WIADOMOŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI: „Scenariusz marzeń” izraelskiej gazety: wydany nakaz aresztowania Netanjahu! Ameryka znów w akcji

Izrael i Stany Zjednoczone próbują zablokować nakazy aresztowania Netanjahu wydane przez MTK

Ben Casbit, analityk serwisu informacyjnego Walla, napisał, że Netanjahu jest „pod ogromnym stresem” w związku z możliwością wydania przez trybunał ONZ w Hadze nakazu aresztowania jego i innych Izraelczyków.

Analiza Kasbita wskazuje, że administracja izraelska, zwłaszcza Netanjahu, jest głęboko zaniepokojona. Ponieważ eksperci określają taką decyzję jako „scenariusz koszmarny” dla Izraela.

Analityk Haaretz, Amos Harel, napisał, że izraelski rząd działał przy założeniu, że prokurator MTK Karim Khan może w tym tygodniu wydać nakazy aresztowania Netanjahu, ministra obrony Yoava Kalanta i szefa sztabu IDF Herzei Halevi.

Według Harela Stany Zjednoczone, podobnie jak Izrael, nie znajdują się wśród 124 sygnatariuszy Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, który obecnie próbuje blokować nakazy aresztowania.

W swoim ostatnim publicznym oświadczeniu na temat wojny Netanjahu powiedział, że przyszłe decyzje MTK mogą ustanowić „niebezpieczny precedens”, stwierdzając, co następuje;

„Nigdy nie przestaniemy się bronić. Chociaż decyzje sądu w Hadze nie będą miały wpływu na działania Izraela, stworzą niebezpieczny precedens, który zagraża żołnierzom i urzędnikom każdej demokracji walczącej z przestępczym terroryzmem i agresją.

Istnieją pytania dotyczące tego, czy nakaz aresztowania MTK będzie miał jakikolwiek realny skutek i czy jakikolwiek kraj może faktycznie aresztować Netanjahu.

17 marca 2023 r. wydano nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

READ  Policja zabija 17-letniego kierowcę we Francji, protestujący podpalili ulicę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *