Tajwan: Druga delegacja Kongresu USA pod przewodnictwem Eda Markeya odwiedza Tajpej.

Nowa, pięcioosobowa delegacja odwiedza samorządną wyspę w celu „potwierdzenia poparcia Ameryki dla Tajwanu” i „promowania stabilności i pokoju w Cieśninie Tajwańskiej”, powiedział rzecznik Markeya w oświadczeniu.

W skład delegacji wchodzą przedstawiciele Demokratów John Karamendi, Alan Lowenthal i Don Beyer oraz republikanin Amuah Amata Coleman Rathewagen.

Podczas wizyty delegacja pod przewodnictwem markiza spotka się z tajwańskim prezydentem Tsai Ing-wenem i ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz omówi kwestie bezpieczeństwa i handlu z Komitetem Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Narodowego parlamentu Tajwanu, powiedział minister spraw zagranicznych Tajwanu. .

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ciepło przywitało delegację i podziękowało za okazanie silnego poparcia USA dla Tajwanu pomimo rosnących napięć z Pekinem.

Rzecznik senatora powiedział, że „spotka się z wybranymi przywódcami i członkami sektora prywatnego w celu omówienia wspólnych interesów, w tym zmniejszenia napięć w Cieśninie Tajwańskiej i rozszerzenia współpracy gospodarczej, w tym inwestycji w półprzewodniki”.

Chiny Kongres jeszcze nie skomentował wizyty.
Rządząca Chińska Partia Komunistyczna uważa Tajwan za jej część i chociaż nigdy go nie kontrolowała, od dawna przysięga, że ​​w razie potrzeby „ponownie zjednoczy” wyspę z Chinami kontynentalnymi. Przed wizytą Pelosiego Pekin wielokrotnie ostrzegał, że jeśli podróż pójdzie naprzód – posuwa się nawet do ostrzeżenia Prezydent USA Joe Biden Aby ci, którzy igrają z ogniem, przez niego „zginęli”.

Podczas swojej wizyty na Tajwanie Pelosi, kalifornijska demokratka, powiedziała, że ​​zamierza jasno powiedzieć, że Stany Zjednoczone „nie opuszczą” demokratycznie rządzonej wyspy.

W odpowiedzi na wizytę prelegenta chińskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęło ćwiczenia zarówno na morzach, jak iw przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu. Oprócz ćwiczeń Pekin odwołał przyszłe rozmowy telefoniczne między chińskimi i amerykańskimi szefami obrony, zawiesił dwustronne rozmowy klimatyczne i pozwolił Pelosi i jej najbliższej rodzinie.

Jest Biały Dom Wezwany Ambasador Chin potępił działania militarne i podkreślił dążenie USA do uniknięcia kryzysu w regionie. Biały Dom powiedział, że nie ma żadnych zmian w amerykańskiej polityce „jednych Chin” i że Waszyngton uznaje Chińską Republikę Ludową za jedyny legalny rząd Chin.

Stany Zjednoczone utrzymują bliskie, nieoficjalne stosunki z Tajwanem i są prawnie zobowiązane do dostarczania Tajwanowi broni obronnej. Ale celowo pozostaje niejasne, czy będzie bronić Tajwanu w przypadku chińskiej inwazji, znanej jako „strategiczna niejednoznaczność”.

READ  Anglia vs Francja Podsumowanie: wynik, gole, najciekawsze momenty | Mistrzostwa Świata w Katarze 2022

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Daniela Diaz z CNN, Jeremy Herb, Wayne Chang i Rhea Mogul przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *