Alex Jones przyznał dwóm rodzicom Sandy Hook 4 miliony dolarów odszkodowania, ustaliło jury

Nagroda jury była o wiele mniejsza niż o którą prosili powodowie Scarlett Lewis i Neil Heslin. Na początku procesu adwokaci Lewisa i Heslina poprosili ławę przysięgłych o przyznanie swoim klientom 150 milionów dolarów odszkodowania.

Oczekuje się teraz oddzielnego, krótszego przesłuchania, w którym zostaną omówione odszkodowania za straty moralne. Odszkodowanie zasądza się, jeżeli sąd uzna, że ​​zachowanie pozwanego było szczególnie oburzające.

Mark Bankston, adwokat rodziców, powiedział CNN, że powodowie są zadowoleni z decyzji ławy przysięgłych, zauważając, że otrzymali pieniądze przed rozprawą z powodu sankcji, które sąd nałożył na Jonesa.

„Po otrzymaniu grzywny w wysokości 1,5 miliona dolarów od pana Jonesa, powodowie są teraz winni 5,6 miliona dolarów Alexowi Jonesowi” – ​​powiedział Bankston.

„Neil i Scarlett są zachwyceni decyzją i nie mogą się doczekać, kiedy dobrze wykorzystamy pieniądze Jonesa” – dodał Bankston. „Z drugiej strony, pan Jones nie będzie spał spokojnie tej nocy. Ponieważ nadal toczy się odszkodowanie za straty moralne i kilka dodatkowych spraw sądowych o zniesławienie, jasne jest, że czas pana Jonesa na amerykańskiej scenie dobiega końca”.

Nie można było od razu uzyskać komentarza od adwokata Jonesa.

Jones sam świętował decyzję jury, nazywając ją „wielkim zwycięstwem prawdy” w filmie zamieszczonym w Internecie na jego spiskowym blogu Infowars.

„Myśleli, że nas zamkną” – powiedział Jones. „Ale ta ława przysięgłych zrozumiała prawdę i sprzeciwiła się propagandzie”.

Decyzja jury jest częściowym zakończeniem wieloletniego procesu, który rozpoczął się w 2018 roku, kiedy rodzic InfoWars pozwał Jonesa i jego firmę Free Speech Systems.

Po strzelaninach w Sandy Hook, w których zginęło 26 osób, Jones bezpodstawnie twierdził, że incydent został zainscenizowany. Jones, któremu grozi wiele zarzutów, później przyznał się do strzelaniny. Zeznał w sądzie w tym tygodniu, że teraz uważa, że ​​było to „w 100% prawdziwe”.

Ale Jones nie zastosował się do nakazów sądowych podczas procesu odkrywania sprawy. Kiedy mu się to nie udało, Heslin i Lewis wygrali wyroki zaoczne przeciwko Jonesowi.

READ  20-letni napastnik, który poświęcił policję, stał się machiną przestępczą

Sędzia Maya Guerra Gamble orzekła w październiku, że Jones jest prawnie odpowiedzialny za wywołanie emocjonalnego niepokoju u Heslina i Lewisa. Gamble orzekł również, że Jones jest odpowiedzialny za zniesławienie Heslina.

Jones powiedział w swoim zeznaniu, że nagroda jury w wysokości zaledwie 2 milionów dolarów zniszczyłaby go finansowo.

Ale księgowy nadzorujący teraz firmę Jonesa, Free Speech Systems, rodzic jego konspiracyjnego serwisu medialnego InfoWars, zeznał w sądzie upadłościowym w środę, że Jones odzyskał od firmy około 62 miliony dolarów w ciągu 14 lat, z czego około 30 milionów zostało wypłaconych IRS.

A księgowy zeznał, że Infowars otrzymał około 9 milionów dolarów darowizn w kryptowalutach, „które trafiły bezpośrednio do pana Jonesa”.

Decyzja o ukaraniu Jonesa w takich kategoriach zapada w momencie sejsmicznym w społeczeństwie amerykańskim, gdzie kłamstwa i teorie spiskowe kwitły w ostatnich latach.

Chociaż decyzja ławy przysięgłych była daleka od tego, o co prosili prawnicy powoda, wysyła wiadomość do tych, którzy podżegają do fałszu w dyskursie publicznym w celu uzyskania władzy politycznej lub korzyści finansowych, że takie zachowanie może mieć konsekwencje.

„Mowa jest wolna, ale za kłamstwa trzeba płacić” – przekonywali prawnicy rodziny Sandy Hook przed ławą przysięgłych podczas swoich wystąpień otwierających i końcowych.

Podczas procesu Heslin i Lewis złożyli emocjonalne świadectwo, Jones powiedział ławie przysięgłych, że kłamstwa, które przedstawił, splamiły spuściznę ich syna Jessego i dręczyły ich przez lata.

Czasami walcząc ze łzami, Heslin powiedział ławie przysięgłych, że Jones „splamił honor i spuściznę syna” poprzez swoją konspiracyjną organizację medialną InfoWars. Heslin powiedział, że „nie może nawet zacząć opisywać ostatnich dziewięciu i pół roku piekła”, przez które przeszedł z powodu Jonesa, i szczegółowo opisał, jak obawia się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

W niezwykłym momencie w sądzie Lewis rozmawiał bezpośrednio z Jonesem, mówiąc, że chce rozmawiać z jego twarzą.

READ  Real Madryt oszołomił Man City w półfinale Ligi Mistrzów, Rodrigo Hero, zespół Cardioli topnieje

„Jesse jest prawdziwy” – powiedział Lewis Jonesowi. „Jestem prawdziwą mamą”.

Lewis powiedział ławie przysięgłych, że uważa odszkodowanie pieniężne za odpowiednie w tej sprawie, ponieważ nie wierzył, że Jones kiedykolwiek powstrzyma jego zachowanie.

„Nie ma prawdziwych przeprosin” – powiedział. „Ale od czasu do czasu porównuję to do wypadku samochodowego, w którym przejeżdżasz kogoś i powodujesz ogromne obrażenia ciała, patrzysz na osobę na ziemi i mówisz: „Tak mi przykro, przepraszam, ja Nie jestem odpowiedzialny za żadne szkody, które wyrządziłem, ale przepraszam. Tak to widzę.”

Lewis zastanawiał się również nad tym, co oznaczało, że proces miałby się kiedyś odbyć.

„Wydaje mi się niewiarygodne, że musimy to zrobić” – powiedział Lewis Jonesowi. „Musimy cię błagać – nie tylko błagać, ale także skarcić – abyś przestał kłamać… To surrealistyczne, co się tutaj dzieje”.

Proces w Teksasie jest jednym z trzech, które mają się odbyć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Inna grupa rodzin Sandy Hook pozwała Jonesa w Connecticut. Rodziny wygrały wyrok zaoczny przeciwko Jonesowi, a proces miał się rozpocząć we wrześniu. Ale wybór ławy przysięgłych został zawieszony w tym samym dniu, w którym rozpoczął się na początku tego tygodnia, a proces może zostać opóźniony przez złożenie wniosku o upadłość organizacji Free Speech Organization.

Adwokaci reprezentujący niektóre rodziny Sandy Hook oskarżyli Jonesa o filtrowanie systemów wolności słowa w posiadłości w ostatnich latach, co jest częścią wysiłków mających na celu uchronienie się przed potencjalnymi wyrokami, które mógłby zostać skazany na zapłatę.

Jeden z prawników, Avi Moschenberg, powiedział CNN we wtorek, że wniosek o upadłość Free Speech Systems wskazuje, że 62 miliony dolarów aktywów zostały przejęte od firmy w 2021 i 2022 roku.

„Jeśli spojrzysz na zgłoszenie upadłości, które doprowadziło do ogłoszenia upadłości, Alex Jones był jedynym właścicielem [of Free Speech Systems], 62 miliony $ w remisach w 2021 i 2022 roku” Moshenberg powiedział CNN. „Tylko proste remisy. Dlatego firma ma mniej aktywów.

READ  Z ostatniej chwili: Autobus pasażerski zderzył się z ciężarówką! Są osoby ranne

— Sonia Moghe z CNN przyczyniła się do powstania reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *