Ukraina chce przedłużyć umowę dotyczącą bezpiecznego przewozu poza zboże

  • Trzy statki zbożowe opuszczają ukraińskie porty
  • Pierwszy statek, który przybył na Ukrainę po rozpoczęciu wojny
  • Zełenski nazywa konflikt na Wschodzie „piekłem”
  • Szef NATO ostrzegł, że Putinowi nie można pozwolić na zwycięstwo

STAMBUŁ/KIJÓW, 5 sierpnia (Reuters) – Trzy statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty w piątek na mocy umowy o bezpiecznym przejściu, ponieważ pierwszy przychodzący statek towarowy miał zostać załadowany na Ukrainę po inwazji Rosji. rozszerzone na inne materiały, takie jak metale.

Porozumienie z 22 lipca było rzadkim przełomem dyplomatycznym, gdy na wschodniej Ukrainie szalała wojna, a Kijów próbował odbudować swoją zrujnowaną gospodarkę po ponad pięciu miesiącach konfliktu.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa ONZ i naszych partnerów w Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow na Facebooku po odejściu statków. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pierwszy statek ze zbożem opuścił Odessę w poniedziałek.

„Ta umowa dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne” – powiedział Financial Times ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka. „Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?”

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały porozumienie o bezpiecznym przejściu między Moskwą a Kijowem po tym, jak ONZ ostrzegło, że wstrzymanie eksportu zboża z Ukrainy może doprowadzić do głodu.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał 24 lutego wojska na Ukrainę, wywołując największy konflikt w Europie od II wojny światowej i globalny kryzys energetyczny i żywnościowy. Ukraina i Rosja tradycyjnie produkują jedną trzecią światowej produkcji pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.

W piątek z Czarnomorska wypłynęły dwa statki z zbożem, a jeden z Odessy, z łącznie około 58 000 ton kukurydzy.

READ  Hyundai Motor wzmacnia obecność w USA dzięki przedsięwzięciu na baterie pojazdów elektrycznych o wartości 5 miliardów dolarów

Navistar pod banderą Panamy opuścił Odessę, przewożąc 33 000 ton kukurydzy dla Irlandii, podało na Twitterze tureckie Ministerstwo Obrony. Rogen pod banderą Malty wypłynął z Gornomorska do Wielkiej Brytanii, przewożąc 13 000 ton kukurydzy.

Również statek pod turecką banderą Polarnet, przewożący 12 000 ton kukurydzy, opuścił Czarnomorsk do tureckiego portu Karas na Morzu Czarnym.

Turecki masowiec Osprey S, pływający pod banderą Liberii, przybędzie w piątek do Czarnomorska, aby załadować zboże, poinformowała regionalna administracja Odessy.

Niektórzy zachodni przywódcy oskarżyli Rosję o stosowanie impasu w sprawie dostaw gazu do Europy, która w dużej mierze opiera się na dostawach gazu, gdy zbliża się zima w odwecie za zachodnie sankcje.

Spór o zwrot turbiny, o którym Rosja twierdzi, że blokuje dostawy gazu, nie wydaje się być rozwiązany. Czytaj więcej

Środkowa cześć

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania rosyjskojęzycznego Donbasu, obejmującego prowincje Ługańsk i Donieck, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji południowego Krymu przez Kreml w 2014 roku.

Zełenski mówił o ciężkich walkach wokół miasta Awdijwka i ufortyfikowanej wsi Piski, gdzie w ostatnich dniach Ukraina uznała „częściowe zwycięstwo” nad swoim rosyjskim przeciwnikiem.

Ukraińskie wojsko poinformowało w czwartek, że siły rosyjskie przeprowadziły co najmniej dwa ataki na Pisky, ale zostały odparte.

Ukraina przez ostatnie osiem lat wzmacniała swoją obronę w Bisky, widząc miasto Donieck, około 10 km na południowy wschód, jako strefę buforową przed siłami wspieranymi przez Rosję.

READ  Niebezpieczeństwo podwójnej płacy minimalnej

Ukraiński generał Oleksiy Khromov powiedział, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale zostały zepchnięte do miasta Avdiyvka po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia kopalni węgla postrzeganej jako kluczowa pozycja obronna.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło atak.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron.

Wojna wysiedliła miliony ludzi, zabiła tysiące cywilów i zrujnowała miasta, miasteczka i wsie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżyli siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, czemu Rosja zaprzecza.

Putin powiedział, że rozpoczął coś, co nazwał „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, aby zapewnić rosyjskie bezpieczeństwo i chronić rosyjskojęzycznych na Ukrainie. Kijów oskarżył Moskwę o prowadzenie wojny agresywnej w stylu imperialistycznym w celu odzyskania sąsiada, co wstrząsnęło rosyjską hegemonią po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że wojna była najniebezpieczniejszym momentem dla Europy od II wojny światowej i nie można pozwolić Rosji na zwycięstwo. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego i Nicka MacPhee; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Birzela i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *