Wiadomości wojenne Ukraina-Rosja: Aktualizacje jako flary bojowe na Wschodzie

Z ostrym ostrzeżeniem skierowanym do zachodnich sojuszników Ukrainy, w środę Rosja wystrzeliła testowo nową rakietę międzykontynentalną, nawet gdy wypuściła grad bomb, artylerii i pocisków na terytorium Ukrainy, dążąc do osłabienia ukraińskiej obrony przed poważną ofensywą lądową na wschodzie.

Nasilenie ostrzału, wymierzonego w ponad 1100 celów, nastąpiło, gdy rosyjskie wojsko przeprowadziło sondujące ataki wzdłuż 300-kilometrowej linii frontu wijącej się przez południowo-wschodni region Donbasu na Ukrainie, który według Kremla będzie celem kolejnej fazy jego wojny. i kontynuował budowanie i przygotowywanie tam ogromnej siły.

Nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny Sarmat „zmusi wszystkich, którzy w ogniu szaleńczej, agresywnej retoryki próbują zagrozić naszemu krajowi, do zastanowienia się” – powiedział prezydent Rosji Władimir W. Putin w wypowiedziach telewizyjnych, wyraźnie nawiązując do Stanów Zjednoczonych i inne narody, które pomogły Ukrainie w obliczu trwającej od ośmiu tygodni inwazji Rosji.

Nie jest jeszcze jasne, czy pocisk, który według rosyjskiego Ministerstwa Obrony może przenosić wiele głowic nuklearnych i przechytrzyć obronę w dowolnym miejscu na świecie, faktycznie posiada zdolności zmieniające grę. Ministerstwo przyznało również, że pocisk nie jest jeszcze gotowy do aktywnego rozmieszczenia, a Stany Zjednoczone powiedziały, że nie były zaskoczone wystrzeleniem.

Ale test-wypalanie i pan. Komentarze Putina idealnie pasują do nieustannej kremlowskiej kampanii propagandowej – jedynej informacji, jaką widzi wielu jego ludzi – przedstawiającej Rosjan nie jako agresorów, ale jako ofiary zachodnich prześladowań, ale wciąż potężnych i nieugiętych.

W telewizyjnym wystąpieniu z grupą dzieci w wieku szkolnym na Kremlu pan. Putin powtórzył swoje kłamstwo, że Ukraina dokonuje ludobójstwa na rosyjskojęzycznych mieszkańcach Donbasu, co „zmusiło, po prostu zmusiło Rosję do rozpoczęcia tej operacji wojskowej”.

Kredyt …Ministerstwo Obrony Rosji

Rosnąca liczba zgonów i zniszczeń w Donbasie, wraz z krytycznym niedoborem podstawowych dostaw i usług, doprowadziły do ​​ogromnego exodusu na Ukrainę, kraj z przedwojenną populacją szacowaną na 43 miliony. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​liczba osób, które opuściły kraj, osiągnęła 5 milionów, oprócz ponad 7 milionów, które uciekły lub zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, ale pozostają na Ukrainie.

Rosja odrzuciła apele ONZ i innych o humanitarne zawieszenie broni, aby umożliwić ludności cywilnej bezpieczną ewakuację i dotarcie zaopatrzenia do tych, którzy pozostali. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ we wtorek wieczorem rosyjski zastępca ambasadora Dmitrij Polański powiedział, że takie apele są „nieszczere i w praktyce wskazują jedynie na dążenie do zapewnienia kijowskim nacjonalistom miejsca na przegrupowanie się i otrzymanie większej liczby dronów, większej liczby pocisków przeciwpancernych”. „I pociski przeciwlotnicze.

READ  S&P 500 wznosi się powyżej kluczowego poziomu szefa Fed Powella, ale inflacja i zatrudnienie rosną
Kredyt …Alexey Furman / Getty Images

W Finlandii rozpoczęli prawodawcy debata czy wstąpić do NATO – najnowszy przykład wojny przeciw celom Rosji. Pan. Putin starał się uniemożliwić Ukrainie przystąpienie do sojuszu, eliminując wojskową i polityczną niezależność kraju i siając podziały w NATO.

Zamiast tego Finlandia i Szwecja zbliżają się do porzucenia swojego długotrwałego niezaangażowania, szukając ochrony NATO przed agresywną Rosją. NATO zwiększa wydatki na wojsko i jest bardziej zjednoczone niż było od lat, a wojsko Ukrainy podjęło zaskakująco twardą walkę z większymi, ale często zdezorganizowanymi i zdemoralizowanymi siłami inwazyjnymi.

Inwazja na Ukrainę pozostawiła również Rosję w ostracyzmie finansowo i gospodarczo – zaznaczono w środę na spotkaniu grupy 20 ministrów finansów. Kilku uczestników, w tym sekretarz skarbu Janet L. Yellen i minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko, nagle wyszło na znak protestu, gdy przemówił minister finansów Rosji Anton Siluanov.

Stany Zjednoczone i inne kraje NATO przesłały na Ukrainę ogromne ilości broni, a coraz częściej te dostawy obejmują: cięższa, bardziej wyrafinowana i dalekosiężna broń – artyleria dużego kalibru, pojazdy opancerzone, pociski przeciwlotnicze i części zamienne do uszkodzonych samolotów – czerpiąc złowieszcze ostrzeżenia z Kremla.

Nawet Niemcy uchyliły dawno utrzymywany zakaz wysyłania broni do strefy konfliktu i zwiększyły własne wydatki wojskowe, ale wezwania do pójścia dalej i wysłania czołgów na Ukrainę podzielił rząd w Berlinie.

Rosja fałszywie domagała się od rozpoczęcia inwazji w lutym. 24, że uderza tylko w cele wojskowe, ale niezliczone strzaskane, spalone i spłaszczone bloki mieszkalne, sklepy, biura, domy i samochody świadczą o tym, że jest inaczej. W mieście Awdijewka na Donbasiew pobliżu linii frontu, gdzie rosyjskie bombardowania spowodowały wiele ofiar śmiertelnych i rannych wśród cywilów i zepchnęły wielu z tych, którzy pozostali w podziemiu, właśnie w tym tygodniu naloty zniszczyły supermarket i sklep sportowy w sercu miasta.

READ  Dow zyskuje ponad 200 punktów, a Wall Street próbuje dodać do zeszłotygodniowego rajdu

Przedłużone ostrzały i bombardowania przed wysłaniem dużych sił naziemnych do bitwy odzwierciedlają zmianę w rosyjskiej strategii od początku wojny, kiedy bezskutecznie próbowała szybko zająć większe miasta i inne lokalizacje.

Rosyjska ofensywa naziemna wspierana bombardowaniem z powietrza, lądu i morza nadal niszczy południowo-wschodni port Mariupol, obecnie miejsce zniszczeń i ofiar na skalę prawie nieznaną w Europie od czasów II wojny światowej. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że zginęło tam 20 000 osób – liczba niemożliwa do zweryfikowania, z odciętym dostępem do świata, a wiele ciał wciąż nie zostało zebranych – a około 120 000 przedwojennej populacji miasta, liczącej ponad 430 000, pozostaje uwięzionych w ruinach, z ograniczonym dostępem do żywności, wody, prądu czy ciepła.

Kredyt …Oleg Petrasyuk / EPA, przez Shutterstock

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli w środę na początku środy, że osiągnęli porozumienie z siłami rosyjskimi, aby umożliwić dzieciom, kobietom i osobom starszym bezpieczne opuszczenie Mariupola, tylko po to, by powiedzieć później, że umowa o ewakuacji rozpadła się, jak wiele wcześniej. „Z powodu braku kontroli nad własnym wojskiem w tym miejscu okupanci nie byli w stanie zapewnić odpowiedniego zawieszenia broni” – powiedziała Iryna Vereshchuk, wicepremier Ukrainy.

Żołnierze i cywile trzymali się w labiryncie podziemnych bunkrów pod rozległą hutą Azovstal kompleks w mieście, przeciwstawiając się ultimatum do poddania się, podczas gdy rosyjski ogień skupił się na tym miejscu.

„Prawdopodobnie mamy przed sobą ostatnie dni, jeśli nie godziny”, Serhij Wołyna, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej, powiedział w filmie na Facebooku z zakładu. „Apelujemy i błagamy wszystkich światowych liderów o pomoc”.

On i inni Ukraińcy powiedzieli, że siły rosyjskie zbombardowały szpital w kompleksie Azovstal. „Wyciągamy ludzi z gruzów” – inny dowódca huty Światosław Palamar, powiedział Radio Liberty.

Pracownicy Azovstal mówią, że na początku wojny pod młynem schroniło się około 4000 osób, głównie robotników fabrycznych i członków ich rodzin, ale wielu później odeszło. Inni cywile szukali schronienia w zakładzie, uciekając przed rosyjskim natarciem i, według ukraińskich urzędników, obawiając się schwytania i przymusowego przeniesienia do obozów przetrzymywania w Rosji. Dla żołnierzy Azovstal jest ostatnią redutą w mieście.

READ  Od próby zamachu stanu FETÖ minęło 7 lat

Nie jest jasne, ile osób tam pozostaje. Pan. Wołyna powiedział, że 500 z nich zostało rannych.

Kredyt …Aleksander Ermoczenko / Reuters

Rosja zgromadziła na południowo-wschodniej Ukrainie 76 batalionowych grup taktycznych, każda licząca aż 1000 żołnierzy, w porównaniu do 65 kilka dni temu, powiedział Pentagona około 22 znajduje się poza granicami Ukrainy, przegrupowując się i zdobywając nowy sprzęt.

Analitycy wojskowi twierdzą, że płaski krajobraz Donbasu – z mniejszą ilością lasów, wzgórz i miast niż północne obszary, gdzie siły Moskwy zostały poważnie zniszczone – może faworyzować Rosjan.

Pierwsze w historii wystrzelenie rosyjskiej rakiety Sarmat było najnowszym przykładem potrząsania szablami nuklearnymi Kremla w obliczu zaciekłego sprzeciwu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Wcześniej w wojnie, panie Putin nakazał postawić rosyjskie siły nuklearne na wyższy stan alertua czołowy rosyjski urzędnik mówił o rozmieszczeniu broni jądrowej wzdłuż granic państw bałtyckich.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że te wcześniejsze kroki nie miały wyraźnego wpływu na ich gorącą retorykę i nie wymagały odpowiedzi ze strony Stanów Zjednoczonych. Podobnie zareagowali w środę. Zarówno Pentagon, jak i Biały Dom powiedziały, że Moskwa odpowiednio powiadomiła Waszyngton przed testem Sarmata.

„Takie testy to rutyna”, powiedział John F. Kirby, rzecznik Pentagonu. „To nie była niespodzianka.”

Podobnie jak wiele ICBM eksploatowanych przez Rosję, Stany Zjednoczone i inne mocarstwa nuklearne, Sarmat jest przystosowany do przenoszenia wielu głowic nuklearnych, z których każda jest wycelowana w inny cel, dostarczanych przez „niezależne pojazdy do ponownego wejścia”, które pocisk wyrzuca wysoko nad atmosferę. wraz z wabikami, aby uniknąć systemów obrony przeciwrakietowej.

Kredyt …Michaił Klimentiew / Sputnik

Ponadto rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że te pojazdy powracające mogą być „hiposonicznymi pojazdami szybującymi”, zdolnymi do manewrowania w drodze do swoich celów, co jeszcze bardziej utrudni im zatrzymanie. Sarmat był jedną z następnej generacji broni Pan. Putin ogłoszony w 2018 rokuopisując je jako niemożliwe do obrony, ale zachodni analitycy kwestionują, czy pojazdy szybujące i inne nowe technologie już istnieją, czy w najbliższym czasie.

Pocisk wystrzelony z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji uderzył w cel na półwyspie Kamczatka, 3500 mil na wschód, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Anton Troianowski zgłoszony z Hamburga w Niemczech i Richard Pérez-Peńa z Nowego Yorku. Raport został nadesłany przez Michaela Schwirtza z Avdiivki na Ukrainie, Steven Erlanger z Brukseli, Marc Santora oraz Cora Engelbrecht z Krakowa, Polska, Iwan Nieczepurenko z Tblisi w Gruzji, Johanna Lemola z Helsinek, Wiktoria Kim z Seulu, Erika Salomon z Berlina, Matthew Mpoke Bigg z Londynu, Jezus Jiménez z Nowego Jorku i Katie Rogers i Alan Rappeport z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *