Wzrosły obawy związane z niepewnością gospodarczą… Ceny złota w Chinach – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Cena uncji złota wykorzystywanej do zabezpieczenia się przed inflacją i deprecjacją waluty wzrosła jeszcze bardziej w miarę kontynuowania wojny rosyjsko-ukraińskiej, a konflikt izraelsko-palestyński w październiku 2023 r. zaostrzył napięcia geopolityczne jako „bezpieczna przystań”.

Atrakcyjność złota jako narzędzia inwestycyjnego zwiększają także przewidywania, że ​​w ramach walki z inflacją banki centralne w krajach rozwiniętych wkrótce rozpoczną obniżanie podstawowych stóp procentowych, które od pewnego czasu utrzymują się na historycznie wysokim poziomie.

Cena uncji złota, która 12 kwietnia osiągnęła rekordową wysokość 2432 dolarów, utrzymała się w tym tygodniu powyżej 2310 dolarów. Rekordowe odnowienie ceny złota za uncję w tym roku w dalszym ciągu ciąży na rynkach światowych.

Na tym etapie uwagę zwracają Chiny, największy producent i konsument złota, ze względu na zwiększony popyt na złoto. Ogólnie rzecz biorąc, Chiny i Indie rywalizują o tytuł największego nabywcy świata.

Podczas gdy niskie stopy procentowe zmniejszają koszt alternatywny przechowywania nieoprocentowanego złota, popyt na złoto wzrasta podczas ślubów w Indiach i chińskiego Nowego Roku.

Zużycie złota wzrosło do 308 tys. ton

Z danych Światowej Rady Złota wynika, że ​​w zeszłym roku sytuacja uległa zmianie, gdy spożycie biżuterii, sztabek i monet w Chinach osiągnęło rekordowy poziom.

Podczas gdy popyt na złotą biżuterię w Chinach wzrósł o 10 procent, popyt w Indiach spadł o 6 procent. Tymczasem chińskie inwestycje w złoto i monety wzrosły o 28 procent, do 280 ton.

Według danych China Gold Association, produkcja i konsumpcja złota w Chinach w pierwszym kwartale 2024 r. nadal rosła. Według nich w pierwszym kwartale ubiegłego roku Chiny wyprodukowały 85 tys. 959 ton złota, czyli o 1,16 proc. więcej niż przed rokiem. Z drugiej strony w tym samym okresie w kraju zużyto 308 905 ton złota, co oznacza wzrost o 5,94% rok do roku.

Zużycie złota przerobionego na biżuterię osiągnęło poziom 183 tys. 922 ton, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tysiąc 323 ton.

READ  Ekonomia 101 | Co to jest indeks Menemena?

Zużycie złota na cele przemysłowe wzrosło w okresie styczeń-marzec o 3,09 proc. do 18,66 ton w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Popyt prawdopodobnie będzie nadal rosnąć, przy ograniczonych możliwościach inwestycyjnych w Chinach, przedłużającym się kryzysie w sektorze nieruchomości, niestabilnych rynkach akcji i słabym juanie jako najważniejszych czynnikach tego scenariusza – uznali eksperci. W obliczu rosnącej niepewności w gospodarce chińscy inwestorzy wolą lokować pieniądze w aktywa uważane za bezpieczne.

Według danych Światowej Rady Złota Ludowy Bank Chin dokonywał nieprzerwanych zakupów przez 17 miesięcy, co stanowi najdłuższą passę w historii odsunięcia swoich rezerw od dolara i ochrony przed deprecjacją kursu walutowego.

Oczekuje się, że Ludowy Bank Chin, najchętszy nabywca banków centralnych kochających złoto, również w tym roku zwiększy swoje zakupy.

„Chiny normalizują swoje rezerwy złota”

Odnosząc się do chińskich rezerw złota, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w İş Yatırım, Şant Manukyan, powiedział, że popyt na złoto można podzielić na dwie części.

Manukyan w pierwszej kolejności odniósł się do „spekulacji, że Chiny mają więcej złota, niż się oficjalnie wydaje” w niektórych analizach, stwierdzając, co następuje:

„Ale przynajmniej w oficjalnych statystykach rezerwy złota Chin są na znacznie niższym poziomie niż w krajach zachodnich. Można zatem powiedzieć, że Chiny w pewnym sensie normalizują swoje rezerwy. W drugiej fazie, szczególnie doświadczonej po Rosji, swoje rezerwy muszą zostać skonfiskowane lub „zamrożone” w systemie zachodnim. Na początku był zamrożenie. Pod koniec ubiegłego tygodnia USA dysponowały bardzo małą ilością, ale jednocześnie ogłosiły, że przejęły rosyjskie rezerwy”.

Dlatego w takiej sytuacji Manukyan stwierdził, że złoto wyróżnia się jako neutralny aktyw, nad którym nikt nie ma kontroli i można powiedzieć, że część zakupów pochodzi właśnie stąd.

„To ze względu na gospodarkę i brak bezpieczeństwa w Jukonie”.

Po drugie, Manukyan powiedział, że gospodarstwa domowe w kraju mają intensywne zakupy, co przypisuje się brakowi zaufania do krajowej gospodarki i juana.

READ  Rubel się stopił, postanowiono na zebraniu | Wiadomości gospodarcze

Manukyan powiedział: „Chiny są zawsze przedstawiane jako kraj z ogromnymi rezerwami i stabilnymi nadwyżkami handlowymi. Oczywiście, że tak jest, ale kiedy na to spojrzysz, ich rezerwy nie są naprawdę duże jak na standardy MFW, ale kiedy na to spojrzysz, widzimy, że istnieje stała presja na kurs wymiany i wyjście.” Widzimy również, że istnieje stała presja”. „Równolegle z bańką na rynku nieruchomości i rozwojem sytuacji w kraju, gospodarstwa domowe w dalszym ciągu domagają się złota”. powiedział.

Odnosząc się do wpływu tej sytuacji na rynki międzynarodowe, Manukyan powiedział: „Zaobserwowaliśmy poważną formę tej sytuacji nie ostatnio, ale w zeszłym roku, kiedy popyt ten rośnie. Zaczyna się otwierać bardzo poważna luka między londyńską walutą złota ceną złota a ceną złota w Szanghaju.

Istnieje również popyt na wypłaty gotówki, ale otwarcie tej luki czasami faktycznie stwarza możliwości arbitrażu. Czasami tworzy to krótkotrwałą korelację między rynkiem złota a rynkiem złota finansowego. Popyt ze strony chińskiej prawdopodobnie się utrzyma. „Myślę, że przynajmniej restrukturyzacja bilansu będzie kontynuowana w ten sposób” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *