Wyrok w sprawie morderstwa Halila Faliali

Decyzja została podjęta w sprawie Tureckiej Republiki Cypryjskiej (TRNC), w której 7 oskarżonych, w tym bracia Mehmet Faisal Xaylamez i Mustafa Xaylamez, zostało osądzonych w związku z morderstwem Halila Faliyali i jego kierowcy Murada Demirtasa.

Zatrzymani oskarżeni Mehmet Faisal Silames i Abdurrahim Çelik stanęli przed 36. Najwyższym Trybunałem Karnym w Stambule.

Niektórzy z oskarżonych, w tym Mustafa Söylemez, brali udział w rozprawie za pośrednictwem systemu informacji audio i wideo (SEGBİS) z więzienia, w którym byli przetrzymywani. W rozprawie uczestniczył także prawnik Özge Falyalı.

Krótki werdykt sądu brzmi: Sąd postanowił uniewinnić i uniewinnić oskarżonego Mehmeda Faisala Silamesa z zarzutów „dwóch zarzutów morderstwa z premedytacją” oraz „założenia i kierowania organizacją w celu popełnienia przestępstwa”.

Panel postanowił uniewinnić oskarżonego Mustafę Xilamesa z zarzutów „założenia organizacji i kierowania nią w celu popełnienia przestępstwa” i skazał go na dwie kary dożywocia za „morderstwo z premedytacją” w związku z zabójstwem Halila Faliyali. i Murada Demirtasa i orzekł o dalszym jego tymczasowym aresztowaniu.

Oskarżeni, Abdurrahim Celik, Cengiz Sener i Ender Yiltus, zostali skazani na 12 lat i 6 miesięcy więzienia za „morderstwo z premedytacją” za morderstwo Halila Faliyali i Murata Demirtasa, łącznie na 25 lat więzienia. Orzeczono, że ich pobyt w więzieniu powinien być kontynuowany.

Wszyscy oskarżeni zostali uniewinnieni pod zarzutem „przynależności do organizacji utworzonej w celu popełnienia przestępstwa”. Zdecydowano o uniewinnieniu oskarżonego Metina Süsa ze wszystkich postawionych mu zarzutów. Skład sądu zdecydował o rozdzieleniu sprawy oskarżonego Semila Onela pod zarzutem „morderstwa z premedytacją” oraz „przynależności do organizacji powołanej w celu popełnienia przestępstwa”.

Oskarżeni Abdurrahim Selik, Cengiz Sener i Ender Yiltus zostali skazani na 12 lat i 6 miesięcy więzienia za „morderstwo z premedytacją” za morderstwo Halila Faliyali i Murata Demirtasa, łącznie na 25 lat więzienia. Postanowiono kontynuować.

Tło wydarzenia

W dniu 8 lutego 2022 r. około godziny 18:45 Halil Faliyali i jego kierowca Murad Demirtas zostali zaatakowani przy użyciu broni długolufowej na ulicy 20 lipca w Çatalköy w Kirenii w Tureckiej Republice Cypru Północnego.

READ  Wiadomości o prawyborach w Ohio: ogłoszenia na żywo

Murad Demirtas zmarł na miejscu, a Halil Faliali zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim Wschodnim, dokąd został zabrany.

Po morderstwie, w Turcji, w ramach śledztwa, 8 osób rzekomo bezpośrednio lub pośrednio związanych z morderstwem zostało zatrzymanych w ramach trzech odrębnych operacji przeprowadzonych przez zespoły dyrekcji Wydziału Przestępczości Zorganizowanej Policji w Stambule w dniach 9–17 lutego.

Wśród aresztowanych podejrzanych byli Mustafa Xilemus, Faisal Xilemus, Abdurrahim Celik, Ender Yiltus i Cengiz Sener; Metin Süs i dwóch innych podejrzanych zostali zwolnieni pod nadzorem sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *