Tureccy naukowcy to zrobili! Po raz pierwszy na świecie…

Tureccy naukowcy to zrobili! Po raz pierwszy na świecie…

Dokonali tego tureccy naukowcy po raz pierwszy na świecie. Dokonał tego wykładowca Wydziału Elektryki i Elektroniki Uniwersytetu Hetyckiego, dr. Przygotowane przez Bilgehana Doslu, profesora nadzwyczajnego na Politechnice Karadenis. Dr. Önder Aydemir i dr. W badaniach, w których jako badacz brał udział wykładowca Semaledin Shimsek, udało się wykryć choroby serca za pomocą rozwiniętego elektronicznego nosa na poziomie 97%. Pomyślne wyniki uzyskano w badaniach diagnostycznych przeprowadzonych za pomocą nosa elektronicznego w Klinice Kardiologii Szpitala Kształceniowo-Badawczego im. Erol Olgok Uniwersytetu Hetyckiego. Kierownik Kardiologii prof. Dr. Badanie przeprowadzono pod kierunkiem Yusufa Karavelioglu, badając oddech pacjentów i osób zdrowych, które zgłosiły się do poradni kardiologicznej. Ochotnicy biorący udział w badaniu napełniali 10-litrowe sterylne worki własnym oddechem, przedmuchując sterylny ustnik. Oddechy w tych workach rejestrowano jako dane do komputera za pośrednictwem elektronicznego nosa wyposażonego w czujniki gazu.

Pierwszy na świecie

W badaniu pobrano łącznie 362 próbki oddechu od 81 uczestników i przesłano je do opracowanego systemu. W wyniku badania oddech osób przebywających na oddziale intensywnej terapii po zawale serca został oddzielony od oddechu osób bez bloku lub choroby serca z dokładnością do 97,19%. W tym samym badaniu oddech osób z blokiem serca i osób bez chorób serca wykryto z dokładnością do 81,48%. Urządzenie, opatentowane w 2019 r. i opatentowane w 2022 r., zamienia komputer w urządzenie, z którego można korzystać. Ponadto badanie to opublikowano w formie artykułu w czasopiśmie cieszącym się międzynarodowym uznaniem. Elektroniczny nos, który wykrywa choroby serca poprzez oddychanie, został po raz pierwszy zaprezentowany na targach nauki i technologii organizowanych przez Uniwersytet Hittite.

Stworzony przez tureckich naukowców

Informację o elektronicznym urządzeniu nosowym przekazał wykładowca dr hab. Pilkehan Doslu powiedział, że na całym świecie prowadzi się badania nad chorobami za pomocą elektronicznych nosów, a zwłaszcza choroby nowotworowe, które można obecnie diagnozować za pomocą elektronicznych nosów.

READ  Herbata: Wielka Brytania odpowiada amerykańskiemu naukowcowi, który twierdzi, że „właściwą herbatę należy parzyć z solą”

Twierdząc, że istnieją badania w tym zakresie, dr hab. Bilgehan Doslu powiedział: „Profesor Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Hetyckiego w Szpitalu Szkoleniowo-Badawczym im. Erol Olok na Uniwersytecie Hetyckim. Dr. W 2015 roku pod kierunkiem Yusufa Karavelioglu rozpoczęliśmy badanie dotyczące wykrywania chorób serca na podstawie oddychania. Wyniki zaczęliśmy uzyskiwać w latach 2018–2019. Był w stanie oddzielić oddech pacjentów z zawałem serca od oddechów osób zdrowych z 97-procentową dokładnością. Po raz kolejny udało mu się z dużą dokładnością rozróżnić oddech osób zdrowych od oddechu innych pacjentów w chorobach niedrożności naczyń i niewydolności serca. Złożyliśmy na to wniosek patentowy w 2019 roku. Nasz patent został zarejestrowany w 2022 roku. Postanowiliśmy rozwinąć tę metodę w wyrób medyczny. „Rozpoczęliśmy ten program na Uniwersytecie Hitt” – powiedział.
Prezentowany elektroniczny nos przykuł uwagę gości festiwalu nauki i technologii zorganizowanego przez Uniwersytet Hetycki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *