Wśród funduszy akcji wzrosły fundusze technologiczne

Fundusze akcyjne zapewniły swoim inwestorom średni zwrot na poziomie 129 procent w zeszłym roku i 19,47 procent od początku roku Borsa Istanbul dobrze rozpoczęła nowy rok. Ubiegły rok był zupełnie inny w obu obszarach. Niepewność wyborów i zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi w pierwszej połowie, wyniki wyborów w drugiej połowie oraz nowa polityka pieniężna wdrożona wraz ze zmianami w zarządzaniu gospodarczym…

Według Ufuka Korcana z Dünya, choć druga połowa była dobra, to ostatnie 3 miesiące roku były dla inwestorów kapitałowych okresem „nudnym”. Indeks utknął w wąskim paśmie zdominowanym przez presję sprzedaży. W rezultacie oprocentowanie depozytów stało się zmienne, co spowodowało, że niektórzy nowi inwestorzy niechętnie wycofują się z rynku akcji. Jednak wraz z nowym rokiem, wraz z utrzymującym się wpływem zakupowym inwestorów zagranicznych, indeks ponownie wzrósł i osiągnął nowe maksima.

Notowanie na giełdzie nie jest widoczne dla każdego

Indeks BIST 100, który zakończył 2023 rok na poziomie 7470 pkt, zakończył w piątek tydzień na poziomie 9460 pkt. Tym samym od początku roku wartość indeksu wzrosła o 21 proc. Choć indeks osiągnął najwyższy poziom w historii, wiele spółek nie było w stanie kontynuować tego procesu.

Z naszej analizy przeprowadzonej niedawno na tej stronie wynika, że ​​połowa ze 100 spółek wchodzących w skład indeksu BIST 100 nie osiągnęła poziomu sprzed 3,5 miesiąca. Na razie sytuacja nie różni się zbytnio od tej. To pokazuje, jak ważny jest wybór akcji. Jeśli wiedza finansowa jest niska i nie udaje się podążać za ogólnym trendem i go interpretować, na zapisy giełdowe należy spojrzeć z zewnątrz.

Fundusze technologiczne popłynęły!

Często mówimy, że fundusze inwestycyjne są najlepszą alternatywą dla tego typu inwestorów. Patrząc na wyniki funduszy inwestycyjnych w tym roku, widzimy, jak trafne jest to zalecenie. Według danych TEFAS obecnie działa 568 funduszy inwestycyjnych.

READ  Modele otrzymujące aktualizację Androida 14

Większość z nich to bezpłatne fundusze parasolowe (150), kapitałowe fundusze parasolowe (107) i zmienne fundusze parasolowe (102). Pod wpływem notowań na giełdzie od początku roku fundusze akcyjne zwróciły swoim inwestorom średnio 19,47 procent. Patrząc na wyniki funduszy, widzimy, że niektóre fundusze przekroczyły w tym roku 40-procentową stopę zwrotu. Na szczycie listy najbardziej dochodowych funduszy znajdują się technologiczne fundusze akcyjne. Wysokie wyniki spółek technologicznych na giełdzie zwiększają również zwroty technologicznych funduszy inwestycyjnych.

Stres inwestora finansowego jest mniejszy

Patrząc na wyniki funduszy inwestycyjnych, oferowane stopy zwrotu są znacznie wyższe niż to, co większość drobnych inwestorów mogłaby osiągnąć samodzielnie. Dlatego fundusze inwestycyjne są dobrą opcją dla tych, którzy nie chcą przegapić okazji na giełdzie i nie mają czasu na śledzenie wiedzy i wydarzeń finansowych. Osoby inwestujące swoje oszczędności w profesjonalnie zarządzane fundusze unikają stresu związanego z wyceną akcji na giełdzie. Patrząc na zwroty funduszy akcyjnych w zeszłym roku, średni zwrot na poziomie 130 procent podwoił stopę inflacji.

patronlardunyasi.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *