Ukraina obawia się powtórzenia okropności Mariupola w innych częściach Donbasu

KRAMODORSK, Ukraina (AB) – W piątek wspierani przez Moskwę separatyści twierdzili, że przejęli stację kolejową w przemysłowym regionie Donbasu we wschodniej Ukrainie, wzywając władze ukraińskie do powstrzymania ataku za pomocą wyrafinowanej broni Zachodu.

Postępy sił rosyjskich wzbudziły obawy, że miasta w regionie staną w obliczu takiego samego horroru, jaki spotkał mieszkańców portowego miasta Mariupol w tygodniach poprzedzających jego upadek.

Piątkowe walki koncentrowały się na dwóch dużych miastach: Siwerodoniecku i pobliskim Łyczyńsku. To ostatnie obszary pod kontrolą Ukrainy w Ługańsku, jednej z dwóch prowincji wchodzących w skład Donbasu, a prorosyjscy separatyści kontrolowali część terytorium już od ośmiu lat. Władze twierdzą, że od rozpoczęcia wojny trzy miesiące temu w Siwerodoniecku zginęło już 1500 osób. Wspierani przez Rosję rebelianci twierdzili również, że zdobyli centrum kolejowe Lyman.

Gubernator Ługański ostrzegł, że wojska ukraińskie będą musiały wycofać się z Siwerodoniecka, aby uniknąć otoczenia. Przepowiedział jednak ostateczne zwycięstwo Ukrainy. „Analitycy przewidują, że w najbliższych dniach Rosjanie nie będą w stanie zdobyć regionu Ługańska” – napisał w piątek Siergiej Haidai w telegramie. „Mamy wystarczająco dużo mocy i środków, aby się chronić”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Jelski zaatakował także opozycję. W swoim nocnym przemówieniu wideo w piątek powiedział: „Jeśli najeźdźcy myślą, że Lyman lub Siverodonieck będą ich, to się mylą. Donbas będzie ukraiński.

Na razie burmistrz Siwierodoniecka Ołeksandr Strajk powiedział Associated Press, że „miasto jest systematycznie wyburzane – 90% budynków w mieście jest uszkodzonych”.

Strajk określił warunki w Siwerodoniecku jako przypominające wojnę o Mariupola. Znajduje się w Doniecku, drugiej prowincji Donbasu. Teraz w ruinie, portowe miasto zostało uderzone przez siły rosyjskie podczas prawie trzymiesięcznego oblężenia, które zakończyło się w zeszłym tygodniu. Kiedy Rosja twierdziła, że ​​schwytała. Ponad 20 000 cywilów Obawiał się śmierci.

READ  Pacjenci dializowani wracają do domu chorzy: 18 z nich jest w stanie krytycznym – Najnowsze wiadomości z Türkiye

Przed wojną Żywrodoneck liczył około 100 000 mieszkańców. Strajk powiedział, że w mieście było od 12 do 13 tysięcy osób, ukrywających się w schronach i w większości odizolowanych od innych części Ukrainy. Co najmniej 1500 osób zginęło tam 93 dnia wojny. Burmistrz powiedział, że liczba ta będzie obejmować osoby zabite w pożarach spowodowanych ostrzałem lub uderzeniami rosyjskich rakiet, a także osoby, które zginęły z powodu urazów zwyrodnieniowych, nieleczonych chorób, niedoborów leków lub uwięzienia w gruzach.

W północno-wschodniej części miasta rosyjskie grupy szpiegowskie i sabotażowe próbowały przejąć hotel Mir i jego okolice, powiedział Strike.

Badanie Institute for the Study of War z waszyngtońskiego think tanku mówi, że rosyjską strategię dla Donbasu można znaleźć w Mariupolu, gdzie rząd moskiewski koordynuje jego kontrolę poprzez środki, w tym programowanie transmisji i modyfikację programów szkolnych.

Generał Philip Breitlow, były szef europejskiego dowództwa NATO ds. NATO, powiedział w piątek grupie z Waszyngtonu zorganizowanej przez agencję ds. Bliskiego Wschodu, że Rosja „po raz kolejny wydaje się, że dostosowała swoje intencje, a teraz wydaje się, że próbuje z niepokojem”.

Jednak ta agresja może przynieść odwrotny skutek, drastycznie zmniejszając arsenał Rosji. Nawiązując do oceny brytyjskiego Ministerstwa Obrony, analityk wojskowy Ołeh Żtanow powiedział, że Rosja rozmieściła 50-letnie czołgi T-62, dodając, że „drugiej co do wielkości armii świata zabrakło zmodernizowanego sprzętu”.

Wspierani przez Rosję rebelianci powiedzieli w piątek, że zdobyli Lyman, główny dworzec kolejowy w Doniecku, dwa kolejne miasta pod kontrolą Ukrainy. Ukraiński doradca prezydenta Oleksi Arrestowicz przyznał się do straty w czwartek wieczorem, choć rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony poinformował w piątek, że jego wojska całkowicie wypędziły rosyjskie wojska.

Gdy nadzieje Ukrainy na zablokowanie rosyjskiego postępu wyblakły, minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba zaapelował do Zachodu o ciężką broń, mówiąc, że jest to obszar wyraźnych korzyści dla Rosji.

READ  Komentarz lidera MHP Devleta Paheli na temat Kemala Kılıçdaroğlu

„Bez artylerii nie bylibyśmy w stanie ich odepchnąć bez wielu systemów rakietowych” – powiedział.

Departament Obrony USA nie potwierdził Raport CNN Administracja Bidena przygotowuje się do wysłania na Ukrainę systemów rakietowych dalekiego zasięgu, być może w przyszłym tygodniu. „Z pewnością jesteśmy świadomi i świadomi tego, czego Ukraińcy, znani jako wielorakietowy system rakietowy, słuchają prywatnie i publicznie. I nie będę podejmował decyzji, które jeszcze nie zostały podjęte” – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Wolontariusze mieli nadzieję na ewakuację 100 osób z małego miasteczka na południe od Siwerodoniecka. Było to trudne zadanie: wielu ewakuowanych z Buckmutt było w podeszłym wieku lub niedołężnych i musieli być niesieni na miękkich noszach i wózkach inwalidzkich z budynków mieszkalnych.

Przez miasto śmigały minibusy i furgonetki, zabierając dziesiątki ludzi na pierwszy etap długiej podróży na zachód.

Mark Buckbert, amerykański wolontariusz pracujący z brytyjską organizacją charytatywną RefugEase, powiedział: „Buckmud jest obecnie obszarem wysokiego ryzyka. Staramy się ewakuować jak najwięcej osób”.

Na północy sąsiednia Białoruś – wykorzystywana przez Rosję jako platforma przed inwazją – ogłosiła w piątek, że wysyła wojska w kierunku granicy z Ukrainą.

Niektórzy europejscy przywódcy starali się negocjować z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w sprawie złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego. Pogorszyła się niezdolność Ukrainy do wysyłania milionów ton zboża i innych produktów rolnych.

Moskwa dążyła do zrzucenia winy za kryzys żywnościowy na Zachód, wzywając swoich przywódców do zniesienia istniejących sankcji.

Putin powiedział w piątek prezydentowi Austrii Carlowi Nehemiaszowi, że Ukraina powinna usunąć kopalnie czarnomorskie i umożliwić bezpieczną żeglugę. Rosja i Ukraina handlowały za kopalnie w pobliżu ukraińskich portów.

Biuro Nehmara poinformowało, że obaj przywódcy dyskutowali o przeniesieniu więźniów i że Putin zapowiedział, że wysiłki na rzecz przeniesienia jednego więźnia będą „zintensyfikowane”.

READ  Wiadomości o inflacji przekazane przez ministra skarbu i finansów Şimşka: „Plan działa jak w zegarku” – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

___

Karmanov zameldował się z LV na Ukrainie. Andrea Rosa w Charkowie na Ukrainie, Andrew Hearing w Nowym Jorku oraz dziennikarze Andhra z całego świata.

___

Historia została zredagowana, aby poprawić fakt, że 1500 osób zginęło w samym Siwerodoniecku, a nie w całym Donbasie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *