Trump i prawicowy prawnik byli częścią „kryminalnego spisku”, aby obalić wybory w 2020 r., twierdzi komisja 6 stycznia

Zgłoszenie jest częścią próby przekonania sędziego, aby zezwolił panelowi na dostęp do e-maili od prawnika John Eastman, który powołuje się na tajemnicę prawnika-klienta. Komitet powiedział, że pomógł zaaranżować spisek.

Zgłoszenie jest jak dotąd najbardziej obszernym komunikatem od śledczych Izby z 6 stycznia, którzy próbują uzyskać e-maile Eastmana – i pojawia się na długo przed opublikowaniem przez komisję wyborczą Izby końcowego raportu na temat ustaleń dotyczących Trumpa. Członkowie Izby zasygnalizowali również, że mogą skierować sprawę do Departamentu Sprawiedliwości w sprawie Trumpa, w zależności od ich ustaleń, a argumenty Izby mogą być postrzegane jako zapowiedź sprawy, którą mogą wytoczyć prokuratorzy federalni.

W 61-stronicowym wniosku sądowym w środę, prawnicy Izby napisali: „Dowody i informacje dostępne dla Komisji potwierdzają przekonanie w dobrej wierze, że pan Trump i inni mogli być zaangażowani w czyny przestępcze i/lub oszukańcze, oraz że powód jest w realizacji tych działań wykorzystano pomoc prawną.”

Eastman i Trump nie zostali oskarżeni o żadne przestępstwo przez prokuratorów federalnych ani stanowych, a żaden z czołowych doradców Trumpa nie został oskarżony o przestępstwa związane z 6 stycznia.

Izba nie ma możliwości wniesienia zarzutów karnych. Sędzia nadzorujący pozew cywilny sam sprawdzi e-maile i zdecyduje, czy należy je chronić.

Aby to uzasadnić, Izba wskazała na działania Trumpa mające na celu obalenie wyborów, argumentując, że usiłował on w sposób przestępczy uniemożliwić Kongresowi zaświadczenie o utracie prezydentury.

„Prezydent dzwonił i spotykał się z urzędnikami państwowymi, wielokrotnie spotykał się z urzędnikami Departamentu Sprawiedliwości, tweetował i mówił o tych kwestiach publicznie, a także zaangażował się w osobistą kampanię, aby przekonać opinię publiczną, że wybory zostały splamione powszechnym oszustwem”. napisali prawnicy Izby.

„Dowody potwierdzają wniosek, że prezydent Trump i członkowie jego kampanii wiedzieli, że nie zdobył wystarczającej liczby uprawnionych stanowych głosów wyborczych, aby zostać ogłoszonym zwycięzcą wyborów prezydenckich w 2020 r. podczas Wspólnej Sesji Kongresu 6 stycznia, ale prezydent mimo wszystko starał się wykorzystać wiceprezesa do manipulowania wynikami na swoją korzyść.”

READ  Wyniki UFC 278: Usman vs. Edwardsa 2

Przytoczyli również wywiad z czołowym doradcą w administracji Trumpa, Keithem Kelloggiem, który podsłuchał, jak Trump wywiera presję na ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a rankiem 6 stycznia 2021 r., aby zablokować głosowanie w Kongresie.

„Słowa — i ja też nie pamiętam dokładnie, ale coś takiego, tak. Jakbyś nie był wystarczająco twardy, aby wykonać telefon”, zacytowali wypowiedź Kellogga, powołując się na jego zeznania w Kongresie, które wcześniej nie zostały opublikowane.

Przedstawiając swój spiskowy argument w zgłoszeniu, komisja Izby skupiony na nacisku na Pence.

„Spiskowcy utrudniali również legalną funkcję rządu, naciskając wiceprezydenta, aby naruszył jego obowiązek liczenia świadectw wyborczych przedstawianych z niektórych stanów. Jako alternatywę wezwali wiceprezydenta do opóźnienia liczenia, aby umożliwić ustawodawcom stanowym zebranie się i wybranie zastępcy elektorów” – pisali.

„Oczywistym celem tych wysiłków było obalenie wyników wyborów prezydenckich w 2020 roku i ogłoszenie Donalda Trumpa zwycięzcą. W ten sposób spisek miał na celu utrudnianie i ingerowanie w prawidłowe funkcjonowanie rządu Stanów Zjednoczonych” – dodała Izba.

Zgłoszenie w Izbie w środę bardzo szczegółowo ujawniło, w jaki sposób urzędnicy administracji Trumpa odpierali nalegania ówczesnego prezydenta, aby rząd federalny zablokował wynik wyborów.

Kierownictwo Departamentu Sprawiedliwości powiedziało komisji, zgodnie z transkrypcjami, które Izba przedłożyła sądowi, że Trump osobiście naciskał na nich, aby zbadali oszustwa wyborcze i że nie zorganizują konferencji prasowej, której on chciał.

Richard Donoghue, były zastępca prokuratora generalnego Trumpa, zeznał, że ówczesny prezydent specjalnie naciskał na Departament Sprawiedliwości, by nazwać całe wybory „skorumpowanymi”.

„Chciał, abyśmy powiedzieli, że są skorumpowane. Było to zgodne z niektórymi rzeczami, o których mówił w innych punktach. Departament powinien publicznie powiedzieć, że wybory są skorumpowane, podejrzane lub niewiarygodne. W pewnym momencie wspomniał o możliwości „Donoghue zeznawał, zgodnie z zeznaniami Izby.

A Greg Jacob, czołowy prawnik w biurze wiceprezydenta, powiedział Eastmanowi w e-mailu z 6 stycznia, że ​​„z dużym szacunkiem” nie wierzy, by jakikolwiek sędzia Sądu Najwyższego zaaprobował teorie prawne Eastmana. „A dzięki twoim bzdurom jesteśmy teraz w stanie oblężenia” – podpisał Jacob w e-mailu o 12:14, 6 stycznia.

Zeznania świadków procesu z 6 stycznia rozpoczynają się przesłuchaniem zeznań dźwiękowych i emocjonalnych policji Kapitolu

Zgłoszenie ujawniło również, że Jason Miller, były starszy doradca Trumpa, powiedział komitetowi, że Trump został poinformowany po wyborach „w dość dosadny sposób”, że zamierza przegrać.

Mniej więcej 6 stycznia Eastman, konserwatywny prawnik pracujący z zespołem prawnym ówczesnego prezydenta Trumpa, był kluczowym głosem głoszącym teorię, że Pence może stanąć na drodze Joe Bidenzwycięstwo wyborcze. Wybitni konserwatywni prawnicy, a także Pence i jego doradcy w dużej mierze potępili teorię Eastmana jako bezsensowną i niemożliwą do zrealizowania.
Izba wezwała Eastmana do sądu E-maile z Uniwersytetu Chapmanjego były pracodawca, w ostatnich miesiącach, ale Eastman udał się do sądu, aby zablokować przekazanie tysięcy dokumentów – twierdząc, że są to jego poufne kontakty między prawnikiem a klientem.

Jednym ze sposobów, w jaki Izba może próbować przezwyciężyć to roszczenie o zachowanie poufności, jest wykazanie w sądzie wiadomości o trwających lub przyszłych przestępstwach lub oszukańczej działalności. Obecnie przedmiotem sporu w sądzie jest ponad 100 e-maili, które według Eastmana są częścią jego reprezentacji Trumpa od 4 stycznia do 7 stycznia 2021 r., i łącznie ponad 10 000 e-maili, które Eastman stara się ukryć przed komisją.

Departament Sprawiedliwości obciążył ponad 750 uczestników, w tym niektórzy mówią, że są zaangażowani w spiskiw pro-Trumpowych zamieszkach na Kapitolu Stanów Zjednoczonych, które przerwały Kongresowi jego sesję poświadczającą wybory.

Argument w Izbie w środę oskarża Trumpa o spisek w celu popełnienia tego samego rodzaju przestępstw, za które wielu jego zwolenników, którzy włamali się na teren Kapitolu, zostało uznanych za winnych.

READ  Lokalizacja: Esanler! Podszedł do okna i próbował otworzyć zasłonę, usłyszał krzyk i przybiegł.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły w środę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *