Zupa atakuje Mona Lisę

Dziś jeden z najsłynniejszych obrazów świata, Mona Lisa Leonarda da Vinci, został zaatakowany przez dwóch miłośników zupy…

Dwie aktywistki oblały zupą Monę Lisę, którą można oglądać w Luwrze, jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie zlokalizowanym w stolicy Francji, Paryżu.

Kobiety ubrane w białe T-shirty z napisem „Odpowiedzialność za żywność” skandowały po rzuceniu zupą w Mona Lisę, która była wystawiona za kuloodporną szybą.

Później aktywiści stojący przed dziełem oświadczyli, że „nasz system rolnictwa jest chory” i domagali się prawa do „zdrowej i zrównoważonej żywności”.

Eksperci i urzędnicy stwierdzili, że prace nie zostały uszkodzone.

Został zaatakowany już wcześniej

W ostatnich dniach w stolicy Francji doszło do protestów rolników żądających zaprzestania rosnących cen paliw i złagodzenia przepisów – w piątek zablokowali oni główne drogi dojazdowe i wyjazdowe z Paryża.

Mona Lisa stoi za szkłem ochronnym od początku lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to gość oblał ją kwasem, w wyniku czego uległa zniszczeniu.

W 2019 roku muzeum ogłosiło, że w celu ochrony dzieła zainstalowało bardziej przezroczystą formę kuloodpornego szkła.

READ  Zarzuty o zakazanej miłości wstrząsające hiszpańską rodziną królewską: czy królowa Letizia zdradziła króla Felipe z byłym mężem swojego brata?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *