Obszary Wielkiej Rafy Koralowej wykazują najwyższą pokrywę koralową obserwowaną od 36 lat

Hardy Reef jest widoczny z powietrza w pobliżu australijskich Wysp Whitsunday na tym zdjęciu dostarczonym przez Zarząd Morskiego Parku Wielkiej Rafy Koralowej.

Fotografia lotnicza Jumbo | Zarząd Morskiego Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej przez AP

Dwie trzecie australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej odnotowało najwyższy poziom pokrywy koralowej od prawie czterech dekad, chociaż rafy nadal są podatne na zmiany klimatu i masowe blaknięcie, podała w czwartek grupa monitorująca.

Północne i środkowe części rafy wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO częściowo się odnowiły, podczas gdy południowa część utraciła rafy koralowe z powodu wybuchu rozgwiazdy koronowej. Według raportu Australian Institute of Marine Science (AIMS), agencja rządowa.

Dyrektor generalny AIIMS, Paul Hardisty, powiedział, że podczas gdy rafy koralowe w północnych i centralnych regionach są oznakami poprawy po zakłóceniach, utrata koralowców w regionie południowym „pokazuje, że rafy są nadal podatne na ciągłe poważne i poważne zakłócenia. Częstsze i dłuższe”.

Wraz ze wzrostem temperatury oceanu Wielka Rafa Koralowa cierpi z powodu rozległego i poważnego bielenia. Rafę szczególnie dotknęły podwodne fale upałów w 2016 i 2017 roku, które spowodowały blaknięcie. W tym roku przypada szóste masowe wyblaknięcie z powodu stresu cieplnego spowodowanego zmianami klimatycznymi.

„Każdego lata rafa jest narażona na stres temperaturowy, bielenie i śmierć, a nasze zrozumienie tego, jak ekosystem reaguje na to, wciąż ewoluuje” – powiedział Hardisty. powiedział w oświadczeniu medialnym.

„Zdarzenia wybielania w 2020 i 2022 roku, choć rozległe, nie osiągnęły intensywności wydarzeń z 2016 i 2017 roku, w wyniku czego zaobserwowaliśmy mniej zgonów” – powiedział Hardisty. „Najnowsze wyniki pokazują, że rafa wciąż może się odbudować w okresach poważnych zakłóceń”.

Raport pojawia się po tym, jak UNESCO w zeszłym roku zaproponowało dodanie Wielkiej Rafy Koralowej do listy Zagrożonych Zagrożeń Światowego Dziedzictwa. Spotkanie w celu omówienia przyszłości rafy miało się odbyć w Rosji w czerwcu, ale zostało odwołane po inwazji na Ukrainę.

READ  Bahar Kandan - Nihal Kandan aresztowany! Komentarz ogłoszony

Raport stwierdza, że ​​w regionach centralnych i północnych pokrywa koralowców twardych osiągnęła w tym roku odpowiednio 33% i 36%, najwyższy poziom odnotowany w ciągu ostatnich 36 lat monitorowania. Tymczasem regionalna pokrywa koralowców twardych na południowych rafach spadła w tym roku do 34% z 38% w roku poprzednim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *