Chiński Xi ponawia sprzeciw wobec stosowania sankcji gospodarczych

BOAO, Chiny, 21 kwietnia (Reuters) – Chiński prezydent Xi Jinping powtórzył sprzeciw Chin wobec jednostronnych sankcji i „długoręcznej jurysdykcji” w przemówieniu w czwartek, nie wspominając bezpośrednio o represyjnych działaniach Zachodu przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę.

Chiny wielokrotnie krytykowały zachodnie sankcje, w tym wobec Rosji, ale były też ostrożne, by nie udzielać Moskwie pomocy, która mogłaby doprowadzić do nałożenia sankcji na Pekin.

Wygłaszając przemówienie wideo na dorocznym spotkaniu Boao Forum for Asia na południowej chińskiej wyspie Hainan, Xi ostrzegł, że ekonomiczne „oddzielenie” i taktyka nacisku, taka jak zerwanie łańcuchów dostaw, nie zadziałają.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Chiny chciałyby przedstawić globalną inicjatywę bezpieczeństwa”, która podtrzymuje „zasadę niepodzielności bezpieczeństwa”, powiedział Xi.

Ekran pokazuje chińskiego prezydenta Xi Jinpinga wygłaszającego przemówienie podczas ceremonii otwarcia Forum Boao dla Azji za pośrednictwem łącza wideo w centrum medialnym w Boao, prowincja Hainan, Chiny 21 kwietnia 2022 r. REUTERS / Kevin Yao

„Powinniśmy stać na straży zasady niepodzielności bezpieczeństwa, budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa oraz przeciwstawiać się budowaniu bezpieczeństwa narodowego w oparciu o brak bezpieczeństwa w innych krajach”.

Rosja nalegała, aby zachodnie rządy przestrzegały porozumienia z 1999 roku opartego na zasadzie „niepodzielnego bezpieczeństwa”, zgodnie z którym żaden kraj nie może wzmocnić własnego bezpieczeństwa kosztem innych. Czytaj więcej

Chiny i Rosja zbliżyły się coraz bardziej, a Chiny odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „operacją specjalną”. Chiny obwiniają za kryzys na Ukrainie ekspansję NATO na wschód.

Xi powiedział, że potrzebne są wysiłki, aby ustabilizować globalne łańcuchy dostaw, ale powiedział również, że chińska gospodarka jest odporna i że jej długoterminowy trend się nie zmienił.

Gospodarka Chin stoi w obliczu trudności z powodu agresywnych wysiłków mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19, zwłaszcza w centrum gospodarczym Szanghaju. Podczas przemówienia Xi nie wspomniał o chińskim kryzysie COVID.

Reportaż Kevina Yao Pisanie Tony’ego Munroe i Yew Lun Tian; Montaż dokonali Shri Navaratnam, Bernard Orr i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *