Wiadomości z ostatniej chwili Izrael Gaza: Gorący czas na Bliskim Wschodzie! „Uderzmy wkrótce”

Atak Izraela na ambasadę Iranu w stolicy Syrii, Damaszku, w wyniku którego zginęło 13 osób, w tym dwóch generałów Gwardii Rewolucyjnej, sygnalizuje przekroczenie nowego progu w wojnie.

Generał brygady Mohammad Reza Zahedi i jego zastępca generał brygady Mohammad Hadi Haji Rahimi, jedna z kluczowych postaci Sił Quds, skrzydła operacji zagranicznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, zostali trafieni rakietami w teren ambasady Iranu w eleganckiej dzielnicy Mesaieed. Damaszek. Oprócz irańskich generałów w izraelskim ataku zginęli także funkcjonariusze Sił Quds i przedstawiciele sił zastępczych administracji Teheranu.

Wyższy rangą urzędnik izraelskiego rządu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, argumentował, że bandyci stoją za kilkoma atakami na izraelskie i amerykańskie aktywa oraz że mają plany dotyczące kolejnych ataków.

Vefa Bedr, mieszkanka Mezzeh, powiedziała, że ​​była w kuchni w domu, kiedy usłyszała głośną eksplozję. „Zemdlałam na około 10 minut i byliśmy bardzo zaskoczeni tym, co się stało. Oba nasze samochody zostały zniszczone”.

Z biografii udostępnionej na kanale Al Manar libańskiego Hezbollahu wynika, że ​​Zahidi służył w siłach Quds w latach 2008–2016.

Generał brygady Zahedi dowodził operacjami Gwardii Rewolucyjnej w latach 2016–2019, po czym do tego roku powrócił do sił Quds, aby służyć w operacjach w Libanie i Syrii.

Atak był największym ciosem dla Gwardii Rewolucyjnej od czasu ataku amerykańskiego drona w Bagdadzie w 2020 r., w którym zginął dowódca Sił Quds Qassem Soleimani. W ostatnich dniach 2023 roku Izrael zabił rakietą Rezę Musawiego, syryjskiego dowódcę sił Quds, w jego domu.

Zgodnie z oczekiwaniami Iran zapowiedział odwet i zgodnie z oczekiwaniami Izrael nie przyznał się do ataku. Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, jak zwykle poprzysiągł zemstę i powiedział, że sprawi, że Izrael tego pożałuje.

Telegram Hasablerindagi fitina

Konta telegramowe powiązane z Gwardią Rewolucyjną twierdziły, że aktywnie działają w obiektach rakietowych dalekiego zasięgu w Iranie i napisywały, że atak na Izrael był nieuchronny, ale do żadnego ataku nie doszło.

READ  Decyzja „Złotej Wizy” z Australii

Irańska gazeta, wydawana przez agencję informacyjną IRNA i odzwierciedlająca głos reżimu, zamieściła wypowiedzi Chameneiego i podkreśliła w nagłówku słowa „Będziemy żałować”.

Gazeta Sziw, rzecznik Gwardii Rewolucyjnej, ukazała się swoim czytelnikom ze zdjęciem Chameneiego z tytułem „Zły reżim zostanie ukarany rękami naszych odważnych ludzi”.

„The Tehran Times” zamieścił nagłówek: „Wet za wet – USA powinny uważać na izraelską przygodę, podczas gdy Iran przygotowuje się do odwetu”. Gazeta napisała, że ​​izraelski reżim, który zestrzelił ambasadę Iranu w Syrii, zszokował świat.

Zbliżona do reżimu gazeta Gam-e Game preferuje nagłówek „Sceny ekstremalnej reakcji”.

Międzynarodowa agencja informacyjna AFP udostępniła zdjęcia banerów wiszących na ulicach Teheranu. Wśród banerów, na których widnieją zdjęcia izraelskich generałów i ministra obrony Yoava Galanda, wyróżniają się hasła „Zemścimy się”.

CNN International na pierwszej stronie swojej witryny internetowej podała w toku śledztwa: „Iran chce ukarać Izrael za zabicie jego dowódców. Jednak możliwości są ograniczone.

W rozmowie z BBC ekspert i autor Bliskiego Wschodu Ali Sadarsat powiedział, że Iran musi zareagować, aby chronić swoją reputację wśród swoich regionalnych sojuszników, a odwet będzie symboliczny.

USA, Turcja, Rosja, Chiny i inne

Z drugiej strony USA oświadczyły, że nie mają nic wspólnego z atakiem w Damaszku.

Türkiye, która potępiła atak, wyraziła obawę, że izraelski atak może przerodzić się w konflikt wpływający na cały region.

Julian Barnes-Dacey z Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych zauważył, że rakiety wystrzelone nad Wzgórzami Golan były bardziej rażącym atakiem Izraela na interesy państwa irańskiego niż wcześniej widziano w Syrii.

Największy wróg Iranu na Bliskim Wschodzie, Arabia Saudyjska, oficjalnie potępił atak na stolicę Syrii, Damaszek. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej oświadczyło, że kategorycznie odrzuciło ataki wymierzone w misje dyplomatyczne i że w oficjalnym oświadczeniu nie było odniesienia do Izraela.

READ  Czy chcesz poznać swój ostatni dzień... Wywołało to kontrowersje: Umrzeć czy nie umrzeć

Chiny, najbliższy sojusznik Iranu, również oficjalnie potępiły atak i upierały się, że jest on przeciwny wszelkim działaniom mogącym eskalować napięcie.

Ostra reakcja na atak w Damaszku przyszła ze strony najbliższego sojusznika Iranu, Rosji. Moskwa odrzuciła atak rakietowy i określiła incydent jako „całkowicie nie do przyjęcia”. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło: „Zdecydowanie potępiamy ten atak na ambasadę Iranu w Syrii. Takie agresywne działania Izraela są całkowicie niedopuszczalne i należy je położyć”. Moskwa zwróciła się później do izraelskiej administracji o zaprzestanie prowokacyjnych działań wojskowych w Syrii i innych krajach sąsiadujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *