Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Chiny poparły wypowiedzi swojego ambasadora na Ukrainie w czwartek po tym, jak chiński dyplomata zobowiązał się do politycznego i gospodarczego poparcia Pekinu dla rozdartego wojną kraju.

„Chiny zdecydowanie popierają uwagi ambasadora” – powiedział rzecznik MSZ Zhao Lijian na regularnym briefingu prasowym.

„Chiny wspierają wszelkie wysiłki, które sprzyjają złagodzeniu sytuacji na Ukrainie i politycznemu uregulowaniu. [China] jest gotowy do wzięcia udziału w przezwyciężeniu kryzysu humanitarnego – dodał.

Ale na znak możliwej próby Pekinu grania obu stron, Zhao odmówił stwierdzenia, czy poparcie Pekinu dla wypowiedzi swojego ambasadora oznacza, że ​​Chiny nie zaoferują Rosji broni ani innej pomocy w celu wsparcia inwazji wojskowej na Ukrainę.

„To twoja własna interpretacja”, powiedział, odpowiadając na pytanie reportera na ten temat. „Chiny wielokrotnie powtarzały oświadczenia. Nie ma powodu, abyś nawiązał takie połączenie ”.

Ambasador Chin na Ukrainie Fan Xianrong zadeklarował wsparcie Pekinu i pochwalił Ukraińców na spotkaniu we Lwowie w poniedziałek, jak wynika z komunikatu prasowego władz regionu.

„Chiny zawsze będą siłą dobra dla Ukrainy, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym” – powiedział Fan Maksymowi Kozyckiemu, szefowi administracji regionalnej we Lwowie. „Chiny nigdy nie zaatakują Ukrainy. Pomożemy, szczególnie ekonomicznie.”

„W tej sytuacji, którą masz teraz, będziemy działać odpowiedzialnie. Widzieliśmy, jak wielka jest jedność narodu ukraińskiego, a to oznacza jego siłę – kontynuował, dodając, że ambasada chińska przeniosła się z Kijowa do Lwowa i tam na razie pozostanie.

Od czwartkowego popołudnia uwagi Fana nie były relacjonowane przez chińskie media państwowe, które w dużej mierze powtarzały słowa Kremla od początku rosyjskiej inwazji.

We wtorek ambasador Chin w amerykańskim gangu Qin opublikował artykuł w Washington Post, w którym powtarza, że ​​Pekin chciał zakończenia konfliktu na Ukrainie i rozwiania „pogłosek”, o których „Chiny wiedziały, zgodziły się lub milcząco poparły” wojna.

READ  Fani Billa próbują przekazać darowiznę na rzecz fundacji Tua Tagovailoa

„Konflikt między Rosją a Ukrainą nie służy Chinom. Gdyby Chiny wiedziały o zbliżającym się kryzysie, zrobilibyśmy wszystko, co w naszej mocy, aby temu zapobiec ”- napisał Qin.

Jego komentarze były zgodne z twierdzeniami urzędników amerykańskiego wywiadu, że Rosja poprosiła Chiny o wsparcie militarne na Ukrainie. Pekin i Moskwa zaprzeczyły tym twierdzeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *