W zeszłym roku temperatura mórz każdego dnia pobiła nowy rekord, co stanowi przełomowe nowinki ze świata nauki i technologii

AFP
Naukowcy odkryli rekordowe blaknięcie australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej

Analiza BBC wykazała, że ​​od zeszłego roku temperatura mórz codziennie bije rekordy, co jest spowodowane zmianami klimatycznymi.

W ciągu 50 dni rekordy temperatury zostały pobite z ogromną przewagą w porównaniu z maksymalną temperaturą zarejestrowaną od czasu użycia satelitów.

Zjawisko pogodowe El Niño wpływa również na gazy cieplarniane, które ociepliły naszą planetę.

Ocieplenie oceanów zadało poważny cios życiu morskiemu, prowadząc do nowej fali blaknięcia koralowców.

Przeanalizowano na podstawie danych z unijnej służby klimatycznej Copernicus Climate Service.

Przez lata oceany były postrzegane jako „dzika karta” zmian klimatycznych.

Dzieje się tak dlatego, że oceany nie tylko wychwytują jedną czwartą dwutlenku węgla wytwarzanego przez człowieka, ale także pochłaniają 90 procent nadmiaru ciepła.

Jednak w zeszłym roku pojawiły się mocne dowody na to, że oceany borykają się obecnie z tym zadaniem.

Od marca 2023 r. średnie temperatury powierzchni morza stale rosną powyżej długoterminowych norm, osiągając w sierpniu rekordowy poziom.

Jak wynika z danych programu Copernicus, w ostatnich miesiącach oczekiwana ulga nie nadeszła. Globalna średnia dzienna temperatura powierzchni morza osiągnęła 21,09°C w lutym i marcu tego roku, bijąc nowy rekord.

Jak pokazuje poniższy wykres, od 4 maja 2023 r. nie tylko codziennie bije się nowy rekord dzienny, ale w niektórych dniach występują duże różnice w stosunku do średniej światowej.

BBC

Według analizy BBC w zeszłym roku było 47 dni, w których dzienne temperatury były co najmniej o 0,3°C wyższe od poprzedniego rekordu każdego dnia.

Różnica temperatur odnotowanych w poprzednich latach nigdy nie była tak duża.

23 sierpnia 2023 r. i 5 stycznia 2024 r., czyli w dniach, w których temperatury pobiły rekord, oceany były o 0,34°C cieplejsze w porównaniu z poprzednim rekordem.

Profesor Mike Meredith z British Antarctic Survey powiedział: „To duży powód do niepokoju, że całe to ciepło przedostaje się do oceanów, które w pewnym sensie ocieplają się szybciej, niż sądziliśmy.

READ  W TRNC otwiera się „Naukowa Nikozja” - Z Eurazji - Aktualności

„To oznaki, że czynniki środowiskowe zmierzają w kierunku, którego nie chcemy, i jeśli będą nadal podążać w tym kierunku, konsekwencje będą poważne” – stwierdził.

BBC

Poważny cios dla życia morskiego

Spowodowane przez człowieka ocieplenie oceanów ma niebezpieczny wpływ na życie morskie na całym świecie. Według nowych badań może to zmienić sezonowy cykl temperatur oceanów.

Jednym z najbardziej znaczących skutków niedawnego ocieplenia jest blaknięcie raf koralowych na całym świecie.

Te ważne zasoby życiowe oceanów wybielają się i umierają, gdy woda staje się zbyt ciepła. Są ważne dla życia morskiego, stanowiąc prawie jedną czwartą całego życia morskiego.

Nieprawidłowe temperatury oceanu mogą również negatywnie wpływać na pingwiny cesarskie, jedno z najsłynniejszych stworzeń oceanicznych, żyjące na najzimniejszym kontynencie świata.

„Zaobserwowano zapadanie się lodu morskiego, zanim pisklęta pingwinów osiągnęły dojrzałość, odnotowano także masowe utonięcia” – powiedziała profesor Meredith.

„Pingwiny cesarskie to jeden z gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem z powodu zmiany klimatu. Zasięg lodu morskiego i temperatura oceanów również są silnymi czynnikami wpływającymi na zmianę klimatu”.

Zmiana klimatu nie tylko zagraża życiu morskiemu, ale także toruje drogę rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych. Gatunki te mogą zastąpić gatunki rodzime na obszarach, które atakują.

Efekt El Nino

Kolejnym czynnikiem, który w zeszłym roku spowodował wzrost globalnej temperatury oceanów, było zjawisko pogodowe El Nino.

El Niño to zjawisko pogodowe, które występuje, gdy ciepła woda z Oceanu Spokojnego wypływa na powierzchnię, powodując wzrost temperatury na całym świecie.

Po chłodnym okresie La Niña efekt El Niño zaczął obowiązywać w czerwcu 2023 r. i osiągnął swój szczyt w grudniu. Potem jego wpływ maleje.

Jednak fale upałów pobiły również rekordy w basenach oceanicznych, na które zwykle nie wpływa El Niño. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć dlaczego.

READ  Ci, którzy to widzieli, nie mogli uwierzyć własnym oczom! Chińscy naukowcy twierdzą, że „peleryna-niewidka” staje się rzeczywistością!

BBC

„Ocean Atlantycki jest cieplejszy niż zwykle i nie jest to coś, co kojarzy się z El Niño, więc dzieje się coś innego” – powiedział dyrektor programu Copernicus Carlo Buntempo.

Ocieplenie to w dalszym ciągu wpływa na znacznie większą liczbę basenów oceanicznych.

Cieplejsze oceany zwiększają ryzyko, że burze tropikalne staną się silniejsze i bardziej szkodliwe w sezonie huraganów.

„Jeśli chodzi o temperatury powierzchni wody, Ocean Atlantycki wyprzedza cykl roczny o około miesiąc… jest to obszar, który warto obserwować” – mówi dr Boondembo.

Naukowcy ostrzegają, że mogą wystąpić zarówno konsekwencje długoterminowe, jak i krótkoterminowe, które będą wymagały przystosowania się społeczności.

Na przykład topnienie pokryw lodowych i wzrost temperatur w głębinach oceanów mogą przyczyniać się do podnoszenia się poziomu morza na przestrzeni wielu stuleci.

„Kiedy mówimy o zmianach klimatycznych, nie doceniamy zmian na powierzchni” – stwierdziła Angélique Melet, badaczka z Mercator Ocean International.

„Ale głębokość oceanu to jedna z cech (globalnego ocieplenia), która zajmuje nam setki, a nawet tysiące lat zmian (klimatu)” – mówi.

Dr Mellet podkreśla znaczenie jak najszybszej redukcji emisji gazów cieplarnianych:

„W zależności od naszych działań możemy zmniejszyć tempo ocieplenia, jego ogólną skalę i wzrost poziomu morza”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *