Atak na ukraińską elektrownię jądrową doprowadził do sankcji ONZ za dostęp

  • Kijów, Moskwa biznes przypisywany sukcesowi zakładu Zaporoża
  • Każdy atak na „samobójstwo” elektrowni jądrowej: Guterres z ONZ
  • Zwykle działa elektrownia kontrolowana przez Rosję – Moskwa
  • Od zeszłego tygodnia dwa ukraińskie statki zbożowe opuszczają 12 portów

8 sierpnia (Reuters) – Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w poniedziałek międzynarodowych inspektorów do wpuszczenia międzynarodowych inspektorów do elektrowni jądrowej w Zaporożu po tym, jak Ukraina i Rosja oskarżyły ją o ostrzał największego kompleksu jądrowego w Europie w weekend.

„Każdy atak na elektrownię jądrową jest aktem samobójstwa” – powiedział Guterres na konferencji prasowej w Japonii, uczestnicząc w sobotę w Hiroszimie podczas ceremonii upamiętnienia pokoju w Hiroszimie, aby uczcić 77. rocznicę pierwszego na świecie bombardowania atomowego.

Pomimo ostrzału, kompleks reaktora jądrowego działał w „normalnym trybie”, jak powiedział w poniedziałek agencja informacyjna Interfax Jewgienij Policki, szef założonej przez Rosję administracji lokalnej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Siły rosyjskie przejęły fabrykę w południowo-wschodniej Ukrainie na początku marca po tym, jak 24 lutego Moskwa zaatakowała sąsiada, ale nadal jest prowadzona przez ukraińskich techników.

Ukraina oskarżyła Rosję o ponowne ostrzeliwanie w okolicy zakładu w sobotę, które uszkodziło trzy czujniki promieniowania i zraniło pracownika. To już drugie uszkodzenie elektrowni w ciągu wielu dni po uszkodzonej linii energetycznej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym oskarżył Rosję o prowadzenie „terroryzmu nuklearnego”, uzasadniając zaostrzenie sankcji międzynarodowych wobec ogromnego przemysłu nuklearnego Moskwy.

Władze rosyjskie zainstalowane w regionie Zaporoża poinformowały, że siły ukraińskie zaatakowały bazę wieloma wyrzutniami rakiet, uszkadzając budynki administracyjne i magazyn.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie opisała szkody, ponieważ ukraińska artyleria uszkodziła dwie linie wysokiego napięcia i wodociąg, ale pozostawiła nietkniętą infrastrukturę krytyczną.

Reuters nie mógł zweryfikować wersji obu stron tego, co się wydarzyło.

READ  Pierwsze oświadczenie prezesa Banku Centralnego Fatiha Karahana

Ukraina powiedziała, że ​​planuje wielką kontrofensywę na okupowanym przez Rosję południu, najwyraźniej skupioną na zachodnim Zaporożu, mieście Chersoń, i odbiła już dziesiątki wiosek.

Starcia zbrojne w pobliżu radzieckiej elektrowni jądrowej zaalarmowały świat.

Guterres powiedział, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) chce dostępu do elektrowni. „W pełni wspieramy MAEA we wszystkich jej wysiłkach na rzecz stworzenia warunków do stabilizacji zakładu” – powiedział.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi ostrzegł w sobotę, że ostatni atak „podkreśla realne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej”.

Eksport zboża nabiera tempa

Gdzie indziej, umowa mająca na celu ograniczenie ukraińskiego eksportu żywności i złagodzenie globalnych niedoborów spowodowała, że ​​w poniedziałek dwa statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty Morza Czarnego, co zwiększyło ich liczbę do 12 od pierwszego, który wypłynął tydzień temu. Czytaj więcej

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało, że cztery statki, które opuściły Ukrainę w niedzielę, zakotwiczą w pobliżu Stambułu w poniedziałek wieczorem i zostaną poddane inspekcji we wtorek, podczas gdy pierwszy statek, który wypłynął od rosyjskiej inwazji 24 lutego, został zatrzymany.

Dwa niedawne statki, które wypłynęły, przewiozły prawie 59 000 ton kukurydzy i soi, a po nalotach skierowały się do Włoch i południowo-wschodniej Turcji. Cała czwórka wyruszyła w niedzielę, niosąc blisko 170 000 ton kukurydzy i innej żywności.

Porozumienie o eksporcie zboża zawarte 22 lipca przez Turcję i ONZ stanowi rzadkie zwycięstwo dyplomatyczne, które może pomóc złagodzić globalne ceny żywności napędzane konfliktami i wojną na Ukrainie.

Przed inwazją Moskwy Rosja i Ukraina łącznie odpowiadały za prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy. Wynikające z tego zakłócenia wywołały obawy przed głodem w niektórych częściach świata.

Ukraina ma nadzieję na eksport 20 mln ton zboża z silosów i 40 mln z nowych zbiorów, powiedział w lipcu doradca gospodarczy kraju Ołeh Ustenko.

READ  Musk sprzedaje akcje Tesli o wartości 6,9 miliarda dolarów, powołując się na możliwość zawarcia atrakcyjnej umowy na Twitterze

Miażdżąca bitwa o Donbas

Rosja twierdzi, że przeprowadza na Ukrainie „specjalną operację wojskową”, aby wykorzenić nacjonalistów i chronić społeczności rosyjskojęzyczne. Ukraina i Zachód opisują działania Rosji jako niesprowokowaną wojnę w imperialistycznym stylu, by przywrócić kontrolę nad jej prozachodnim sąsiadem, utraconą po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Konflikt wysiedlił miliony, zabił tysiące cywilów i zrujnował miasta, miasteczka i wsie.

Stała się skoncentrowanym polem bitwy na wschodzie i południu Ukrainy.

Po aneksji Krymu przez Kreml od południa w 2014 roku, siły rosyjskiego prezydenta Władimira Putina próbują w pełni odbić promoskiewskim separatystom wschodni Donbas na Ukrainie.

„Żołnierze ukraińscy mocno trzymają obronę, zadając wrogowi straty i są gotowi na wszelkie zmiany sytuacji operacyjnej” – powiedział sztab generalny Ukrainy w aktualizacji operacyjnej w poniedziałek.

Siły rosyjskie nasiliły ataki w Donbasie na północ i północny zachód od miasta Donieck, które jest w posiadaniu Rosji, podało ukraińskie wojsko. Poinformowano, że Rosjanie zaatakowali ukraińskie pozycje w pobliżu Piski i Awdiwki oraz ostrzeliwali inne miejsca w obwodzie donieckim.

Rosja stara się skonsolidować swoją pozycję na południu Ukrainy, gdzie buduje siły, aby zapobiec jakiejkolwiek kontrofensywie w pobliżu Chersoniu, powiedział Kijów.

Interfax zacytował urzędnika mianowanego przez Rosjan w Chersoniu, który powiedział, że Ukraina ostrzelała tam w poniedziałek Most Antoniewski, uszkadzając sprzęt budowlany i opóźniając jego ponowne otwarcie.

Most jest jednym z dwóch przepraw na tereny zajęte przez wojska rosyjskie na zachodnim brzegu wielkiej rzeki Dniepr na południu.

W ostatnich tygodniach był to kluczowy ukraiński cel, ponieważ Kijów próbował go zniszczyć, przygotowując się do kontrataku przy użyciu precyzyjnych rakiet dostarczonych przez Stany Zjednoczone.

Na północnym wschodzie rosyjski atak rakietowy na Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, zabił jedną osobę i zranił drugą, napisał w telegramie gubernator regionu Ołeh Sinehupow.

Raport Biur Reuters; Napisane przez Stephena Coatesa i Marka Heinricha; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *