Aktor „Imperium” Jussie Smollett zwolniony z więzienia Cook County podczas apelacji w sprawie kary za zakłócanie porządku

CHICAGO (WLS) – Jussie Smollett został zwolniony z więzienia Cook County w środę po tym, jak sąd apelacyjny zgodził się z jego prawnikami, że powinien zostać zwolniony w oczekiwaniu na apelację w sprawie skazania go za okłamywanie policji w sprawie rasistowskiego i homofobicznego ataku.

Orzeczenie zostało wydane po tym, jak w zeszłym tygodniu sędzia Cook County skazał Smolletta na natychmiastowe rozpoczęcie odbywania kary 150 dni więzienia za skazanie za pięć zarzutów o naruszenie porządku publicznego za okłamywanie policji. Sąd apelacyjny stwierdził, że Smollett może zostać zwolniony po podpisaniu kaucji osobistej w wysokości 150 000 USD, co nie wymagało wpłaty żadnych pieniędzy.

OBEJRZYJ: Jussie Smollett wychodzi z więzienia Cook County

39-latek wyszedł z więzienia krótko po 20:00, mijając tłum zgromadzonych mediów, w towarzystwie ochrony i dwójki swojego rodzeństwa, nie mówiąc ani słowa. Jego zespół obrońców pochwalił decyzję sądu apelacyjnego o zwolnieniu go, a jeden z jego prawników powiedział ABC7 w czwartek, że Smollett nadal przebywa w Illinois i planuje pomóc swojej rodzinie i zespołowi prawnemu w pracy nad jego apelacją.

Nie było wiadomo, czy Smollett będzie musiał zostać w Cook County czy Chicago; Wcześniej sędzia James Linn powiedział, że podczas okresu próbnego po pobycie w więzieniu będzie mógł opuścić stan i zdalnie meldować się ze swoim kuratorem.

OBEJRZYJ: Obrońcy Jussie Smollett przemawiają po zwolnieniu

Rodzina Smolletta czuje ulgę.

„To nie do zniesienia dla członków rodziny, aby zobaczyć, jak ukochana osoba przechodzi przez to, tylko po to, by pozwolić mu wyjść z tej sytuacji, jestem za to wdzięczny Bogu” – powiedział brat Smolletta, JoJo.

Smollett spędził sześć nocy w więzieniu. W tym czasie jego prawnicy powiedzieli, że aktor nic nie jadł, a jedynie pił wodę.

OBEJRZYJ: Analityk prawny zastanawia się, jak Jussie Smollett wydostał się z więzienia

Jego prawnicy powiedzieli, że aktor załamał się, kiedy przekazali mu wiadomość, że zostanie uwolniony.

„Położył ręce na szybie i był, jego oczy zaszły łzami i nigdy tego nie widziałem, ponieważ był tam bardzo silny” – powiedział adwokat Nenye Uche. „I powiedział: »Prawie straciłem nadzieję na nasz system konstytucyjny«”.

READ  Putin w Teheranie przeprowadzi rozmowy z przywódcami Iranu i Turcji

Adwokaci Smolletta argumentowali, że skończyłby karę przed zakończeniem procesu apelacyjnego i że Smollettowi groziłoby niebezpieczeństwo obrażeń fizycznych, gdyby pozostał zamknięty w więzieniu Cook County.

POWIĄZANE: Jussie Smollett na „oddziale psychiatrycznym” z „bez specjalnego traktowania”, mówi rodzina po otrzymaniu gróźb

Smollett został skazany na 30 miesięcy w zawieszeniu za okłamywanie policji w sprawie zorganizowania ataku na siebie w Chicago, z pierwszymi 150 dniami wyroku w więzieniu Cook County. Został zwolniony po niecałym tygodniu.

„Myślę, że jesteśmy tutaj, ponieważ sąd apelacyjny zdał sobie sprawę, że to słuszne posunięcie. Mam nadzieję, że wszyscy zdali sobie sprawę, że prześladowania, które miały miejsce w tym sądzie, były absurdalne” – powiedział adwokat Shay Allen.

Decyzja sądu to ostatni rozdział dziwnej historii, która rozpoczęła się w styczniu 2019 roku, kiedy Smollett, który jest czarnoskórym i gejem, zgłosił policji w Chicago, że padł ofiarą rasistowskiego i homofobicznego ataku dwóch mężczyzn w maskach narciarskich. Polowanie na napastników wkrótce przekształciło się w śledztwo w sprawie samego Smolletta i jego aresztowania pod zarzutem zorganizowania ataku i okłamania policji.

Śledztwo ujawniło, że Smollett zapłacił dwóm mężczyznom, których znał z pracy nad programem telewizyjnym „Imperium”, za zorganizowanie ataku.

ZOBACZ TAKŻE | Jussie Smollett zaczyna odsiadywać 150-dniowy wyrok pozbawienia wolności, gdy adwokaci żądają zwolnienia podczas apelacji

Ława przysięgłych skazała Smolletta w grudniu za pięć zarzutów o naruszenie porządku publicznego – zarzut złożony, gdy osoba okłamuje policję. Został uniewinniony po szóstym oskarżeniu.

OBEJRZYJ: Analiza prawna procesu zwolnienia i odwołania Smolletta

Sędzia Linn skazał Smolletta na 150 dni więzienia, a przy dobrym zachowaniu mógł zostać zwolniony w 75. Jego prawnicy spierali się, zanim apelacja została podjęta, że ​​zakończyłby karę więzienia.

„Sąd apelacyjny nie spieszy się”, powiedział analityk prawny ABC7, Gil Soffer. „Rozważy przedstawione mu dokumenty i wyda osąd w dwóch sprawach: po pierwsze, czy powinien odwrócić wyrok?

Smollett utrzymywał swoją niewinność podczas procesu. Podczas skazywania krzyczał na sędziego, że jest niewinny, ostrzegając sędziego, że nie ma samobójstwa, a gdyby zginął w areszcie, to ktoś inny, a nie on, odebrałby mu życie.

READ  Ümit Özdağ ogłosił kandydata swojej partii ze Stambułu

OBEJRZYJ | Emocjonalny wybuch Jussie Smollett w sądzie

Sędzia hrabstwa Cook, James Linn, nakazał również Smollettowi zapłacić 120 106 dolarów odszkodowania na rzecz miasta Chicago i grzywnę w wysokości 25 000 dolarów.

Chwilę po tym, jak dowiedział się, że pójdzie prosto do więzienia, Smollett oświadczył: „Nie jestem samobójcą!” i „Ja tego nie zrobiłem!” z jedną pięścią w powietrzu, gdy został aresztowany i usunięty z sali sądowej.

Linn potępił Smolletta przed wydaniem wyroku za to, co nazwał „niewłaściwym zachowaniem i wybrykami”.

„Powiem panu, panie Smollett, wiem, że nie zrobię tu dziś nic, co mogłoby zbliżyć się do szkód, jakie już wyrządziliście swojemu życiu” – powiedział Linn.

Rozważając wyrok, Linn powiedział, że „skrajna” premedytacja Smolletta popełnienia przestępstwa była czynnikiem obciążającym. Powiedział również, że aktor oczerniał doświadczenia prawdziwych ofiar przestępstw z nienawiści, nazywając go „szarlatanem” i kłamcą.

– Stałeś na stanowisku świadka. Nie musiałeś. Zrobiłeś. Z pewnością miałeś do tego prawo. Ale godzina po godzinie popełniałeś krzywoprzysięstwo – powiedział Linn.

OBEJRZYJ | Pełne uwagi dotyczące wyroku sędziego Linna

Po sądzie rodzina Smolletta była wyraźnie zdenerwowana, wyrażając rozczarowanie, że Smollett został skazany na karę więzienia i nadal broni swojej niewinności.

„Obserwowałem, jak mój brat odchodzi od bycia całkowitą ofiarą, którą nadal jest. Został zaatakowany i teraz trafi do więzienia za to, że został zaatakowany” – powiedział Jocqui Smollett, jego najmłodszy brat. „On przeżył i został całkowicie źle potraktowany. To musi się skończyć!”

Obrońcy Smolletta również byli wściekli.

„Nigdy nie widziałem, w całej mojej karierze adwokata, a żaden z innych prawników nigdy nie widział sytuacji, w której przestępstwo klasy 4 jest traktowane tak samo jak przestępstwo z użyciem przemocy” – powiedział obrońca Nenye Uche.

Po długim śledztwie i latach spędzonych w sądzie Smollett został skazany za pięć z sześciu zarzutów o nieporządne zachowanie za okłamywanie policji. Pod każdym względem groził mu maksymalny wyrok trzech lat więzienia.

READ  Akcje spółek technologicznych ponownie spadły, a Nasdaq był najgorszym miesiącem od 2008 r.

„Są to przestępstwa na bardzo niskim poziomie i byłoby niezwykłe w normalnym przypadku, gdyby ktoś bez znaczącej historii kryminalnej został skazany na karę więzienia za te przestępstwa, ale to nie jest normalny przypadek” – powiedział analityk prawny ABC, Gil Soffer.

OBEJRZYJ | Kluczowe momenty w sprawie Jussie Smollett

Soffer powiedział, że jeśli Smollett naruszy warunki swojego zwolnienia, może wrócić do więzienia, ale to mało prawdopodobne.

Kilka wielkich nazwisk stanęło w obronie Smolletta, pisząc listy do sędziego z prośbą o złagodzenie kary.

POWIĄZANE: Jedyny czarny ławnik w procesie Jussie Smollett uznał sprawę za „smutną”, wciąż zastanawia się nad motywem

Wśród nich był ks. Jesse Jackson, pisząc po części, że „Jussie ma długą historię bycia głęboko zaangażowanym i zaangażowanym obywatelem” i że „Jussie już cierpiał”.

OBEJRZYJ: Adwokat Jussie Smollett mówi, że aktor w Illinois po zwolnieniu

Aktor Samuel L. Jackson i jego żona, aktorka LaTanya Jackson, również napisali do sędziego list, w którym mówili: „Pokornie błagam, abyście znaleźli alternatywę dla uwięzienia”.

Poproszony o komentarz, biuro prokuratora stanowego Cook County Kim Foxxa stwierdziło, że „koncentrujemy się na brutalnych przestępstwach”.

Oświadczenie Nenye Uche, adwokat Jussie Smollett, w odpowiedzi na orzeczenie Sądu Apelacyjnego:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z orzeczenia wydanego przez Okręgowy Sąd Apelacyjny stanu Illinois. Cieszymy się, że sensacja i polityka zostaną odłożone na bok i możemy wreszcie przeprowadzić intelektualną dyskusję o naszych prawach z naszym cenionym sądem apelacyjnym.
„Trzy lata temu Jussie i stan Illinois osiągnęli porozumienie w sprawie odroczonego oskarżenia, w ramach którego zapłacił grzywnę w wysokości dziesięciu tysięcy dolarów i wykonał prace społeczne. W rezultacie sprawa została oddalona.
„Ponowne oskarżenie i oskarżenie za dokładnie to samo, po raz drugi, jest nie tylko moralnie złe, ale z pewnością podwójne zagrożenie, a zatem niezgodne z konstytucją. Zwłaszcza, gdy dotyczy niewinnego człowieka”.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Copyright © 2022 WLS-TV. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *