Straszny bilans: liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej podczas konfliktów wzrosła o 72 procent

ONZ Na sesji Rady Bezpieczeństwa (RB ONZ) zastępca koordynatora ONZ ds. pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych Msuya wygłosił wystąpienie przed ONZ w sprawie ochrony ludności cywilnej podczas konfliktu. Poinformował członków o rocznym sprawozdaniu Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa.

Odnotowując, że minęło 25 lat, odkąd Rada Bezpieczeństwa ONZ umieściła w swoim programie ochronę ludności cywilnej, Msuya przypomniał 75. rocznicę uchwalenia Konwencji genewskich o ochronie ludności cywilnej w konfliktach.

Msuya zwrócił uwagę, że rok 2023 był złym rokiem dla ochrony ludności cywilnej podczas konfliktu i zauważył, że ofensywa Hamasu z 7 października i ataki Izraela spowodowały bezprecedensowy poziom śmierci, zniszczenia i bólu.

„75 procent ludności Gazy zostało przymusowo przesiedlonych”. Msuya powiedział, że nadchodzi sztuczny głód.

Msuya powiedział, że w Gazie zginęło dziesiątki tysięcy ludzi i rozpoczęła się „wojna z dziećmi”.

Liczba zgonów w konfliktach wzrosła o 72 procent

Wspominając wybuch straszliwego konfliktu w Sudanie w 2023 r., Msuya powiedział, że zginęło dziesiątki tysięcy cywilów, a tysiące zostało rannych.

Z drugiej strony Msuya wskazał na wpływ trwających konfliktów na ludność cywilną w Demokratycznej Republice Konga, Birmie, Nigerii, Sahelu, Somalii, Syrii i na Ukrainie, mówiąc: „ONZ odnotowała w ubiegłym roku 33 tysiące ofiar śmiertelnych wśród cywilów. Uważamy, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe.” „To wzrost o 72 procent w porównaniu z rokiem poprzednim”. powiedział.

Podkreślając, że użycie broni wybuchowej ma niszczycielskie skutki dla ludności cywilnej, Msuya zauważył, że użycie tej broni jest główną przyczyną zgonów cywilów w Sudanie i na Ukrainie.

„Biorąc pod uwagę wszystkie konflikty, gdy na gęsto zaludnionych obszarach używana jest broń wybuchowa, 90 procent zabitych to cywile” – powiedział Msuya. powiedział.

110 milionów ludzi zostało wysiedlonych

Zwracając uwagę na przymusowe wysiedlenia podczas konfliktów, Msuya powiedział, że do połowy 2023 r. 110 milionów ludzi zostanie wysiedlonych w wyniku konfliktów, represji, przemocy i naruszeń praw człowieka.

READ  Bunt Wagnera w Rosji przypominał dialogi z Call of Duty 4

Msuya powiedział, że konflikt podsycił także głód, a 117 milionów ludzi w 19 strefach konfliktu zmaga się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Msuya stwierdził, że szkody wyrządzone ludności cywilnej w 2023 r. są alarmujące, a międzynarodowe prawo humanitarne i międzynarodowe przepisy dotyczące praw człowieka nie są przestrzegane – stwierdził Msuya. Od 25 lat nie był on wprowadzany do wiadomości publicznej.

„Musimy podwoić nasze wysiłki, aby strony konfliktu wypełniły swoje zobowiązania” – powiedział Msuya. Przekazał swoją wiadomość.

Wskazując na znaczenie ukarania sprawców, Msuya powiedział: „W tym kontekście musimy chronić niezależność i bezstronność Międzynarodowego Trybunału Karnego”. Dokonał swojej oceny.

Zapytaj Sudana Choygrima

Warto zauważyć, że Alice Wairimu Nderitu, Specjalna Doradczyni ONZ ds. Zapobiegania Ludobójstwu, w ogóle nie wspomniała o Gazie, gdy mówiła o bezpieczeństwie ludności cywilnej podczas konfliktu podczas sesji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Koncentrując się całkowicie na Sudanie, Nderitu powiedział: „Ludobójstwo nie następuje z dnia na dzień. Ludobójstwo jest częścią zaplanowanego i przeprowadzonego procesu”. wydał oświadczenie.

Nderitu powiedział, że od rozpoczęcia konfliktu w Sudanie w kwietniu 2023 r. trwają systematyczne i masowe ataki na niewinną ludność cywilną, a przeciwko ludności cywilnej popełniane są poważne przestępstwa.

Nalegając, aby ludność cywilna nie była chroniona w Sudanie, Nderitu powiedział, że w Darfurze i El Fasher cywile byli zabijani ze względu na kolor skóry i pochodzenie etniczne.

Nderitu zwrócił szczególną uwagę na wydarzenia w Darfurze i stwierdził, że zaobserwowano „zamiar zniszczenia” i że ataki na tle etnicznym są kontynuowane.

Nderitu, który stwierdził, że w Sudanie doszło do masowych grobów i bezprecedensowych przesiedleń, podkreślił, że sprawcy muszą zostać ukarani.

Choć od przyjęcia Konwencji Genewskich minęło 75 lat, Nderitu zauważył, że sytuacja w Sudanie jest „katastrofą w naszej świadomości” i podkreślił, że zostały naruszone zobowiązania międzynarodowe.

READ  Kanclerz Niemiec wzywa opozycję do współpracy: Obywatele mają dość, ja też

„Istnieje realne ryzyko ludobójstwa w Sudanie i rośnie z dnia na dzień” – stwierdził Enteridu, wzywając, aby nie marnować więcej czasu na ochronę ludności cywilnej w Sudanie. ostrzeżony.

Milczenie Enteritu w sprawie Gazy spotkało się już wcześniej z powszechną krytyką. Podczas gdy dziennikarze wyrażają swoje poglądy na codziennych konferencjach prasowych, około 50 ONZ Pracownicy przesłali list, w którym wyrazili swoje reakcje, do Specjalnego Doradcy ONZ ds. Zapobiegania Ludobójstwu.

Później 16 organizacji praw człowieka wysłało list do Sekretarza Generalnego ONZ Guterresa, w którym skrytykował brak reakcji Enteritu, „kiedy dochodzi do masakry Palestyńczyków”.

Organizacje praw człowieka kwestionują bezstronność Nderitu, twierdząc, że specjalny doradca nie może wykonywać swoich obowiązków „samodzielnie i bez narażenia na wpływy zewnętrzne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *