US SEC proponuje firmom ujawnienie zakresu zagrożeń klimatycznych, danych dotyczących emisji

WASZYNGTON, 21 marca (Reuters) – Amerykański regulator papierów wartościowych w poniedziałek zaproponował, aby firmy notowane na giełdzie w USA ujawniły szereg zagrożeń związanych z klimatem i emisjami gazów cieplarnianych, co jest częścią dążeń prezydenta Joe Bidena do przyłączenia się do globalnych wysiłków na rzecz zapobiegania katastrofom klimatycznym .

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawniła długo oczekiwany projekt zasady, zgodnie z którą firmy ujawniałyby swoje własne bezpośrednie i pośrednie emisje gazów cieplarnianych, znane jako emisje z zakresu 1 i zakresu 2. Wymagałoby to również od firm ujawniania emisji generowanych przez ich dostawców i partnerów, znanych jako emisje z zakresu 3, jeśli są one istotne.

Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział, że agencja odpowiada na zapotrzebowanie inwestorów na spójne informacje o tym, jak zmiany klimatyczne wpłyną na wyniki finansowe firm, w które inwestują. Ale prominentni republikanie oskarżyli regulatora o przekroczenie jego uprawnień prawnych, a Izba Handlowa Stanów Zjednoczonych obiecała zwalczać część reguły.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Wstępna propozycja, z zastrzeżeniem opinii publicznej i prawdopodobnie zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku, powinna pomóc inwestorom uzyskać informacje, których szukają, jednocześnie zwiększając obciążenie sprawozdawcze dla Ameryki Korporacyjnej.

Wymagałoby to również od firm ujawnienia „rzeczywistego lub prawdopodobnego istotnego wpływu”, jaki ryzyko związane z klimatem będzie miało na ich działalność, strategię i perspektywy, w tym ryzyko fizyczne, a także ewentualne nowe regulacje, takie jak podatek węglowy.

Firmy, które wyznaczyły cele emisyjne lub ogłosiły inne plany odejścia od paliw kopalnych, musiałyby podać szczegółowe informacje, jak i kiedy tego oczekują. Czytaj więcej

„Z jasnych zasad ruchu drogowego skorzystałyby zarówno firmy, jak i inwestorzy”, powiedział Gensler.

Senator Patrick Toomey, czołowy republikanin Senackiej Komisji Bankowej, skrytykował tę zasadę, mówiąc, że „wykracza ona daleko poza misję i wiedzę SEC”.

READ  ONZ publicznie odrzuciła rosyjskie wezwanie do przeprowadzenia tajnego referendum w sprawie Ukrainy

Postępowi i aktywni inwestorzy naciskali na SEC, aby wymagała ujawnienia emisji z zakresu 3, aby pociągnąć firmy do odpowiedzialności za cały dwutlenek węgla i metan, które pomagają generować. Korporacje naciskają na węższą zasadę, która nie zwiększy zbyt mocno kosztów przestrzegania przepisów.

„Propozycja ta będzie światłem na drodze do rozwiązania priorytetu prezydenta Bidena, jakim jest ujawnianie ryzyka klimatycznego inwestorom i wszystkim obszarom naszego społeczeństwa” – powiedział Tracey Lewis, doradca ds. polityki w waszyngtońskiej grupie rzeczników Public Citizen. „Będzie wielu krytyków” – dodała.

SEC stwierdziła, że ​​wymóg Zakresu 3 będzie obejmował wyłączenia w oparciu o wielkość firmy, a wszystkie ujawnienia dotyczące emisji będą wprowadzane stopniowo między 2023 a 2026 rokiem.

Nie było od razu jasne, ile firm musiałoby ujawnić informacje z zakresu 3, biorąc pod uwagę, że miałyby w dużej mierze swobodę decydowania o tym, co uważa się za „istotne”.

Izba Handlowa, największe lobby biznesowe w kraju, nazwała tę propozycję zbyt nakazową i skarżyła się, że zmusi ona firmy do ujawnienia informacji, które są w dużej mierze nieistotne, kosztem bardziej znaczących danych.

„Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że wszelkie ujawnienia wymagane na mocy przepisów o papierach wartościowych muszą spełniać test istotności i będziemy opowiadać się za postanowieniami tej propozycji, które odbiegają od tego standardu” – powiedział Tom Quaadman, wiceprezes wykonawczy grupy. oświadczenie.

Instytut Firm Inwestycyjnych, który reprezentuje globalnych inwestorów, spotkał się z szerokim uznaniem.

„Poszerzone ujawnienie, którego wymaga wniosek, zapewni inwestorom porównywalne, spójne, jakościowe i ilościowe informacje”.

WYZWANIA PRAWNE

SEC spędziła ostatni tydzień, wspierając projekt przed potencjalnymi wyzwaniami prawnymi, powiedziało agencji Reuters sześć źródeł.

Grupy korporacyjne argumentowały, że nie ma uzgodnionej metodologii obliczania emisji z zakresu 3, twierdząc, że może to prowadzić do podwójnego liczenia, a podanie tak wielu szczegółów byłoby uciążliwe i naraziłoby firmy na postępowanie sądowe, gdyby dane stron trzecich okazały się błędne.

READ  15-letni Büşra został poważnie ranny

SEC próbowała rozwiązać ten problem, proponując, aby ujawnienia z zakresu 3 były chronione przez prawną bezpieczną przystań, która już istnieje dla oświadczeń spółek dotyczących przyszłości.

Wszelkie prawne sprzeciwy wobec tej zasady prawdopodobnie będą argumentować, że SEC nie ma uprawnień do wymagania danych dotyczących emisji z zakresu 3, co powiedziała w poniedziałek samotna republikańska komisarz agencji Hester Peirce, głosując przeciwko wnioskowi.

Niektórzy eksperci stwierdzili, że autorytet SEC w tym obszarze jest jasny, zauważając, że w zeszłym roku inwestorzy przelali ponad 649 miliardów dolarów na fundusze na rzecz ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania na całym świecie i domagali się lepszych danych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Katangi Johnson w Waszyngtonie Montaż: Michelle Price, David Gregorio i Matthew Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *