Rosyjska tablica astronautów ISS w kolorach podobnych do flagi Ukrainy

Trzech rosyjskich astronautów wystrzeliło na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku piątku. Kilka godzin później ich statek kosmiczny Sojuz zadokował na stacji kosmicznej, a kiedy weszli na pokład orbitującego posterunku, mieli na sobie kombinezony lotnicze w uderzających kolorach – żółtym i niebieskim, podobnym do kolorów flagi Ukrainy.

Rosyjscy astronauci nie powiedzieli nic, co sugerowałoby, że ich ubiór był deklaracją polityczną. Jednak trudno było uwierzyć, że to przypadek. Stroje noszone na co dzień przez astronautów na orbicie bywają stonowane. Ale niedawne załogi z Rosji nosiły żywe kombinezony lotnicze w różnych kolorach podczas swojego przylotu, w tym Julia Peresild, aktorka, która przybyła na stację w listopadzie w odważny czerwony kombinezon.

Eric Berger, reporter kosmiczny na stronie internetowej Ars Technica, powiedział, że kombinezony lotnicze są zwykle przygotowywane i pakowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale substytuty mogły zostać dodane jako jedne z ostatnich elementów załadowanych na statek kosmiczny.

Jonathan McDowell, naukowiec z Harvard Center for Astrophysics, który uważnie śledzi misje kosmiczne, zasugerował, że kolory mogą być w rzeczywistości tymi z Bauman Moscow State Technical University, na którym uczestniczyli wszyscy trzej astronauci – Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov. Urzędnik z uniwersytetu przemawiał jako gość na rosyjskiej transmisji na żywo premiery w piątek.

Pan. Berger zauważył jednak, że kolory kombinezonu lotniczego są bardziej zbliżone do ukraińskiej flagi.

Program kosmiczny Rosji oraz niektórzy jej partnerzy i klienci byli ubocznymi szkodami wojny na Ukrainie i sankcjami, które nastąpiły po niej. Europejska Agencja Kosmiczna zawieszono w czwartek misję na Marsa który miał zostać wystrzelony na rosyjskiej rakiecie. Wcześniej w tym miesiącu, OneWeb, brytyjska firma satelitarna częściowo należąca do rządu brytyjskiego, odwołała starty swoich satelitów internetowych, które miały podróżować rosyjskimi rakietami Sojuz.

READ  USMNT kontra Wynik Salwadoru: gol Antonee Robinsona oznacza kolejną skromną wygraną dla drużyny Gregga Berhaltera

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, odpowiedział serią prowokacyjnych wiadomości na Twitterze, w tym retweetując wideo z parodią, które sugerowało, że Rosja zostawiłaby Marka Vande Heia, astronautę NASA, który ma wrócić na Ziemię w Rosyjski Sojuz jeszcze w tym miesiącu. Pan. Rogozin publicznie feudował ze Scottem Kellyemerytowany astronauta, który był rekordzistą dla kolejne dni w kosmosie przez Amerykanina do Mr. Vande Hei niedawno ją zdał.

W publicznych oświadczeniach urzędnicy NASA zignorowali pana Oświadczenia i żądania Rogozina, aby operacje z ich rosyjskimi odpowiednikami były kontynuowane jak zwykle. Powiedzieli, że nie było żadnych zmian w planach dla pana Powrót Vande Hei.

W nadchodzącym miesiącu dwie załogi poleci na stację statkiem kosmicznym Crew Dragon SpaceX – jedna to prywatna załoga turystów z firmy Axiom, druga to mieszanka astronautów NASA i ESA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *