoczęła budowę jednej ze swoich największych fabryk, ma docelową moc produkcyjną na poziomie 100 gwh.

Giganci baterii i energii słonecznej w tłumie

Z drugiej strony, w kontekście sektorowym, najbardziej zainteresowanymi letnimi Davos firmami są CATL i Longi, największy na świecie w sektorze baterii i energii słonecznej.

Firma Langi, która w zeszłym roku dostarczyła moduły o mocy 43 gigawatów, jest znana z doskonałości w produkcji i technologii płytek półprzewodnikowych. W jej ramach prezes firmy Zhang Bashen weźmie udział w sesji poświęconej dekarbonizacji.

Ni Jun, dyrektor produktowy firmy CATL, która produkuje co trzecią baterię do pojazdów elektrycznych produkowanych na świecie, był uczestnikiem spotkania poświęconego erze materiałów. W tym kontekście z niecierpliwością oczekiwana jest perspektywa bycia liderem w wydatkach na badania i rozwój nowych technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *