Dokonał tego wykładowca Wydziału Elektryki i Elektroniki Uniwersytetu Hetyckiego, dr. Przygotowane przez Bilgehana Doslu, profesora nadzwyczajnego na Politechnice Karadenis. Dr. Önder Aydemir i dr. W badaniach, w których jako badacz brał udział wykładowca Semaledin Shimsek, udało się wykryć choroby serca za pomocą rozwiniętego elektronicznego nosa na poziomie 97%.
Pomyślne wyniki uzyskano w badaniach diagnostycznych przeprowadzonych za pomocą nosa elektronicznego w Klinice Kardiologii Szpitala Kształceniowo-Badawczego im. Erol Olgok Uniwersytetu Hetyckiego. Kierownik Kardiologii prof. Dr. Badanie przeprowadzono pod kierunkiem Yusufa Karavelioglu, badając oddech pacjentów i osób zdrowych, które zgłosiły się do poradni kardiologicznej. Ochotnicy biorący udział w badaniu napełniali 10-litrowe sterylne worki własnym oddechem, przedmuchując sterylny ustnik.
Oddechy w tych workach rejestrowano jako dane do komputera za pośrednictwem elektronicznego nosa wyposażonego w czujniki gazu.
Pobrano 362 próbki oddechu
W badaniu pobrano łącznie 362 próbki oddechu od 81 uczestników i przesłano je do opracowanego systemu. W wyniku badania stwierdzono, że oddech osób przebywających na oddziale intensywnej terapii po zawale serca został oddzielony od oddechu osób z blokiem serca lub bez chorób serca z dokładnością do 97,19%. W tym samym badaniu oddech osób z blokiem serca i osób bez chorób serca wykryto z dokładnością do 81,48%. Urządzenie, opatentowane w 2019 r. i opatentowane w 2022 r., zamienia komputer w urządzenie, z którego można korzystać. Ponadto badanie to opublikowano w formie artykułu w czasopiśmie cieszącym się międzynarodowym uznaniem. Elektroniczny nos, który wykrywa choroby serca poprzez oddychanie, został po raz pierwszy zaprezentowany na targach nauki i technologii organizowanych przez Uniwersytet Hittite.
Informację o elektronicznym urządzeniu nosowym przekazał wykładowca dr hab. Pilkehan Doslu powiedział, że na całym świecie prowadzi się badania nad chorobami za pomocą elektronicznych nosów, a zwłaszcza choroby nowotworowe, które można obecnie diagnozować za pomocą elektronicznych nosów.
„Potrafi rozróżniać z 97-procentową dokładnością”.
Twierdząc, że istnieją badania w tym zakresie, dr hab. Bilgehan Doslu powiedział: „Profesor Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Hetyckiego w Szpitalu Szkoleniowo-Badawczym im. Erol Olok na Uniwersytecie Hetyckim. Dr. W 2015 roku pod kierunkiem Yusufa Karavelioglu rozpoczęliśmy badanie dotyczące wykrywania chorób serca na podstawie oddychania. Wyniki zaczęliśmy uzyskiwać w latach 2018–2019. Był w stanie oddzielić oddech pacjentów z zawałem serca od oddechów osób zdrowych z 97-procentową dokładnością. Po raz kolejny udało mu się z dużą dokładnością rozróżnić oddech osób zdrowych od oddechu innych pacjentów w chorobach niedrożności naczyń i niewydolności serca. Złożyliśmy na to wniosek patentowy w 2019 roku. Nasz patent został zarejestrowany w 2022 roku. Postanowiliśmy rozwinąć tę metodę w wyrób medyczny. „Rozpoczęliśmy ten program na Uniwersytecie Hitt” – powiedział.
Prezentowany elektroniczny nos przykuł uwagę gości festiwalu nauki i technologii zorganizowanego przez Uniwersytet Hetycki.
„Rozrabiaka. Internetowy ćpuna. Telewizyjny znawca. Fanatyk alkoholu. Praktyk piwa. Oddany myśliciel. Rozwiązuje problemy. Pisarz. Znawca kawy”.