Świat czeka na ważne spotkanie po 24 latach… Wizyta Putina w Korei Północnej, która zaniepokoiła Amerykę! Pierwsze oświadczenie Białego Domu

Data utworzenia: 18 czerwca 2024 14:35

Korea Północna przygotowuje się do pierwszej od 24 lat wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina. Kreml potwierdził dwudniową wizytę po miesiącach spekulacji.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dziś wieczorem Putin po raz pierwszy od 24 lat postawi stopę w stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Ostatni raz rosyjski przywódca odwiedził Koreę Północną w 2000 r., kiedy Kim Dzong Il, ojciec obecnego przywódcy Kim Dzong Una, rządził Koreą Północną.

Obaj przywódcy, Putin i Kim Dzong Un, spotkali się w zeszłym roku we Władywostoku w Rosji, a Kim Dzong Un zaprosił rosyjskiego przywódcę do Korei Północnej.

Spotkanie Putin-Zhang Un przyciąga uwagę całego świata. Bo podczas spotkania obu przywódców może dojść do nowego porozumienia w sprawie poziomu współpracy wojskowej Rosji i Korei Północnej.

class=”medyanet-inline-adv”>

Oczekuje się, że oba kraje zacieśnią swoje więzi w dziedzinie kultury, rolnictwa, gospodarki i turystyki.

„Handel alternatywny, którego Zachód nie może kontrolować”

Przed swoją pierwszą od 24 lat wizytą prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w artykule dla prasy północnokoreańskiej, że między obydwoma krajami zostaną zbudowane „alternatywne mechanizmy handlowe i traktatowe, które nie są kontrolowane przez Zachód”.

Przed oficjalną wizytą w Korei Północnej prezydent Rosji Władimir Putin wyraził swoje poglądy na temat stosunków dwustronnych, publikując artykuł w gazecie Rodong Sinmun, oficjalnym wydawnictwie Partii Pracy Korei (WPK).

Świat czeka na kluczowe spotkanie po 24 latach… Pierwsze oświadczenie Białego Domu niepokoi Amerykę Korea Północna Putina

Podkreślając długą historię przyjaznych stosunków między Rosją a Koreą Północną, Putin powiedział: „Moja wizyta w Pjongjangu w 2000 r. i wizyta przewodniczącego Północnokoreańskiej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Kim Dzong Ila w Rosji w roku następnym wyznaczyły nowy i ważny punkt zwrotny. Stosunki między obydwoma krajami: „Obecny przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un z pewnością podąża za linią wyznaczoną przez jego poprzedników, Kim Ir Sena i Kim Dzong-ila, wybitnych mężów stanu i przyjaciół narodu rosyjskiego”. powiedział Putin. „Uwierzyłem w to po raz kolejny podczas spotkania na rosyjskim kosmodromie Wostoknyj we wrześniu ubiegłego roku” – powiedział.

READ  „Nuklearny” atak z Polski na Rosję: jesteśmy gotowi

class=”medyanet-inline-adv”>

Pochwała wsparcia Pjongjangu dla Moskwy

Wskazując, że Rosja i Korea Północna aktywnie rozwijają obecnie wielostronne partnerstwo, Putin powiedział: „Oczekujemy, że Korea Północna zdecydowanie wesprze specjalne operacje wojskowe Rosji na Ukrainie i wyrazi swoją solidarność z nami w ważnych kwestiach międzynarodowych”.

Oświadczając, że stanowczo sprzeciwia się ambicjom „bloku zachodniego” zmierzającym do uniemożliwienia swoim protegowanym, Pjongjangowi, ustanowienia wielostronnego porządku światowego, Putin powiedział, że celem Stanów Zjednoczonych i ich zwolenników jest zadanie Rosji „strategicznej porażki”.

class=”medyanet-inline-adv”>

Świat czeka na kluczowe spotkanie po 24 latach… Pierwsze oświadczenie Białego Domu niepokoi Amerykę Korea Północna Putina

Obiecaj wsparcie Korei Północnej

Putin podkreślił, że są szczęśliwi, że Korea Północna skutecznie broni swoich interesów pomimo dziesięcioleci nacisków gospodarczych, prowokacji, zastraszania i gróźb militarnych ze strony USA. „Podobnie jak wczoraj Putin powiedział, że Rosja zawsze będzie wspierać Koreę Północną i jej bohaterski naród w ich walce o niepodległość, wolność i rozwój, współpracę, wzmacnianie naszej suwerenności, pogłębianie stosunków gospodarczych i handlowych, poprawę stosunków w dziedzinie pomocy humanitarnej oraz zwiększenie dobra obywateli obu krajów” – powiedział.

class=”medyanet-inline-adv”>

Putin oświadczył, że jest gotowy na bliższą współpracę, aby stosunki międzynarodowe stały się bardziej demokratyczne i stabilne: „Stworzymy alternatywne mechanizmy handlu i wzajemnego porozumienia, które nie są kontrolowane przez Zachód. Razem przeciwstawimy się nielegalnym, jednostronnym ograniczeniom. „Jednocześnie zbudujemy równe i niepodzielne ramy bezpieczeństwa w Eurazji” – powiedział.

Świat czeka na kluczowe spotkanie po 24 latach… Pierwsze oświadczenie Białego Domu niepokoi Amerykę Korea Północna Putina

Pierwszy raport przyszedł z Ameryki: „Jesteśmy zaniepokojeni”.

W oświadczeniu Białego Domu wydanym przed wizytą Putina w Korei Północnej stwierdzono, że Waszyngton jest zaniepokojony bliskimi powiązaniami między Rosją a Koreą Północną.

class=”medyanet-inline-adv”>

„Nie jesteśmy zaniepokojeni wizytą Putina. Martwimy się pogłębieniem stosunków między tymi dwoma krajami” – powiedział reporterom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Kirby powiedział, że jego obawy wynikają „nie tylko z ciągłego używania północnokoreańskich rakiet balistycznych do ataków na cele ukraińskie, ale także tego, że może istnieć pewna wzajemność wpływająca na bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim”.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera nawiedza Maroko: wiele osób nie żyje

Świat czeka na kluczowe spotkanie po 24 latach… Pierwsze oświadczenie Białego Domu niepokoi Amerykę Korea Północna Putina

Obydwa kraje nie ukrywały swojej współpracy

Korea Północna dostarczyła Rosji amunicję artyleryjską z czasów radzieckich w celu wsparcia rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w zeszłym miesiącu prawodawcom, że oprócz amunicji i rakiet irańskie bezzałogowe statki powietrzne pomagają rosyjskiej armii „odbić się”.

Wiadomo również, że Korea Północna dostarcza Rosji rakiety balistyczne i sprzęt elektroniczny używany podczas wojny.

Uważa się, że w zamian Rosja zapewniła Korei Północnej program satelitarny i inną broń, pomoc gospodarczą i wsparcie dyplomatyczne. Kim Dzong Un odwiedził w zeszłym roku rosyjski Daleki Wschód i spotkał się z Putinem we Władywostoku podczas podróży, podczas której odwiedził fabrykę produkującą nowoczesne myśliwce oraz kosmodrom Wostoczny.

Istnieje obawa, że ​​wsparcie Korei Północnej ze strony Rosji zwiększy napięcie zarówno z „wrogim bratem” Korei Południowej, jak i ze Stanami Zjednoczonymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *