Założyciel serwisu Ebrar ma przerażające wyznanie! Oto przyczyna zniszczenia

Miejsce Ebrar, w centrum Kahramanmaras, zawaliło się podczas trzęsienia ziemi 6 lutego, w wyniku czego zginęło około 1400 osób; Pierwszy proces rozpoczął się w sprawie N Block, w której zginęło 80 osób, a 5 oskarżonych, w tym 1 zatrzymany, toczy się przed sądem za „spowodowanie śmierci i obrażeń ciała w wyniku świadomego zaniedbania”. 22,5 roku, przetrzymywany.

Podczas rozprawy odbywającej się przed Drugim Wysokim Trybunałem Karnym w Kahramanmaras na sali sądowej obecni byli krewni i obrońcy zmarłego, obecni byli także zatrzymany Ahmed Astemir (64 lata) i Tevfiq Debashi, zatrzymany w innej sprawie. Zapytał ich SEGBİS z więzienia, w którym przebywają.

Mustafa Timurbanga, zięć aresztowanego Devbica Debassiego, nie był obecny na rozprawie, podobnie jak Attila Öz (62 l.), kolejny bratanek Debassiego, Ahmet Dogan (51 l.), przetrzymywany pod innymi zarzutami. , nie mogli połączyć się z salą sądową z powodu usterki technicznej w więzieniu, w którym przebywali.

przesłuchanie; Szarża techniczna bloku N, w której zginęło 80 osób, a 3 zostało rannych, rozpoczęła się od obrony Ahmeda Astemira. Odpierając zarzuty, Astemir powiedział: „Nawet jeśli projekt zostanie ukończony w 100 procentach, projekt, zbudowany zgodnie z normami z 1997 r., nie byłby w stanie wytrzymać trzęsienia ziemi o sile 7,6 w skali Richtera. Pierwszy etap został zbudowany zgodnie z trzęsieniem ziemi i pozostał nienaruszony.”

„Nie rozumiem konstrukcji”

Tevfik Tepebaşı, założyciel Ebrar Site, powiedział, że chociaż wartości próbek rdzenia pobranych z budynku były niskie, to wartości próbek rdzenia pobranych w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku przed trzęsieniem ziemi były wysokie. Tepebaşı bronił się w następujący sposób:

„Mam nadzieję, że Bóg nagrodzi zmarłych. Jestem szefem spółdzielni. Mustafa Timur jest szefem innej spółdzielni, Adila Öz jest szefem innej spółdzielni. To są moi krewni. Każdy ma swoją spółdzielnię. Do zarządzania.

Uważam, że uczynienie wszystkich tutaj odpowiedzialnymi za wszystkie spółdzielnie jest niezgodne z prawem. Mój syn, Mehmet Ali Debebazi, który stworzył En Block Construction, jest inżynierem geofizycznym. Mehmet Ali Tepebaşı prowadził tu prace geodezyjne i był pierwszą osobą, która wdrożyła program badań gruntu w Kahramanmaraş.

READ  Samochód zakupiony jako nowy od dealera był częściowo lakierowany.

Przedstawił swój plan Ahmedowi Astemirowi. Po położeniu fundamentów wszystkie 9 tablic uzyskało akceptację gminy. Wiem, że jest to budynek poddany pełnej inspekcji. To miejsce zbudowała spółdzielnia, ale nie wiem która. Nie znam się na budownictwie i nawet w najmniejszym stopniu nie interesuje mnie jego budowa.

Jeśli chodzi o przyczynę zawalenia się miejsca, Kahramanmaras doświadczył trzęsienia ziemi o sile 3 w skali Richtera, podczas gdy spodziewano się trzęsienia ziemi o sile 6,5-7 w skali Richtera. „Budynek zawalił się, ponieważ ziemia była zgniła, a trzęsienie ziemi było silniejsze, niż oczekiwano”.

„Jak my byliśmy kuszeni, tak i wy będziecie kuszeni”

Fatma Nur Özbağış, jedna z osób, które straciły bliskich w procesie, chciała ukarania oskarżonych i odpowiedziała Tevbigowi Tebebasi: „Tewbig Tebebasi powiedział: «Chciałbym, żeby Bóg zabrał ich do nieba». Mówię jej. «Niech Bóg. zabierze cię wkrótce do piekła. Jesteś nasz.” „Byliśmy badani, jak nas badano. Szwagier z bratem wyciągnęli mnie z gruzów swoim betonem po 12 godzinach. Ręce, jak mówili, były rdzenie, wyciągnęli je palcami, beton nie sklejał się, ponieważ był ziemią” – powiedział.

„Ci, którzy otworzyli konstrukcje, muszą zostać osądzeni”

Prawnicy stwierdzili, że w aktach jako oskarżeni wymienieni zostali jedynie wykonawcy, a nie urzędnicy Departamentu Robót Publicznych, którzy wydali pozwolenie i dokonali inspekcji budynków. Prawnik Tevfika Tepebaşıego, Emrullah Kurar, powiedział, że nie znają nawet nazwisk urzędników miejskich, którzy w ekspertyzach uznali, że mylili się, „tam, gdzie zginęło wielu naszych ludzi, ludzie odpowiedzialni za zagęszczenie tych miejsc, otworzył, rozbudował, dał 4 piętra, 8 pięter. Bez odpowiedzialnych osób, przyszli tu ludzie, którzy podali gęstość pięter dla tych miejsc i powiedzieli: „Daliśmy to miejsce temu wykonawcy. W zamian za wybudowanie takich pięter daliśmy 4 piętra tutaj i 10 pięter wyżej. Zrobiliśmy to, mając do dyspozycji następujące dane naukowe w zakresie naszych obowiązków” i akta odpowiedniego urzędu burmistrza zostały dołączone do sądu. Wyjaśniono. Akta „należy przekazać” – powiedział.

READ  Pakiet Nintendo Switch z okazji Czarnego Piątku jest dostępny wszędzie

„Ci, którzy na to pozwalają, są tak samo wadliwi, jak ci, którzy to robią”

Ömer Furkan Demir, jeden z prawników krewnych zmarłego, podkreślił, że początek zdarzenia rozpoczął się od wydania dla regionu decyzji o warunkach zabudowy, a „ówczesny burmistrz, wiceburmistrzowie oraz ci, którzy podpisali plany geodezyjne lub wydał to zezwolenie przed jego wykonaniem, powinien zostać wpisany do akt jako oskarżony. Polityk, którego życia nie można dotknąć.” „Martwe ciało również nie jest nietykalne. Istnieje obszar, który został otwarty do zagospodarowania w wieku 80–90 lat. Mówimy o terenach podmokłych, które według wszystkich mieszkańców Marash to obszar strumienia i na którym uprawia się sałatę, i uważamy, że ci, którzy wyrazili pozwolenie, są tak samo winni jak ci, którzy je zbudowali” – stwierdził.

Po zakończeniu rozprawy sąd wydał nakaz aresztowania jednego z oskarżonych, Mustafy Timurbangi, który nie został zatrzymany, i odroczył rozprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *