UE podzieliła się w sprawie zakazu wizowego dla rosyjskich turystów

BREAK, 30 sierpnia (Reuters) – Niemcy i Francja wspólnie ostrzegają przed zakazem wydawania wiz turystycznych dla Rosjan, mówiąc, że taki ruch zalecany przez inne państwa członkowskie UE miałby negatywny skutek.

Dystrybucja wiz turystycznych będzie centralnym punktem spotkania ministrów spraw zagranicznych w Pradze we wtorek i środę. Dyskutują o tym, jakie dalsze kroki można podjąć, aby umożliwić Rosji kontynuację półrocznej okupacji Ukrainy.

„Ostrzegamy przed daleko idącymi ograniczeniami naszej polityki wizowej, aby zapobiec przenikaniu rosyjskiej narracji i wywołaniu efektów flagi i / lub alienacji przyszłych pokoleń” – powiedziały Francja i Niemcy we wspólnej notatce widzianej przez Reutersa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Kreml powiedział, że apele o zakaz wizowy dla rosyjskich turystów są najnowszym przykładem antyrosyjskiej agendy Zachodu.

„Krok po kroku, zarówno Bruksela, jak i poszczególne stolice europejskie wykazują zupełny brak rozsądku” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

– To bardzo poważne decyzje skierowane przeciwko naszym obywatelom i na pewno takie decyzje nie mogą pozostać bez odpowiedzi – dodał.

„Ale odpowiadając, zrobimy to w sposób, który najlepiej służy naszym interesom i chroni interesy naszych obywateli”.

Dwa wiodące kraje UE, Niemcy i Francja, argumentują, że rosyjskie wnioski wizowe powinny być dokładnie analizowane pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa, ale uważają, że wizy nadal powinny być wydawane.

„Nie możemy rezygnować ze wspierania elementów prodemokratycznych w społeczeństwie rosyjskim” – powiedzieli. „Nasza polityka wizowa musi to odzwierciedlać i nadal umożliwiać publiczne kontakty w UE z obywatelami rosyjskimi, którzy nie są związani z rosyjskim rządem.

„Po pierwsze, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w instytucjach demokratycznych, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń” – dodali.

Jasna wiadomość

Inne, zwłaszcza wschodnie i nordyckie państwa członkowskie, zdecydowanie opowiadały się za zakazem.

READ  Ruch w partii CHP i IYI! Rozpoczyna się Gra o Tron

„To dla mnie bardzo prowokacyjne, że widzisz Rosjan na europejskich plażach w południowej Europie, podczas gdy Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat nie mogą opuścić swojego kraju, ale muszą walczyć o swoją wolność” – powiedział duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. Zeszły tydzień.

„Myślimy, że razem w Europie możemy ograniczyć i odciąć turystów z Rosji, a to wyśle ​​jasny sygnał do (prezydenta) Putina”.

Dyplomata i ministrowie spraw zagranicznych UE mogliby co do zasady zgodzić się na zerwanie z Rosją umowy o ułatwieniach wizowych, co oznaczałoby, że Rosjanie mieliby dłuższą procedurę i płaciliby 80 euro zamiast 35 za wizy unijne, ale podziały w sprawie zakazu wiz turystycznych są głębokie. Wszelkie zawarte w nich umowy.

Rosjanie często wjeżdżają do UE przez granice lądowe Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Finlandii – powiedział w zeszłym tygodniu litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. . Czytaj więcej

Tymczasem ministrowie obrony na spotkaniu w Pradze zgodzą się co do zasady na mniej kontrowersyjną decyzję o zorganizowaniu wspólnych ćwiczeń wojskowych dla wojsk ukraińskich.

Szef polityki zagranicznej UE Joseph Borrell powiedział, że ma nadzieję, że ministrowie dadzą zielone światło do rozpoczęcia misji szkoleniowej UE dla Ukrainy.

„Wiele krajów UE zapewnia już obiekty szkoleniowe dla Ukraińców, ale myślę, że dobrze byłoby zapewnić, aby UE robiła to zbiorowo w sposób zorganizowany” – powiedział Simon Coveney, minister spraw zagranicznych Irlandii. W Pradze.

Holandia również poparła ten pomysł, twierdząc, że prowadzi ćwiczenia z rozminowywaniem z Niemcami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Sabine Siebold, Jana Lopatki, Ingrid Melander i Barta Meijera; Ingrid Melander; Montaż przez Alexa Richardsona i Eda Osmond

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  prof. Dr. Ostrzeżenie Şena „La Niña”: dotknie to także Turcję! Minister Özaseki: Temperatura będzie powyżej 40 stopni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *