Siły ukraińskie przebijają się przez rosyjskie umocnienia na południu i posuwają się na wschód

  • Ukraina wygrywa dwa z czterech regionów anektowanych przez Rosję
  • Przywrócenie strategicznego centrum Lyman poprawia dostęp do Donbasu
  • Propozycja Elona Muska, aby zakończyć wojnę, jest potępiona przez Ukraińców
  • Ukraina twierdzi, że unieruchomiła 31 rosyjskich czołgów na południu

SWIATOHIRSK/KIJÓW, PAŹDZIERNIK. 4 (Reuters) – siły ukraińskie przełamały obronę rosyjską na południu kraju i rozszerzyły swoją szybką ofensywę na wschodzie, odzyskując kolejne terytorium na obszarach anektowanych przez Rosję i zagrażając liniom zaopatrzenia dla jej wojsk.

Ukraińscy urzędnicy i wspierany przez Rosję przywódca w regionie poinformowali w poniedziałek, że siły ukraińskie odbiły kilka wiosek wzdłuż strategicznego Dniepru, robiąc największy postęp na południu od początku wojny.

Siły ukraińskie na południu zniszczyły 31 rosyjskich czołgów i kilka wyrzutni rakiet, poinformowało wojskowe dowództwo operacji południowych w nocnej aktualizacji, nie podając szczegółów, gdzie miały miejsce walki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reuters nie mógł od razu zweryfikować kont z pola bitwy.

Podczas gdy Rosja próbowała podnieść stawkę poprzez aneksję ziemi, mobilizację i groźbę odwetu nuklearnego, natarcie na południe odzwierciedla ostatnie wydarzenia na Ukrainie na wschodzie.

Ukraina osiągnęła w zeszłym tygodniu znaczące zyski w dwóch z czterech okupowanych przez Rosję regionów w Moskwie – po tak zwanych referendach – głosami potępionymi przez rządy Kijowa i zachodnie jako nielegalne i przymusowe.

Na znak, że Ukraina nabiera rozpędu na froncie wschodnim, Reuters zobaczył w poniedziałek kolumny ukraińskich pojazdów wojskowych wzmacniające węzeł kolejowy Lyman, odbity w weekend, oraz posterunek dla wjazdu do Donbasu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że wojska Ukrainy zajęły miasta w kilku regionach bez podania szczegółów.

„Nowe skupiska ludności zostały wyzwolone w wielu regionach. Ciężkie walki toczą się na wielu odcinkach frontu” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo.

READ  Powell podniósł stopy procentowe o pół punktu procentowego

Serhiy Gaidai, gubernator Ługańska, jednego z dwóch regionów wchodzących w skład Donbasu, powiedział, że siły rosyjskie zajęły szpital psychiatryczny w mieście Swadowo, celem odbicia głównych miast Łysychańsk i Siwierodonieck.

„Budynek ma sieć podziemnych pomieszczeń, które zajęły pozycje obronne” – powiedział ukraińskiej telewizji.

Na południu wojska ukraińskie odbiły miasto Dacany na zachodnim brzegu rzeki Dniepr, która dzieli kraj, powiedział rosyjskiej telewizji państwowej Vladimir Zalto, szef rosyjskiej instalacji na okupowanych terytoriach ukraińskiej prowincji Chersoniu.

„Istnieją osiedla okupowane przez siły ukraińskie” – powiedział Salto.

Datsani jest około 30 km (20 mil) na południe od miejsca, gdzie front stał przed poniedziałkowym wyprzedzeniem, co oznacza szybki postęp bitwy na południu. Od pierwszych tygodni inwazji siły rosyjskie były okopane głównie w silnie ufortyfikowanych pozycjach wzdłuż ustalonej linii frontu.

Chociaż Ukraina nie przedstawiła jeszcze pełnego sprawozdania z wydarzeń, urzędnicy wojskowi i regionalni ujawnili pewne szczegóły.

Żołnierze ukraińskiego 128. Pułku Szturmowego Górskiego podnoszą niebiesko-żółtą flagę narodową w Myroliwce, wiosce między dawną linią frontu a Dnieprem, jak wynika z nagrania wideo opublikowanego przez Ministerstwo Obrony.

Serhiy Khlan, członek rady regionalnej Chersoniu, wymienił cztery wsie, które zostały odbite lub sfotografowane przez wojska ukraińskie.

„Nasze siły zbrojne posuwają się potężnie wzdłuż brzegów Dniepru w pobliżu Perisławia” – powiedział.

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować wydarzeń.

„Umiejętność ataku”

Natarcie południowe skierowane było na linie zaopatrzenia dla 25 000 żołnierzy rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru. Ukraina zniszczyła już kluczowe mosty na rzece, zmuszając siły rosyjskie do korzystania z tymczasowych przepraw.

Znaczny postęp w rzece całkowicie ich odciął.

„Fakt, że przełamaliśmy front oznacza, że… armia rosyjska straciła już zdolność do ataku, a dziś lub jutro straci zdolność obrony” – powiedział Ole Żdanow, analityk wojskowy w Kijowie.

READ  Chauncey Billups z Portland Trail Blazers mówi, że NBA wyprzedza NBA o lata świetlne w porównaniu z NFL

Wydaje się, że Ukraina jest na dobrej drodze do osiągnięcia wielu celów na polu bitwy, co daje jej „lepszą pozycję obronną, która może złagodzić gorące walki w zimie”, powiedziała Celeste Wallander, wysoki rangą urzędnik Pentagonu. w poniedziałek.

Kilka godzin po koncercie na moskiewskim Placu Czerwonym w piątek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił prowincje Donieck, Ługańsk, Chersoń i Zaporoż na zawsze terytorium Rosji, a Ukraina odzyskała rosyjską twierdzę Lyman na północy obwodu donieckiego.

Miliarder Elon Musk poprosił w poniedziałek użytkowników Twittera o rozważenie jego planu zakończenia wojny, który obejmuje zaproponowanie nadzorowanych przez ONZ wyborów na czterech okupowanych terytoriach i uznanie Krymu, który Moskwa zajęła w 2014 roku, jako rosyjskiego.

Plan spotkał się z natychmiastowym potępieniem ze strony Ukraińców, w tym prezydenta Zełenskiego. Czytaj więcej

Katastrofalne losy Rosji doprowadziły do ​​zmiany nastroju w mediach państwowych, gdzie gospodarze talk show przyznają się do niepowodzeń i szukają kozłów ofiarnych.

„Przez pewien czas sprawy nie będą dla nas łatwe. Nie powinniśmy teraz oczekiwać dobrych wiadomości” – powiedział Władimir Sołowjow, wybitny prezenter w państwowej telewizji.

Dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, który graniczy z Ukrainą, stracił pracę, poinformowały w poniedziałek rosyjskie media, ostatni z szeregu najwyższych urzędników zwolnionych po klęsce.

(Ta historia została poprawiona, aby poprawić pisownię Zaldo w akapicie 13)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Rami Ayyub i Lincoln Feast; Montaż przez Rosalbę O’Brien i Sama Holmes

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *