Według NASA obie te planety składają się z wodyCNN

Dwie odległe planety Prawdopodobnie z wodyWedług badań przeprowadzonych za pomocą teleskopów NASA Hubble i Spitzer.

Tak zwane „wodne światy” krążą wokół czerwonego karła, znacznie mniejszej i chłodniejszej gwiazdy. Zgodnie z komunikatem prasowym NASA Jet Propulsion Laboratory.

NASA donosi, że w gwiazdozbiorze Lutni są oddalone o 218 lat świetlnych planety wodne. I są „niepodobne do żadnych planet znalezionych w naszym Układzie Słonecznym” – powiedziała agencja.

Stwierdzono, że planety składają się głównie z wody Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy Czwartek. Zespół badawczy, kierowany przez Caroline Bialet, doktorantkę w Instytucie Badań nad Egzoplanetami Uniwersytetu w Montrealu, wykorzystał teleskopy kosmiczne Hubble’a i Spitzera do znalezienia odległego układu planetarnego.

Układ planetarny, który badali, nazywa się Kepler-138, ponieważ znajduje się w polu widzenia sondy Kepler należącej do NASA. Naukowcy są świadomi istnienia trzech egzoplanet — termin określający planety poza Układem Słonecznym — w układzie Kepler-138, ale odkryli tylko, że dwie z nich składają się z wody.

Znaleźli również dowody na istnienie czwartej planety, która nie została jeszcze opisana.

Jednak odkrycie nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy nie wykryli bezpośrednio wody w egzoplanetach Kepler-138c i Kepler-138d. Zamiast tego porównali rozmiary i masy planet z modelami dla porównania.

Kiedy porównali planety z modelami, odkryli, że „znacząca część ich masy – do połowy – musi być zbudowana z materiału lżejszego od skały, ale cięższego niż wodór lub hel”.

NASA twierdzi, że najbardziej pożądanym materiałem jest woda, lżejsza od skały, ale cięższa od wodoru czy helu.

„Wcześniej myśleliśmy, że planety nieco większe od Ziemi to duże kule z metalu i skał, jak pomniejszona wersja Ziemi, dlatego nazwaliśmy je superziemiami” – powiedział Björn Bennek, współautor badania. Profesor astrofizyki, Uniwersytet w Montrealu, w publikacji. „Jednak teraz pokazaliśmy, że te dwie planety, Kepler-138c i d, mają zupełnie inną naturę i że duża część ich całej masy składa się z wody”.

„To doskonały dowód na istnienie planetarnych wodnych światów, typu, o którym astronomowie od dawna spekulowali” – powiedział Benneck.

Według NASA planety te mogą być otoczone atmosferą pary wodnej o wysokiej temperaturze.

„Temperatura atmosfery Kepler-138D może przekraczać temperaturę wrzenia wody i spodziewamy się gęstej, gęstej atmosfery zbudowanej z pary wodnej na tej planecie” – powiedział Pialet w komunikacie. „Pod tą atmosferą pary może znajdować się woda w stanie ciekłym pod wysokim ciśnieniem, a nawet woda w innej fazie, która występuje pod wysokim ciśnieniem, zwana płynem nadkrytycznym”.

„Wodne światy” leżą poza strefą nadającą się do zamieszkania ich gwiazdy – regionem, w którym temperatury pozwalają na obecność wody w stanie ciekłym na powierzchni skalistej planety, która mogłaby podtrzymywać życie. Ale nowa planeta opisana przez naukowców, Kepler 138-e, znajduje się dokładnie w tej strefie.

READ  Niesamowite obrazy pokazują wszechświat jak nigdy dotąd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.