Katastrofa samolotu w Chinach: aktualizacje na żywo i najnowsze wiadomości

Kredyt …Jon Woo / Reuters

Samolot pasażerski z ponad 130 osobami na pokładzie rozbił się w poniedziałkowe popołudnie w górzystym obszarze południowych Chin, potwierdziła chińska administracja lotnictwa cywilnego, co skłoniło zespoły ratownicze do pośpieszenia na strome, gęsto zalesione miejsce w nadziei na znalezienie ocalałych.

Samolot Boeing 737, obsługiwany przez China Eastern Airlines, spadł w regionie Guangxi, a płomienie i dym unosiły się ze zbocza wzgórza, podają wstępne chińskie doniesienia prasowe, zgodnie ze zdjęciami i filmami udostępniony ze sceny.

„Sytuacja z ofiarami pozostaje niejasna” – czytamy w internetowym raporcie chińskiej telewizji państwowej.

Mieszkańcy w okolicy powiedział dziennikarzom że samolot wydawał się roztrzaskać w gruzy, co osłabiło nadzieje na znalezienie ocalałych.

Wstępne doniesienia mówią, że samolot rozbił się w hrabstwie Teng w Guangxi podczas lotu z Kunming, miasta w południowo-zachodnich Chinach, do Guangzhou, miasta na południu kraju. Samolot przewoził 132 osoby, w tym 123 pasażerów i 9 członków załogi, powiedział „Papier”, serwis informacyjny w Szanghaju. Według doniesień państwowych mediów na pokładzie było 133 pasażerów.

Około 300 ratowników ścigało się, aby wczesnym wieczorem dotrzeć na miejsce wypadku, a kolejnych 150 ma przybyć późną nocą, poinformowała chińska telewizja w wiadomościach lokalnej straży pożarnej lasu. Samolot miał około siedmiu lat, leciał stabilnie podczas tego lotu, aż do momentu, gdy około 14:20 nagle stracił wysokość, jak wynika z danych lotu.

Samolot nie był Boeingiem 737 Max, modelem, który nie wznowił lotów w Chinach po zakazie spowodowanym śmiertelnymi wypadkami w Chinach. Indonezja w 2018 roku oraz Etiopia w 2019 roku. Ale chińskie linie lotnicze zaczęły składać nowe zamówienia na Maxa po tym, jak chińskie władze lotnicze zasygnalizowały pod koniec ubiegłego roku, że model może wznowić loty po wprowadzeniu pewnych modyfikacji i środków bezpieczeństwa.

READ  Zmarł członek YMO i wielokrotnie nagradzany japoński muzyk Ryuichi Sakamoto

Katastrofa może stać się jedną z największych katastrof lotniczych w Chinach od wielu lat, po serii śmiertelnych wypadków w latach 90. XX wieku. W ciągu ostatnich dwóch dekad, dzięki młodej flocie samolotów i bardziej rygorystycznym kontrolom lotniczym, kraj ten ustanowił stosunkowo bezpieczny rekord lotów.

Strażacy w hrabstwie Teng zostali po raz pierwszy powiadomieni o możliwym wypadku lotniczym po południu, kiedy mieszkańcy wioski zgłosili, że natknęli się na szczątki samolotu, podał China News Service.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *