Putin chwali Xi nad Ukrainą, rzuca amerykańskie „prowokacje” na Tajwan

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Pierwsza podróż Xi od pandemii Covid
  • Putin chwali Xi za „zrównoważoną” postawę Ukrainy
  • Putin oskarża USA o prowokacje wobec Tajwanu
  • Xi i Putin rozmawiają o Ukrainie i Tajwanie

SAMARKAND, Uzbekistan, 15 września (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił w czwartek chińskiego Xi Jinpinga za jego „wyważone” stanowisko w sprawie konfliktu na Ukrainie, a przywódca Kremla ostro skrytykował Stany Zjednoczone za prowokacje wobec Tajwanu.

Podczas swojej pierwszej podróży poza Chiny od początku pandemii COVID-19 spotkał Putina w starożytnym uzbeckim mieście Jedwabnego Szlaku, Samarkanda, gdzie wezmą udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO).

Przemawiając podczas ich pierwszego spotkania twarzą w twarz od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Putin pochwalił Xi za jego stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, ale zrozumiał, że Pekin ma „pytania i obawy” związane z konfliktem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Chiny nie potępiły posunięcia Rosji przeciwko Ukrainie ani nie nazwały go „inwazją”, jak twierdzi Kreml, który nazywa wojnę „specjalną operacją wojskową”.

„Wysoce cenimy zrównoważoną pozycję naszych chińskich przyjaciół, jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie” – powiedział Putin. „Rozumiemy Państwa pytania i obawy dotyczące tego. Podczas dzisiejszego spotkania z pewnością wyjaśnimy nasze stanowisko.”

Putin otwarcie wspierał Chiny w sprawie Tajwanu.

Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w stylu oblężenia wokół Tajwanu po tym, jak marszałek USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan w zeszłym miesiącu. Rząd Tajwanu zdecydowanie odrzuca roszczenia Chin do suwerenności.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: Czy wzrosty na rynku mogą nadal rosnąć wraz ze wzrostem rentowności? Tesla Shanghai zostaje zamknięta dla Covid

„Chcemy mocno trzymać się zasady „jednych Chin” – powiedział Putin – „Potępiamy prowokacje Stanów Zjednoczonych i ich satelitów w Cieśninie Tajwańskiej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Olzhas Auyezov i Guy Faulconbridge; Redakcja Ryssy Kasołowskiego, Tomasza Janowskiego i Johna Boyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *