Jussie Smollett skazana na 150 dni więzienia za okłamywanie policji w oszustwie dotyczącym przestępstw z nienawiści

Po tym, jak sędzia ogłosił wyrok, Smollett opuścił maskę i powiedział, że jest niewinny. „Wysoki sądzie, szanuję cię i szanuję ławę przysięgłych, ale tego nie zrobiłem” – powiedział aktor do sędziego, zanim zwrócił się do sądu. – I nie mam zamiaru samobójstwa. A jeśli coś mi się stanie, kiedy tam wejdę, nie zrobiłem tego sobie. I wszyscy musicie o tym wiedzieć.

Tuż przed aresztowaniem aktor ponownie krzyknął, że jest niewinny i uniósł pięść w powietrze.

Sędzia hrabstwa Cook, James Linn, przemawiał przez ponad 30 minut przed ogłoszeniem wyroku Smolletta, mówiąc aktorowi, że napisał scenariusz i wybrał aktorów do oszustwa, a jego premedytacja była „czynnikiem obciążającym” w sprawie.

„Jest taka strona ciebie, która ma tę arogancję, egoizm i narcyzm, które są po prostu haniebne” – powiedział sędzia. „Nie jesteś ofiarą przestępstwa z nienawiści na tle rasowym, nie jesteś ofiarą homofobicznego przestępstwa z nienawiści. Jesteś tylko szarlatanem udającym ofiarę przestępstwa z nienawiści, a to haniebne”.

Smollett, 39 lat, był uznany winnym w grudniu w sprawie pięciu zarzutów o nieporządne zachowanie za składanie fałszywych doniesień o tym, co powiedział, że było przestępstwem przeciwko gejom i Murzynom.

Aktor, który jest gejem i czarnoskórym, powiedział policji w Chicago, że w mroźną noc w styczniu 2019 roku zaatakowało go dwóch nieznanych mężczyzn, krzyczeli na niego rasistowskie i homofobiczne obelgi, polali go wybielaczem i owinęli mu pętlę na szyi.

Gwiazdy i politycy pospieszyli, aby go publicznie bronić, a policja w Chicago zbadała sprawę jako możliwe przestępstwo z nienawiści. Ale wkrótce ustalili, że aktor zaaranżował incydent i zapłacił dwóm braciom, których znał z dramatu Foxa „Imperium”, aby zainscenizować incydent dla reklamy.

Smollett utrzymywał swoją niewinność pod przysięgą podczas procesu, ale ława przysięgłych skazała go za pięć z sześciu zarzutów popełnienia przestępstwa po dziewięciu godzinach narad.

READ  Kontrakty terminowe na akcje rosną, gdy Wall Street wyłamuje się z 3-tygodniowej passy

Oskarżenie o naruszenie porządku za fałszywe zgłoszenie przestępstwa to przestępstwo klasy 4 w Illinois, za każde karane do trzech lat więzienia i grzywną w wysokości 25 000 dolarów.

Linn może według własnego uznania narzucić jedno lub kolejne zdanie za każde z pięciu zarzutów. Może skazać Smolletta na okres próby, warunkowe zwolnienie, prace społeczne, restytucję lub kombinację. Zwolnienie warunkowe to zwolnienie warunkowe, ale bez nadzoru próbnego.

Na rozprawie w czwartek po południu adwokat Smollett, Tina Glandian, przekonywała, że ​​należy uchylić wyrok skazujący i rozpocząć nowy proces w oparciu o błędy prawne, które doprowadziły do ​​procesu i w jego trakcie. Sean Wieber, zastępca prokuratora specjalnego, powiedział w odpowiedzi, że jej argumenty są „bezpodstawne” i że wyrok skazujący powinien obowiązywać.

Sędzia Linn odrzucił prośbę obrony.

„Podtrzymuję moje ustalenia i orzeczenia. Wierzę, że pod koniec dnia pan Smollett otrzymał sprawiedliwy proces” – powiedział.

O co chodziło

Nagranie z kamery policyjnej z Chicago z nocy incydentu pokazało Smolletta z pętlą na szyi.  Zeznał, że zdjął pętlę po ataku, ale potem założył ją z powrotem, aby pokazać policji.

Wyrok jest ostatnim wydarzeniem w zawiłej sprawie uwikłanej w kwestie rasizmu, homofobii, celebrytów, policji i oszustw.

Po tym, jak policja ustaliła, że ​​jego doniesienia były fałszywe, Smollett został oskarżony w marcu 2019 r. w związku z 16 zarzutami o nieuporządkowane zachowanie. Ale biuro prokuratora stanowego Cook County Kim Foxxa wycofało wszystkie zarzuty kilka tygodni później, mówiąc, że wykonywał prace społeczne, nie odzyskał kaucji w wysokości 10 000 dolarów, nie stanowił zagrożenia dla społeczności i nie miał wcześniejszych przestępstw.

Ta decyzja wywołała debatę nad czy Smollett otrzymał preferencyjne traktowanieprowadząc sędziego do powołać prokuratora specjalnegoDan Webb, aby się temu przyjrzeć w sierpniu 2019 r. Doprowadziło to do powołania drugiego wielkiego jury, które w lutym 2020 r. oskarżony Smollett na sześciu zarzutach o przestępstwo.
Co mówią nam wyroki o winie Jussie Smollett
Incydent skutecznie zakończył karierę aktorską Smolletta. Jego postać była napisane z „Imperium„która zakończyła się w 2020 roku i choć od tego czasu ma wyreżyserował i wyprodukował filmnie pojawił się jeszcze w innej telewizyjnej lub filmowej roli aktorskiej.
W sądzie pod koniec zeszłego roku bracia Abimbola i Olabinjo Osundairo byli wśród siedmiu świadków oskarżenia na rozprawie. Oni zeznał, że Smollett nimi kierował i zapłacił im zainscenizować atak, aby zdobyć sympatyczne relacje w mediach.

„Kto był odpowiedzialny za to coś?” zapytał prokurator specjalny Dan Webb.

READ  Nick Kyrgios przyznał punkt Daniilowi ​​Miedwiediewowi śmieszną karą

„Jussie był” – powiedział ławie przysięgłych Abimbola Osundairo.

Smollett zeznał we własnej obronie, że zaprzeczył takiemu planowi i powiedział, że płacił braciom tylko za porady szkoleniowe i wskazówki żywieniowe. Podał w wątpliwość ich prawdziwe motywacje i powiedział, że miał związek seksualny z jednym z braci, któremu brat zaprzeczył.

Smollett nie miał wcześniejszych przestępstw

Podstawowym pytaniem przy skazaniu jest to, czy Smollett, który nie miał wcześniejszych przestępstw, został skazany na więzienie.

Były prokurator okręgu Cook powiedział CNN, że brak historii kryminalnej Smolletta sprawia, że ​​wyrok więzienia jest mało prawdopodobny. Innym powodem jest to, że Linn nie unieważnił więzi Smolletta po jego skazaniu, powiedział były prokurator Darren O’Brien.

„Jeśli dana osoba ostatecznie trafi do aresztu, zwykle cofa kaucję” – powiedział O’Brien, który napisał przewodniki po wyrokach w Illinois opublikowane przez stanową izbę adwokacką. – To kolejna wskazówka, że ​​wątpię, czy pójdzie do więzienia.

Prokurator specjalny Daniel Webb nie zalecił odbycia kary pozbawienia wolności przed rozprawą, ale podkreślił w grudniu, po przekonaniu Smolletta, że ​​aktor „w ogóle nie okazał skruchy”, kiedy był testowany podczas procesu.

Analityk prawny CNN i obrońca kryminalny Joey Jackson powiedział wcześniej CNN, że sędzia może dać Smollettowi zawieszenie, ale Smollett „naraził się na karę więzienia”, kiedy zeznawał w sądzie.

„Kiedy zeznajesz w sprawie, sędzia rozumie, co powiedziałeś” – powiedział Jackson. „To, co powiedział Jussie Smollett, zostało stanowczo odrzucone przez tę ławę przysięgłych. Ława przysięgłych nie kupiła tego, co sprzedawał. To nie umknęło sędziemu. Wszedłeś na salę sądową i sfabrykował”.

Ponadto miasto Chicago złożyło pozew przeciwko Smollettowi w kwietniu 2019 r. po tym, jak aktor odmówił zapłacenia miastu 130 106,15 dolarów za śledztwo policyjne, wynika z dokumentów sądowych. Smollett złożył pozew w listopadzie 2020 r.

READ  Poziom radonu wzrósł po trzęsieniu ziemi w Kahramanmaraş i spadł po 6 miesiącach

Departament Prawa w Chicago odnotował w pozwie miejskim, że w 2019 r. ponad dwudziestu policjantów i detektywów pracowało nad sprawą Smolletta, co dało 1836 nadgodzin.

Po skazaniu Smolletta w grudniu, miasto oświadczyło, że zamierza kontynuować postępowanie sądowe.

Eric Levenson z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *