Czy chcesz poznać swój ostatni dzień… Wywołało to kontrowersje: Umrzeć czy nie umrzeć

Pod koniec grudnia zespół duńskich i amerykańskich naukowców przedstawił badania, w których stwierdził, że można wykorzystać sztuczną inteligencję do przewidywania śmierci poszczególnych osób z dużą dokładnością. Praca, szybko nazwana w prasie zagranicznej „kalkulatorem śmierci” lub „kalkulatorem losu”, wywołała ogromne reakcje.

„Chcesz wiedzieć, kiedy umrzesz? Historia „Washington Post” zaczyna się od pytania… Wielu odpowiedziałoby „nie” na to egzystencjalne pytanie. W artykule zatytułowanym „Using Sequences of Life Events to Predict Human Lifespan” opublikowanym w grudniu przez zespół duńskich i amerykańskich badaczy stwierdza się, że „jest to prawdopodobnie najważniejszy powód, dla którego stała się ona najpopularniejszą duńską refleksją na temat śmierci. mylić z…

Od końca grudnia w międzynarodowych gazetach, np. New York Post w Stanach Zjednoczonych czy Daily Mail w Anglii, ukazało się kilka artykułów na temat tzw. „kalkulatora zgonów”. ,

Jak to działa? Według „USA Today” podobno amerykańscy i duńscy naukowcy opracowali „model uczenia maszynowego podobny do SatGBT”.

Model o nazwie „Life2vec” przeanalizował dane dotyczące ponad 6 milionów ludzi w Danii, w tym wiek, stan zdrowia, wykształcenie, zatrudnienie, dochody i inne zdarzenia życiowe, dostarczone przez rząd kraju, a przewidywania sprawdziły się w 78%.

Model przetwarza informacje o życiu ludzi powiązane ze zdaniami takimi jak:

„We wrześniu 2012 roku Francisco otrzymał 20 000 koron duńskich jako strażnik zamku w Elsinore”. Lub: „W pierwszej klasie liceum Hermiona przystąpiła do pięciu egzaminów”.

Sune Lehmann, profesor „nauk o sieciach i złożoności” na Duńskim Uniwersytecie Technicznym, powiedział witrynie internetowej uniwersytetu Northeastern Global News:

„Całą historię życia ludzkiego można traktować jako bardzo długie zdanie opisujące to, co przydarzyło się jednej osobie”. Prognozy powstają na podstawie analizy tego życia przekształconego w ciąg wydarzeń.

Przetwarzając wszystkie te informacje, byliśmy w stanie dokładnie przewidzieć zgony w 78% przypadków do 2020 r., czyli w ciągu czterech lat od rozpoczęcia badania. Model był także w stanie przewidzieć inne elementy, takie jak „Osobowość i decyzje o zamieszkaniu za granicą”.

READ  Ostrzeżenie „Ukraina” od byłego dowódcy NATO

Kwestia prywatności danych osobowych

Jednak Sune Lehmann twierdzi, że przepowiednie dotyczące jej śmierci nie zostały przekazane nikomu zaangażowanemu i „było to naprawdę nieodpowiedzialne”.

Naukowcy odpowiedzialni za badanie nalegają, aby chronić dane osobowe wszystkich osób, które można przeanalizować za pomocą kalkulatora średniej długości życia „life2vec”.

„Duńskie przepisy dotyczące prywatności zabraniają wykorzystywania ich do podejmowania decyzji dotyczących poszczególnych osób, takich jak przygotowywanie polis ubezpieczeniowych lub decyzji o zatrudnieniu”.

Według strony internetowej Northeastern Global News twórcy tego modelu predykcyjnego postrzegają go „nie tyle jako gotowy produkt, ile jako punkt wyjścia do rozmowy o tym, dokąd może zmierzać sztuczna inteligencja”. Według analizy przeprowadzonej przez Washington Post badanie to ujawnia „złe wieści dla obrońców praw człowieka”: ponieważ „jednym z głównych argumentów przeciwko stosowaniu sztucznej inteligencji od dziesięcioleci jest to, że ludzie są zbyt wyjątkowi, zbyt mistyczni. Jednakże model i wątpliwe wyniki są dokładne, a dowody nadal wskazują na coś przeciwnego: to, co robimy, może być wzajemne, ponieważ to powtarzamy.

Innymi słowy, nasza śmierć jest przewidywalna, ponieważ jesteśmy przewidywalni.

Tłumaczenie ODATV

Odatv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *