Ukraiński dowódca domaga się międzynarodowej ewakuacji w zakładzie Mariupol, ponieważ sytuacja jest „krytyczna”

mjr. Serhij Wołyna, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej Ukrainy, rozmawiał telefonicznie z CNN z oblężonego miasta Mariupol we wtorek wieczorem i poprosił kraj trzeci o zapewnienie ewakuacji żołnierzy i cywilów uwięzionych w hucie Azowstal pod ciężkim rosyjskim bombardowaniem.

„Mam oświadczenie dla świata”, powiedział Wołyna. „Może to moje ostatnie oświadczenie, bo zostało nam tylko kilka dni, a nawet godzin. Apelujemy do światowych przywódców o zastosowanie procedury wydobywczej do wojska garnizonu Mariupol, do cywilów, którzy są z nami tutaj w zakład.Prosimy o przewiezienie nas na terytorium państwa trzeciego i zapewnienie nam bezpieczeństwa.”

Siły ukraińskie wewnątrz oblężonego miasta skonsolidowały się wokół ogromnej fabryki stali Azovstal.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że setki cywilów ukrywa się w piwnicach ogromnej huty. Funkcjonariusz policji w Mariupolu powiedział CNN, że dostawy żywności i wody kurczą się z powodu ciężkich bombardowań.

Zapytany, w jaki sposób można ułatwić ewakuację, Wołyna powiedział: „Powinno to nastąpić na poziomie umów. Jeśli mówimy o praktycznym zastosowaniu, może to być statek z helikopterami, który mógłby nas zabrać. Lub międzynarodowa misja humanitarna , który może przyjść do nas i zagwarantować nam bezpieczeństwo oraz towarzyszyć nam w drodze do państwa, które podejmie takie zobowiązania.”

Wołyna określił sytuację w zakładzie jako „krytyczną”, z dużą liczbą rannych żołnierzy i ograniczoną opieką medyczną.

„Jesteśmy całkowicie otoczeni” – powiedział. „Jest około 500 rannych wojskowych, bardzo trudno jest im zapewnić opiekę medyczną. Dosłownie gniją. Na terytorium są cywile. Cierpią też na nich wybuchy, wybuchy na nich, obok nich. [the Russians] użyć przeciwko nam ciężkich bomb lotniczych i uderzyć artylerią.”

„To się dzieje cały czas. Miasto jest zniszczone. Grupy wroga przewyższają nas dziesiątki razy, mają całkowitą przewagę w powietrzu, artylerii, sprzęcie, sile roboczej. Walczymy do końca, ale zostało nam bardzo mało czasu” nieprzerwany.

READ  Prezydent Białorusi stoi przed mapą bitwy wskazującą plany inwazji na Mołdawię

Ukraiński dowódca ocenił, że na terenie zakładu schroniły się „setki cywilów”.

„Apelujemy do absolutnie wszystkich światowych liderów: kto będzie w stanie podjąć takie zobowiązania, kto będzie w stanie w krótkim czasie odnieść sukces w uzgodnieniu takiej procedury” – powiedział. „Wiemy, że są pewne wydarzenia i rozmowy ze stroną turecką, że występuje ona jako gwarant. Zapewne Stany Zjednoczone, bo uważamy, że to bardzo potężne państwo z silnym przywódcą, [President Joe] Bidena i że może osobiście rozwiązać tę kwestię w możliwie najkrótszym czasie. Lub ten problem można rozwiązać z jego pomocą w krótkim czasie.”

Wołyna odmówił komentarza na temat liczby wojskowych broniących się w Azovstal.

„Jeśli świat nas usłyszy, jeśli światowi przywódcy nas słyszą, to mamy wielką nadzieję, że procedura wydobycia zostanie przeprowadzona, to wszyscy zrozumieją skład ilościowy ludzi, którzy byli w niewoli” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *