Rosyjskie postępy na ukraińskich miastach stoją

  • Chersoń byłby największym miastem zdobytym przez Rosjan
  • Ukraińcy mówią, że toczą się uliczne bitwy
  • Rosja bombarduje inne miasta, a także stragan z postępami
  • Centrum Charkowa zamieniło się w zbombardowane pustkowia
  • Rosjanie „mają rozkaz nas wymazać” – mówi Zełenski

KIJÓW / CHARKIW, 2 marca (Reuters) – Ukraińcy poinformowali w środę, że walczą w porcie Chersoniu, pierwszym dużym mieście, które Rosja twierdziła, że ​​zajęła je, ponieważ naloty i bombardowania spowodowały zniszczenia w miastach, których nie zdołały ugrzęznąć siły Moskwy zdobyć.

Po prawie tygodniu Rosja nie osiągnęła jeszcze celu, jakim jest obalenie ukraińskiego rządu, ale według ukraińskich służb ratunkowych zabiła ponad 2000 cywilów i zniszczyła szpitale, przedszkola i domy.

Inwazja zmusiła ponad 870 000 ludzi do ucieczki przez granice Ukrainy, a sankcje odwetowe wstrząsnęły światową gospodarką, a rosnące ceny ropy nasiliły obawy o inflację. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Bombardowanie Charkowa, 1,5-milionowego wschodniego miasta, pozostawiło jego centrum pustkowia zrujnowanych budynków i gruzu.

„Rosyjscy „wyzwoliciele” przybyli” – lamentował sarkastycznie jeden z ukraińskich ochotników, gdy on i trzech innych usiłowało wynieść z ruin na głównym placu zwłoki mężczyzny owinięte w prześcieradło.

Po nalocie w środę rano zawalił się dach budynku policji w centrum Charkowa, który spłonął. Władze poinformowały, że 21 osób zginęło w wyniku ostrzału i nalotów w mieście w ciągu ostatnich 24 godzin, a cztery kolejne w środę rano.

Moskwa zaprzecza, jakoby celowała w cywilów i twierdzi, że jej celem jest rozbrojenie 44-milionowej Ukrainy w ramach „specjalnej operacji wojskowej”.

Apple, Exxon, Boeing i inne firmy dołączyły do ​​exodusu międzynarodowych firm z rosyjskich rynków, który pozostawił Moskwę w izolacji finansowej i dyplomatycznej od czasu, gdy prezydent Władimir Putin zarządził w lutym. 24 inwazja.

„Myślał, że może wjechać na Ukrainę, a świat się przewróci. Zamiast tego spotkał ścianę siły, której nigdy nie mógł przewidzieć ani sobie wyobrazić: spotkał Ukraińców” – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w swoim corocznym State of the Adres Unii.

READ  Elon Musk wycofuje się z czystki „Legacy Checkmark”, ponownie sprawdza największych celebrytów serwisu

Ustawodawcy amerykańscy stali, oklaskiwali i ryczeli, wielu machało ukraińskimi flagami i nosiło ich niebiesko-żółte kolory. Czytaj więcej

Rosja poinformowała, że ​​wysłała delegatów na drugą rundę rozmów pokojowych na Białorusi. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja musi zaprzestać bombardowań, jeśli chce negocjować.

Moskwa poinformowała w środę, że zdobyła Chersoń, południową stolicę prowincji liczącą około 250 000 ludzi, strategicznie umieszczoną w miejscu, w którym rzeka Dniepr wpływa do Morza Czarnego.

Doradca Zełenskiego Ołeksij Arestowycz zaprzeczył, że Chersoń był całkowicie pod kontrolą Rosji, mówiąc: „Miasto nie upadło, nasza strona nadal się broni”.

Również na południu Rosja bombardowała port Mariupol, o którym mówi, że jest otoczony pierścieniem wokół całego Morza Azowskiego. Burmistrz oblężonego miasta powiedział, że Mariupol poniósł masowe straty po nocy intensywnych strajków. Nie podał pełnej liczby ofiar, ale stwierdził, że ewakuacja rannych jest niemożliwa, a dostawy wody zostały odcięte.

„Wrogie siły okupacyjne Federacji Rosyjskiej zrobiły wszystko, aby zablokować wyjście ludności cywilnej z półmilionowego miasta” – powiedział burmistrz Wadym Boichenko w transmisji na żywo w ukraińskiej telewizji.

Na pozostałych dwóch głównych frontach, na wschodzie i północy, Rosja jak dotąd niewiele może się pochwalić swoim postępem, a dwa największe miasta Ukrainy, Kijów i Charków, stawiają czoła coraz bardziej intensywnemu bombardowaniu.

„Będziemy widzieć … wzrost jego brutalności” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace w wywiadzie radiowym o Putinie. „Nie stawia na swoim, otacza miasta, bezwzględnie bombarduje je w nocy… a potem w końcu spróbuje je rozbić i przenieść się do miast”.

„ROZMAWIANIE NAS USUWAĆ”

W Kijowie, stolicy 3 milionów ludzi, której mieszkańcy ukrywali się w nocy w podziemnym metrze, Rosja wysadziła we wtorek główną wieżę telewizyjną w pobliżu pomnika Holokaustu, zabijając przypadkowych osób.

READ  S&P 500 odnotowuje najgorszy dzień od ponad miesiąca, a Dow skończył 600 punktów niżej

Zełenski w swojej ostatniej aktualizacji do swojego narodu powiedział, że atak dowiódł, że Rosjanie „nic nie wiedzą o Kijowie, o naszej historii. Ale wszyscy mają rozkaz wymazać naszą historię, wymazać nasz kraj, wymazać nas wszystkich”.

Wcześniej zmęczony i nieogolony Zełenski, ubrany w zielony mundur bojowy w silnie strzeżonym kompleksie rządowym, powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters i CNN, że bombardowanie musi zostać przerwane, aby rozmowy zakończyły wojnę.

„Konieczne jest przynajmniej zaprzestanie bombardowania ludzi, po prostu zatrzymanie bombardowania, a następnie usiąść przy stole negocjacyjnym”.

Jak twierdzą zachodnie rządy, główny atak Rosji na stolicę – ogromna kolumna pancerna rozciągnięta na mile wzdłuż drogi do Kijowa – został w dużej mierze zamrożony na kilka dni. Wysoki rangą urzędnik obrony USA przytoczył we wtorek problemy, w tym niedobory żywności i paliwa oraz oznaki słabnącego morale wśród rosyjskich żołnierzy. Czytaj więcej

„Podczas gdy siły rosyjskie podobno przeniosły się do centrum Chersoniu na południu, ogólne zyski na osiach zostały ograniczone w ciągu ostatnich 24 godzin”, poinformowało w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadu.

„Jest to prawdopodobnie spowodowane kombinacją bieżących trudności logistycznych i silnego oporu Ukrainy”.

Poinformowano, że Rosja prowadzi intensywne ataki powietrzne i artyleryjskie, zwłaszcza na Charków, Kijów, Mariupol i wschodnie miasto Czernihów.

Decyzja Kremla o rozpoczęciu wojny – po miesiącach zaprzeczania takim planom – zszokowała Rosjan, przyzwyczajonych do postrzegania Putina, swojego 22-letniego władcy, jako metodycznego stratega. zostali zmuszeni do stania w kolejkach do banków, aby ratować swoje oszczędności, co było echem postsowieckiego załamania gospodarczego lat 90.

Ukraina powiedziała, że ​​ponad 1000 ochotników z 16 krajów jest w drodze do walki u boku sił ukraińskich i że uwolni wszystkich rosyjskich więźniów, których matki przyjdą po nich.

Moskwa nie podała dotychczas pełnej relacji ze swoich strat, ale Ukraina twierdzi, że zabiła prawie 6000 żołnierzy rosyjskich i zdobyła setki innych. Zdjęcia w internecie pokazują spalone kolumny rosyjskich czołgów otoczone zwłokami.

READ  Ropa skacze powyżej 100 dolarów za baryłkę, a azjatyckie akcje spadają po inwazji.

Rosja w dużej mierze wyeliminowała wewnętrzną opozycję, a główni krytycy Putina zostali uwięzieni lub zmuszeni do emigracji. Czołowy opozycjonista Aleksiej Nawalny powiedział z więzienia, że ​​Rosjanie powinni codziennie protestować przeciwko wojnie, napisał na Twitterze rzecznik.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość biur Reutera Pisanie Petera Graffa Redakcja Philippy Fletcher i Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *