Elektrownia w Czarnobylu zdobyta przez wojska rosyjskie -urzędnik ukraiński

KIJÓW, 24 lutego (Reuters) – Elektrownia atomowa w Czarnobylu została przejęta przez siły rosyjskie – powiedział w czwartek doradca ukraińskiego biura prezydenckiego Mychajło Podolak.

„Nie można powiedzieć, że elektrownia atomowa w Czarnobylu jest bezpieczna po całkowicie bezsensownym ataku Rosjan” – powiedział.

„To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w dzisiejszej Europie” – powiedział Podolak.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wojska rosyjskie przejęły elektrownię, a siły ukraińskie walczyły z nimi z trzech stron w czwartek Moskwa przeprowadziła szturm drogą lądową, morską i powietrzną w największym ataku na państwo europejskie od czasów II wojny światowej.

Część rosyjskich wojskowych zgromadziła się w czarnobylskiej „strefie wykluczenia”, zanim w czwartek wkroczyła na Ukrainę, podało rosyjskie źródło bezpieczeństwa.

Widok z lotu ptaka pokazuje konstrukcję New Safe Confinement (NSC) nad starym sarkofagiem pokrywającym uszkodzony czwarty reaktor elektrowni jądrowej w Czarnobylu podczas wycieczki do strefy wykluczenia w Czarnobylu na Ukrainie 3 kwietnia 2021 r. REUTERS / Gleb Garanich / Zdjęcie pliku

Rosja chce kontrolować reaktor jądrowy w Czarnobylu, aby zasygnalizować NATO, aby nie ingerowało militarnie, podało to samo źródło.

Katastrofa w Czarnobylu w ówczesnej sowieckiej Ukrainie wysłała chmury materiału jądrowego przez znaczną część Europy w 1986 roku po nieudanym teście bezpieczeństwa w czwartym reaktorze elektrowni atomowej.

Kilkadziesiąt lat później stał się atrakcją turystyczną. Na około tydzień przed rosyjską inwazją zamknięto dla turystów strefę czarnobylską.

„Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła” – napisał na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na krótko przed zdobyciem elektrowni.

„To jest wypowiedzenie wojny całej Europie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Marii Tsvetkovej i Natalii Zinets; Montaż przez Hugh Lawsona i Jonathana Oatis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Ograniczenia graniczne COVID dla imigrantów po orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *