Zełenski był „zszokowany” zniszczeniem nowo wyzwolonego miasta Izjum po rosyjskiej okupacji.CNN

Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Nowo wydany Izium Na północny wschód od Charkowa w środę, pięć dni po wojskach tego kraju Odbił miasto.

Zdjęcia na stronie jednostki wojskowej na Facebooku przedstawiały Zełenskiego podczas ceremonii na głównym placu wzniesienia ukraińskiej flagi nad budynkiem administracji miasta. Obecna była również wiceminister obrony Hannah Maliar.

„Wcześniej, kiedy patrzyliśmy w górę, zawsze szukaliśmy błękitnego nieba. Dziś, kiedy patrzymy w górę, szukamy tylko jednej rzeczy – flagi Ukrainy” – powiedział Zełenski w poście na prezydenckim kanale Telegram.

„Nasza niebiesko-żółta flaga powiewa już w wyludnionym Izjum. Będzie w każdym ukraińskim mieście i wiosce. Jedziemy tylko w jednym kierunku – do przodu i ku zwycięstwu.

„Chcę podziękować za uratowanie naszych ludzi, naszych serc, dzieci i przyszłości”, powiedział Zełenski, zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie prezydenta.

„W ostatnich miesiącach było ci bardzo ciężko. Dlatego proszę o dbanie o siebie, ponieważ jesteś cennym zasobem, który mamy” – powiedział.

„Czasowa okupacja terytoriów naszego państwa może być możliwa. Ale zdecydowanie nie można najechać na naród ukraiński, nasz naród” – powiedział.

Podczas wydarzenia została zachowana minuta ciszy, aby upamiętnić tych, którzy stracili życie podczas operacji wojskowej.

W sobotę siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad Isium, co oznacza poważny cios strategiczny dla rosyjskiej ofensywy wojskowej na wschodzie.

Miasto, położone w pobliżu granicy między obwodami charkowskim i donieckim, przez ponad pięć miesięcy znajdowało się pod okupacją rosyjską i stało się głównym ośrodkiem dla armii najeźdźców. Moskwa wykorzystywała Izium jako platformę startową do ataków na region Doniecka i region Kubański, około 50 mil na północ od regionu Kubiańska, jako węzeł kolejowy do zaopatrywania swoich sił.

Zełenski powiedział dziennikarzom, że był „zszokowany” liczbą „zniszczonych budynków” i „zabitych ludzi” pozostawionych po rosyjskiej okupacji.

READ  Odpowiedź ministra zdrowia Fahrettina Koca na zarzuty „lekarza agenta Mossadu” – Breaking Turkey News

„Niestety, jest to część naszej dzisiejszej historii. To część współczesnego narodu rosyjskiego – to, co zrobili” – powiedział.

Podziękował zagranicznym rządom za wysłanie śledczych i prokuratorów w celu zbadania domniemanych naruszeń praw człowieka przez siły okupacyjne na Ukrainie, dodając, że wszystkie okupowane terytoria w końcu wrócą.

„Niestety musimy wysyłać sygnały do ​​naszych ludzi, którzy wciąż są pod okupacją. Mój sygnał do ludzi na Krymie: wiemy, że to są nasi ludzie i to straszna tragedia, że ​​są pod okupacją od ponad ośmiu lat. Wrócimy Nie wiem dokładnie kiedy, ale mamy plany.

Zełenski powiedział, że we wtorek 8000 kilometrów kwadratowych (3 088 mil kwadratowych) terytorium jest znakiem, że ciągła ofensywa wojskowa Kijowa działa. Teraz wydany Jak dotąd w tym miesiącu mniej więcej połowa obszaru jest nadal poddawana operacjom „stabilizacyjnym” prowadzonym przez siły ukraińskie.

W poniedziałek prezydent poinformował, że większość obszarów odbitych przez siły ukraińskie od początku września jest skoncentrowana na północnym wschodzie i południu kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *