Ukraina-Rosja na żywo: Putin grozi pozbawieniem Ukrainy państwowości

Premier Izraela Naftali Bennett udał się do Moskwy, aby spotkać się z Kremlem z prezydentem Rosji Władimirem W. Putinem, według izraelskich i rosyjskich urzędników, rzadki moment dyplomacji w wojnie, która trwała do drugiego tygodnia.

„Sytuacja wokół Ukrainy jest dyskutowana” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, według RIA Novosti, kontrolowanego przez państwo serwisu informacyjnego.

Spotkanie odbywa się w krytycznym momencie wojny, gdy siły rosyjskie otaczają duże miasta, a Ukraina pogrąża się w kryzysie humanitarnym. Dyplomaci rosyjscy i ukraińscy kontynuują rozmowy dwustronne, ale kilka zabiegów dyplomatycznych ze strony osób trzecich, w tym wysiłki prezydenta Francji Emmanuela Macrona, utknęło w martwym punkcie.

Izrael jest w wyjątkowej sytuacji, by potencjalnie wynegocjować umowę lub przynajmniej przekazywać wiadomości między zachodnimi sojusznikami, Rosją i Ukrainą, biorąc pod uwagę jego sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, jego cichą współpracę z Rosją w Syrii i wspólne powiązania kulturowe z Ukrainą. Pan. Bennett i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski są jedynymi dwoma Żydami na świecie na czele rządów narodowych.

Pan. Biuro Bennetta podało w oświadczeniu w sobotę wieczorem, że spotkanie z panem. Putin trwał około trzech godzin i odbywał się „w koordynacji iz błogosławieństwem administracji USA”. Ponadto w oświadczeniu dodał Pan. Bennett współpracował z Niemcami i Francją i „prowadził stały dialog z Ukrainą”.

Nie było natychmiastowych informacji o wyniku spotkania. Rzeczniczka prasowa pana Bennett powiedział, że rozmawiał z panem. Zełenski po spotkaniu z panem Putina.

Rząd izraelski starał się utrzymać dobre stosunki zarówno z przywódcami Rosji, jak i Ukrainy podczas obecnego kryzysui pan Bennetta został wcześniej poproszony przez pana Zełenski mediować między stronami.

Pan. Bennett opuścił Moskwę w sobotni wieczór w drodze do Berlina na spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Pan. Scholz przebywał w tym tygodniu z krótką wizytą w Izraelu oraz na spotkaniu z panem. Bennett omówił możliwą rolę Izraela w mediacji między Rosją a Ukrainą.

READ  RSV: Pandemiczna „luka odpornościowa” może być przyczyną wzrostu przypadków chorób układu oddechowego, twierdzą naukowcy

Pan. Bennett rozmawiał przez telefon z panem. Putin w środę, kilka godzin po rozmowie z panem. Zełenski, ostatnia z kilku rund rozmów telefonicznych między nimi.

Na znak pilności misji pan. Bennett, spostrzegawczy Żyd, opuścił Izrael w sobotę rano, podczas szabatu, łamiąc religijny zakaz podróżowania. Zgodnie z żydowskim prawem religijnym, nad świętością sabatu stoi zasada zachowania ludzkiego życia.

Pan. Bennettowi towarzyszył izraelski minister ds. mieszkalnictwa Zeev Elkin, który, według izraelskiego premiera, pomagał w tłumaczeniu. Pan. Elkin często działał w podobnym charakterze w ciągu ostatniej dekady na spotkaniach pomiędzy panem. Prezydent Bennetta, Benjamin Netanjahu i pan. Putina.

Pan. Elkin, który jest również spostrzegawczym Żydem, urodził się w Charkowie na Ukrainie w 1971 roku, kiedy był częścią Związku Radzieckiego, i wyemigrował do Izraela w 1990 roku. Pan. Elkin ma brata nadal mieszkającego z rodziną w Charkowie, gdzie o kontrolę walczą siły rosyjskie i ukraińskie.

W skład izraelskiej delegacji wchodzili także doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego Eyal Hulata, jego doradca dyplomatyczny Shimrit Meir i jego rzecznik Matan Sidi.

Pan. Bennett spotkał się w ostatnich dniach z krytyką, w tym ze strony pana. Zełenskiego za to, że nie opowiedział się bardziej za Ukrainą i nie zaopatrywał jej w jakikolwiek sprzęt wojskowy.

Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że Izrael musi utrzymywać dobre stosunki z Rosją, aby móc kontynuować izraelską kampanię wojskową przeciwko okopaniu Iranu i Hezbollahu w Syrii, gdzie Rosja utrzymuje znaczącą obecność.

Powiedzieli, że Izrael jest również zaniepokojony dużymi społecznościami żydowskimi zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie. Po sobotnim spotkaniu na Kremlu pan Biuro Bennetta poinformowało, że rozmawiał również z panem. Putin o sytuacji społeczności Izraelczyków i Żydów w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Sobotnie spotkanie następuje po kilku prośbach od pana. Zełenskiego, zarówno do pana Netanjahu i pan Bennett, aby pośredniczyć między nim a panem. Putina. Ostatnia prośba padła w rozmowie telefonicznej, która odbyła się w lutym. 25, podczas których Pan Zełenski poprosił również o sprzęt wojskowy. Odmawiając wysłania sprzętu obronnego, Mr. Bennett zgodził się podjąć próbę mediacji między krajami.

READ  Nacierające siły rosyjskie docierają do głównej autostrady z miast Donbasu

Nastąpiło kilka rund rozmów telefonicznych pomiędzy panem. Bennetta i pana Putin, między panem Bennetta i pana Zełenskiego i między urzędnikami z ich drużyn. Izraelscy urzędnicy uważają, że izraelska interwencja miała pewien wpływ na skłonienie Ukrainy do zgody na rozpoczęcie rozmów z Rosją na Białorusi.

Pan. Hulata, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela, informuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu o wydarzeniach od czasu rozmowy telefonicznej z panem. Zełenski.

Urzędnicy izraelscy poinformowali, że spotkanie na Kremlu dotyczyło również postępów w rozmowach w Wiedniu w sprawie powrotu do porozumienia nuklearnego z Iranem oraz że pan. Bennett wyraził sprzeciw Izraela wobec powrotu do porozumienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *