Akcje amerykańskie mieszają się po tym, jak Putin twierdzi, że postępują rozmowy na Ukrainie

Akcje amerykańskie zachwiały się w piątek, a ceny ropy wzrosły, zwiększając niestabilność rynków, gdy inwestorzy oceniali rozwój sytuacji wojna na Ukrainie.

Blue-chip Dow Jones Industrial Average zyskał 49 punktów, czyli 0,2%, w handlu wczesnym popołudniem. S&P 500 spadł o około 0,4%, podczas gdy Nasdaq Composite spadł o 1,1%. Kontrakty terminowe na akcje wzrosły po rosyjskim prezydencie

Władimir Putin

powiedział w wypowiedziach telewizyjnych, że podczas rozmów z Ukrainą doszło do pozytywnych zmian, nawet w przypadku sił rosyjskich”. dalej bić ukraińskie miasta.

Główne indeksy są na dobrej drodze do zamknięcia tygodnia niżej, ponieważ panowała zmienność i wzrosły obawy o inflację. Indeksy Dow spadły ostatnio o 1,2% w ciągu tygodnia, co oznaczałoby piątą z rzędu stratę tygodniową. S&P 500 i Nasdaq Composite mogą stracić odpowiednio 2% i 2,5% w ciągu tygodnia, co oznaczałoby ograniczenie czwartej tygodniowej straty w ciągu ostatnich pięciu tygodni dla obu indeksów.

Duże wahania są teraz powszechne dla głównych indeksów giełdowych, ale nawet jak na te standardy, skoki i spadki w tym tygodniu były ekstremalne, twierdzą niektórzy inwestorzy i handlowcy. W poniedziałek gwałtownie rosnące ceny ropy spowodowały spadek cen akcji, a indeks S&P 500 odnotował najgorszy dzień od ponad roku. Dwa dni później indeks benchmarkowy skoczył o 2,6%, co jest największym wzrostem od 2020 roku.

Przyszły tydzień może przynieść więcej chrupania. Rezerwa Federalna spotyka się w przyszły wtorek i środę, aby głosować, czy podnieść podstawową stopę procentową io ile. Kontrakty terminowe na fundusze federalne, używane przez traderów do obstawiania ruchów stóp procentowych, wykazują 96% prawdopodobieństwo wzrostu stóp o 25 punktów bazowych na spotkaniu w przyszłym tygodniu. Miesiąc temu kontrakty terminowe na fundusze federalne wykazały 50% prawdopodobieństwo wzrostu stóp o 50 punktów bazowych.

Wśród najgorszych wykonawców w tym tygodniu: firmy technologiczne. Zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite wszedł w poniedziałek na rynek niedźwiedzi, określony jako spadek o 20% w stosunku do ostatniego szczytu. Rosnąca inflacja wywiera presję na akcje spółek technologicznych, twierdzą handlowcy.

READ  Musk mówi, że zarząd Twittera nie ma prawie żadnych akcji. Oto porównanie z Teslą.

„Oczekiwania dotyczące wzrostu dochodów dramatycznie spadają, a jednocześnie inflacja szaleje. Oznacza to, że akcje spółek technologicznych, które zależą od dużego wzrostu zysków, mocno ucierpią ”- powiedział Dan Morgan, starszy menedżer portfela w Synovus Trust Co., który jest właścicielem akcji kilku gigantów technologicznych.

W piątek kontrakty terminowe na ropę naftową Brent, międzynarodowy benchmark ropy naftowej, wzrosły o 2,7% do 112,28 USD, po odrobieniu pewnych zysków po Mr. Komentarze Putina. Ceny ropy oscylują w pobliżu najwyższego poziomu od lat, pomimo spadku w ostatnich dniach. Na początku tego tygodnia Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że popchną Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową pompować więcej olejupomagając złagodzić obawy związane z zapaścią podaży.

W porannym handlu w Nowym Jorku akcje

DocuSign

spadł o 20% po wydaniu producenta oprogramowania bardziej miękkie niż oczekiwano wskazówki.

W Europie pankontynentalny Stoxx Europe 600 dodał 1%, odnotowując tygodniowy wzrost. Indeks DAX w Niemczech wzrósł o 1,6%. Akcje włoskiego producenta lotniczego

Leonardo

i firma odzieżowa Adidas znalazły się wśród największych zysków w Europie, osiągając odpowiednio 11% i 3,9%. Pearson skoczył o 18% po tym, jak Apollo Global Management powiedział, że ocenia ewentualna oferta gotówkowa dla wydawcy podręczników.

Ceny towarów są teraz gorące. Ale ceny, jakie inwestorzy płacą na otwartym rynku za towary takie jak kawa, miedź czy kukurydza, mogą mieć niewiele wspólnego z ceną, jaką klienci płacą w sklepie. Dion Rabouin z WSJ wyjaśnia. Ilustracja: Adele Morgan

Rosyjski rynek akcji pozostał w piątek zamknięty. W handlu zagranicznym rubel wzrósł w stosunku do dolara, osiągając poziom około 114 rubli za dolara. Ocena ceny rubla stała się trudna odkąd Rosja nałożyła środki mające na celu powstrzymanie wyprzedaży waluty, a zachodnie banki unikały rosyjskich aktywów.

Inwestorzy uważnie śledzą konflikt. Tymczasem szybko zmieniające się sankcje nałożone na Rosję przez Zachód osłabiły zdolność handlowców do przewidywania, w jaki sposób mogą zostać zakłócone łańcuchy handlowe i dostawcze. Prezydent Biden powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone dołączą do głównych sojuszników, a Unia Europejska zmierza do: zerwać normalne stosunki handlowe z Rosją.

Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że wojna zahamuje globalny wzrost gospodarczy i utrzyma inflację na kilkudziesięcioletnich wzlotach. Czwartkowe dane o indeksie cen konsumenckich w USA pokazały, że inflacja w ubiegłym miesiącu była w dużej mierze napędzana przez wzrost cen energii. Dane nie uwzględniały marca, kiedy skoczyły ceny ropy.

W tym tygodniu światowe rynki akcji gwałtownie się zmieniły.


Zdjęcie:

Allie Joseph / Associated Press

Zmienność spowodowała, że ​​inwestorzy zaczęli starać się zrównoważyć portfele. Inwestorzy w ostatnich tygodniach wchodzili i wychodzili z bezpieczniejszych aktywów, ponieważ doniesienia prasowe o konflikcie szybko się zmieniały. Na przykład indeks dolara amerykańskiego ICE, który mierzy dolara względem koszyka innych walut, stracił 0,1% po Mr. Komentarze Putina, kasujące zyski z wcześniejszego dnia.

Tymczasem rentowność benchmarku 10-letniego skarbu również zmieniła kurs, wzrastając do 2,015% w piątek z 2,008% w czwartek. Rentowności rosną, gdy ceny obligacji spadają.

W Azji rynki akcji były mieszane, przy czym japoński Nikkei 225 stracił około 2,1%, podczas gdy indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,6%, zamykając się na najniższym poziomie od lipca 2016 r. Z kolei Shanghai Composite dodał 0,4%. Wszystkie trzy indeksy w ujęciu tygodniowym kończyły się niżej.

Nastąpiło to po Komisji Papierów Wartościowych i Giełd tymczasowo nazwany w czwartek pięć chińskich spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku, w tym Yum China Holdings i BeiGene, jako firmy, których dokumenty robocze audytu nie mogły być skontrolowane przez amerykańskie organy regulacyjne. To spowodowało gwałtowną wyprzedaż chińskich akcji notowanych na giełdzie w USA, a indeks Nasdaq Golden Dragon China spadł o 10%.

— Aleksander Osipowicz przyczynił się do powstania tego artykułu.

Napisz do Caitlin McCabe na [email protected] i Corrie Driebusch na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *